Jau trešo gadu Latvijas skolēni tiek aicināti iesaistīties starptautiskajā pretsmēķēšanas kampaņā „Nesmēķējošā klase", kas ir ES Sabiedrības veselības programmas iniciēts projekts smēķēšanas profilaksē jauniešiem.
Epidemioloģiskie pētījumi pierādījuši saistību starp vecumu, kurā notikuši pirmie smēķēšanas mēģinājumi, un varbūtību kļūt par regulāru smēķētāju. Jo agrāk uzsākta smēķēšana, jo šī varbūtība lielāka. Turklāt pētījumi arī pierāda, ka pirmie atkarības simptomi attīstās jau pēc dažām nedēļām arī tad, ja tiek smēķēts neregulāri – laiku pa laikam. Saskaņā ar skolas vecuma bērnu veselību ietekmējošo paradumu pētījumu Lietuva, Latvija, Igaunija, Polija un Ungārija pieder pie tām divpadsmit valstīm, kurās sastopama lielākā smēķēšanas izplatība jauniešiem 11, 13 un 15 gadu vecumā.
Jāspēj vienoties
Eiropā projekts „Nesmēķējošā klase" notiek jau desmito gadu, un tā galvenie mērķi ir aizkavēt smēķēšanas uzsākšanu un veicināt smēķēšanas atmešanu smēķēt uzsākušu jauniešu vidū. Projektā aicināti piedalīties 7. un 8. klašu kolektīvi. Šo klašu skolēniem, kas nolēmuši piedalīties projektā, saskaņā ar tā nolikumu kolektīvi jāvienojas nesmēķēt 5 mēnešus. Pēc kopējās vienošanās klase reģistrējas dalībai projektā, apņemoties nesmēķēt no 2007. gada 1. decembra līdz 2008. gada 30. aprīlim. Klases līdzdalību projektā pārrauga klases audzinātājs, visā mācību procesā pastiprināti pievēršot jauniešu uzmanību jautājumiem par smēķēšanas profilaksi un kaitīgumu. Ziņojumus par projekta gaitu ik mēnesi sagatavo klases kolektīva izvirzītais projekta vadītājs. Jāatzīst, ka tieši nespēja laikus sagatavot un nosūtīt ikmēneša atskaiti par savu dalību projektā, nevis kāda skolēna pieķeršana smēķējot ir galvenais iemesls, kādēļ klases iepriekšējos gados izstājās no projekta. Tāpēc jau iepriekš būtu stingri jānolemj, kurš būs atbildīgs par atskaišu rakstīšanu un to nosūtīšanu projekta koordinatoriem.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 15.11.2007.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto