8. martā Varakļānu vidusskolas komanda „AQUAM VIVAM” (Māra Melne, Rūta Grudule, Dita Āboliņa, Katrīna Skutele, Andra Svilāne, Karīna Vingre un skolotāja Ilga Krūmiņa) piedalījās Madonas Valsts ģimnāzijas rīkotajā pasākumā „Mans ūdens izglītības centrs”. Meitenes radīja ideju par vides izglītības centra izveidi Varakļānos, kas sniegtu zināšanas, radītu interesi, veidotu izpratni par viena no dabas resursiem — ūdens nozīmīgumu dabā, sadzīvē, jebkurā tautsaimniecības jomā.
Pasākuma laikā tika prezentēta centra izveides ideja, kā arī bija iespēja piedalīties dažādās izzinošās un jautrās aktivitātēs par un ap ūdeni. Meitenes ieguva „Atraktīvākās komandas" titulu. Komandas pārstāve Māra Melne pastāsta, ka šajā pasākumā viņai un pārējām meitenēm piedāvāja piedalīties ķīmijas skolotāja Ilga Krūmiņa.
– Izlēmu piekrist, lai paplašinātu savu redzesloku un iegūtu jaunu pieredzi. Skolotāja uzrunāja vairākas meitenes, un mēs darbojāmies kopīgi. Mums tas izdevās – sadalījām pienākumus un izveidojām ideju par Ūdens centru. Pagājušajā mācību gadā piedalījos Latvijas Nacionālā dabas muzeja rīkotajā konkursā „Cielavas gudrības" par dabas tēmām, savukārt šajā konkursā meklējām atbildes uz jautājumiem par dažādām tēmām – gan no ģeogrāfijas, gan bioloģijas jomas; tajos bija iekļauta arī vides problēmu risināšana. Ideja par Ūdens izglītības centru mums likās saprotama un aizraujoša. Te varēja izpausties gan radoši, gan daudz jauna uzzināt par ūdens nozīmi. Izaicinājums mūsu komandai bija apkopot katras dalībnieces idejas vienā projektā, – skaidro Māra.
Meiteņu projektā izplānoto ūdens centru sauc „Atvars", un tā darbības vadmotīvs ir pievērst sabiedrības uzmanību ūdens resursu nozīmei, pieejamībai, kvalitātei, ilgtspējīgai apsaimniekošanai, aicinot ikvienu Zemes iedzīvotāju apzināties ūdens vērtību. Centrs veidots un funkcionē, maksimāli izmantojot atjaunojamos dabas resursus, un tas nodrošina savā darbībā radušos atkritumu šķirošanu, notekūdeņu attīrīšanu.
– Centrs ir atvērts un interesants ikvienam sabiedrības loceklim. To veido piecas galvenās ekspozīcijas – ūdens dabā, ūdens tautsaimniecībā, zinātnē un tehnoloģijās, ūdens mākslā, ūdens veselībai un atpūtai un ūdens ilgtspējīgai attīstībai. Ūdens centra uzdevums ir sniegt zināšanas, radīt interesi, veidot izpratni par tā nozīmīgumu dabā, sadzīvē, jebkurā tautsaimniecības jomā, veicināt ikviena sabiedrības locekļa līdzatbildību ūdens efektīvai, ilgtspējīgai izmantošanai un kvalitātes saglabāšanai. 8. martā notikušā pasākuma ietvaros mums bija iespēja piedalīties dažādās spēlēs – gan izglītojošās, gan jautrās. Mēs veidojām savu ideālo ūdens pudeles etiķeti, veicām eksperimentus, izpildījām stafetes un pat dziedājām – tas ļāva mums būt ieinteresētiem visa pasākuma laikā. Domāju, ka esmu videi draudzīga. Mani nepamet doma par vides problēmām, un es zinu, ka kaut viena cilvēka labajiem darbiem ir nozīme. Šķiroju atkritumus un cenšos samazināt to rašanos. Iegūstot informāciju par nozīmīgajiem dabas resursiem, man rodas idejas, kā tos taupīt. Vados pēc savām zināšanām un cenšos sargāt dabu. Vecāki man ir mācījuši, ka cilvēks ir dabas sastāvdaļa, tāpat kā katrs sīkākais kukainītis un augs, tāpēc saprotu, ka mēs varam pastāvēt tikai tad, kad cieņpilni izturamies viens pret otru, – uzsver Māra Melne.
19.03.2024.