Gadskārtējā skolēnu mācību uzņēmumu tirdziņā Madonas novada domes ēkā 21. decembrī pulcējās pircēji, pārdevēji, vērtētāji un organizatori.
Tā kā foajē telpa tirdzniecībai bija nedaudz par aukstu, bet uzņēmumu pārstāvjiem jāprot strādāt jebkuros apstākļos, skolēni uz maiņām gāja sildīties domes mazajā zālītē, un izturēja viņi visi.
Kā zināms, skolēnu mācību uzņēmumu programmu vispārizglītojošajās skolās piedāvā biznesa izglītības biedrība „Junior Achievement – Latvija". Skolēnu mācību uzņēmumu programmas ģenerālsponsors šogad ir Swedbank.
– Prieks, ka savas idejas jums ir iespēja ne tikai parādīt, bet mēģināt tās pārdot, – atklājot pasākumu, pauda Aivis Mitenieks, Swedbank Madonas filiāles klientu daļas menedžeris. – Tā ir neatsverama pieredze, kas jauniešiem noderēs tālākā nākotnē. Izjūtas, ko no šodienas varat gūt, ir gandarījums, prieks par paveikto un nopelnīto. Tā ir uzdrīkstēšanās motivācija arī uz priekšu. Lai pārdevēji pārdod un pircēji neskopojas, jo ir taču Ziemassvētku laiks!
Pasākuma koordinatore – Madonas Valsts ģimnāzijas ekonomikas skolotāja Iveta Vabule – atklāja, ka tradicionāli tirdziņā piedalās 10.-12. klašu skolēni, bet šogad sevi uzņēmējdarbībā apliecina arī pamatskolēni: divas firmas no Varakļānu vidusskolas (5., 7. klase) un 8. klases pārstāvji no Madonas Valsts ģimnāzijas.
Tirdziņu un skolēnu mācību uzņēmumus vērtēja žūrija: Aivis Mitenieks no Swedbank, SEB bankas pārstāve, AS „Balta" Madonas nodaļas vadītāja Velga Gruzniņa, uzņēmēja Agrita Aivare, Madonas novada domes pārstāve Dzintra Stradiņa, kā arī laikraksta „Stars" žurnāliste.
Tā kā vairākus skolēnu mācību uzņēmumus jau biju sastapusi un iztaujājusi Ziemassvētku egles iedegšanas dienā (skatīt publikāciju 7. decembra numurā), šoreiz iepazinos ar tiem, kas pircējus uzrunāja pirmo reizi.
Varakļānu vidusskolas uzņēmumu „3 + 3" pārstāvēja Ilga Stafecka, Gundars Vīgulis un Ivo Pizičs. Skolēni bija izgatavojuši spilvenus un filcētus ausu sildītājus. Bērni neslēpa, ka tā ir pirmā viņu pieredze uzņēmējdarbībā, kurā palīdz arī skolotāja Margarita Savicka.
Madonas Valsts ģimnāzijas skolēnu mācību uzņēmums (SMU) „Komforts" (8. klase) pārdeva veselības uzlabošanai domātus maisiņus. – Bijām uz konsultāciju pie fizioterapeita, – neslēpa Māra un Krista. – Pašu šūtos lina auduma maisiņos sabērām kviešu graudus, tie ilgi saglabā siltumu (apmēram 2 stundas). Maisiņus var turēt uz kāju locītavām, sprandas – vietām, kas sāp. Kad ir auksts laiks un esi izsalis, ir labi to praktizēt ik dienas. Pašas esam izmēģinājušas maisiņus pielietot kāju sildīšanai.
Varakļānu vidusskolas 7. klases skolniece Renāte Ūzuliņa, Līva Leitāne un Beāte Nagle jeb uzņēmums „ReLiBe" piedāvāja dažādas rotaslietas: tamborētas kaklarotas, matu lociņus, rokassprādzes, brošas, auskarus. – Rotiņas sākām gatavot jau vasarā, – atklāja meitenes. – Auskarus gatavojam no polimērmāla, ko nopirkām Rīgā. Viss ir izveidots pašu rokām, materiāls ir mīksts kā plastilīns, pēc tam īpašā krāsniņā izstrādājumus cepam, lai tie sacietē. Esam bijušas arī Viļānu tirgū, mājās nesēžam. Kā iegūtas prasmes? Mūs pamācīja kāda radiniece, bet lielākās iemaņas ir no darba un eksperimentiem. Strādājam, kad ir iedvesma. Bieži sanākam kopā, bet nereti darbs notiek arī individuāli.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 30.12.2010.
Autore: INESE ELSIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto