Ja gribi redzēt citus un iepazīt pasauli, esi gatavs arī pats atvērt savas mājas durvis – ar šādu apziņu Madonas Valsts ģimnāzijas audzēkņi iesaistījās Eiropas Savienības finansētajā starptautiskajā Erasmus+ projektā „Sports – aktīvs dzīvesveids".
Projekta īstenošanas laiks ir no 2018. gada 1. septembra līdz 2020. gada 31. augustam. Projektā piedalās divdesmit ģimnāzisti un četri skolotāji.
Ungārija, Latvija un …
Šobrīd aizvadītas divas projekta mobilitātes. Pirmā notika Ungārijā, un tajā piedalījās projekta koordinatore skolotāja Diāna Vaidote, sporta skolotāja Lana Līcīte un pieci 10.b klases skolēni.
10. februārī starptautiskā projekta pārstāvji no citām valstīm ieradās Latvijā, Madonā. Vasarā trešā projekta mobilitāte ritēs Lietuvā netālu no Viļņas, ceturtā tikšanās plānota Čehijā, bet noslēdzošā – Grieķijā.
Dzīves apstākļi un programma
Pie mums viesu skolēni dzīvoja ģimenēs, bet pa dienu iepazina intensīvu programmu, sporta iespējas pie mums. Mobilitātes dalībnieki tika iepazīstināti ar Madonas Valsts ģimnāziju, bija aktīvi mācību procesa dalībnieki. Viesi apmeklēja Madonas novada pašvaldību, kur novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs viņus iepazīstināja ar Madonas novadu un tā piedāvātajām iespējām sporta aktivitāšu jomā. 12. februārī visi iesaistījās Sniega dienā sporta un atpūtas bāzē „Smeceres sils", kur varēja apgūt distanču slēpošanas un šaušanas iemaņas. 13. februārī projekta dalībnieki devās uz Rīgu, apmeklēja Latvijas Sporta muzeju, iepazina fiziskās kultūras attīstību Latvijā, tikās ar biatlonistu, madonieti Gundaru Upenieku. Apvāršņa paplašināšanai jaunieši ielūkojās arī mākslas izstādēs Rīgas Biržā, apskatīja lielāko ārzemju mākslas kolekciju Latvijā. Vēlāk jau viņi izmēģināja prasmes „Lido" slidotavā un atklāja garšīgo Latvijas virtuvi. 14. februārī visi kopīgi gatavoja prezentācijas, Madonas pilsētas sporta hallē vēroja aerobikas festivālu un vakarā pirmsskolas izglītības iestādes „Saulīte" telpās piedalījās noslēguma pasākumā. 15. februāris bija ģimeņu diena, kad ārzemju skolēniem programmu nodrošināja ģimenes, pie kurām tie dzīvoja. Tad daži devās uz Siguldu, citi novērtēja „Līvu akvaparka" piedāvājumu, pie viena saulrietu baudot pie skaistās Baltijas jūras.
Dalībnieku atsauksmes
– Nedēļu savās mājās uzņemt ungāru skolnieci bija ļoti interesanti, – laikrakstam atzīst Madonas Valsts ģimnāzijas 9. klases audzēkne Elīza Elsiņa. – Sapratu, ka vienaudži no visām valstīm ir diezgan līdzīgi gan izvēļu, gan rakstura un dzīvesveida ziņā. Nedēļa bija ļoti aizraujoša un neparasta, jo katru dienu kopā darbojāmies apmēram 50 cilvēku no piecām dažādām valstīm. Laiku pavadījām aktīvi – slēpojām, slidojām, spēlējām sporta spēles un apguvām katras tautas nacionālās dejas. Ārzemniekiem ļoti patika sniegs, jo tādās valstīs kā Grieķija un Ungārija sniega ziemā tikpat kā nav. Manuprāt, pats svarīgākais šajā nedēļā bija gūtais prieks, pieredze un neaizmirstamās emocijas. Projekts ir unikāla iespēja iepazīt citas valstis, cittautu mentalitāti, kultūru un, protams, iemantot jaunus draugus.
– Manuprāt, Erasmus+ ir lielisks un mūsdienīgs papildinājums izglītības sistēmai, kas dod pavisam citu skatījumu uz citu valstu kultūru, dabu un tās iedzīvotājiem, – laikrakstam pauda Madonas Valsts ģimnāzijas 10. klases audzēkne Ance Gailuma. – Projekta ietvaros uzņēmu meiteni no Ungārijas, kas man šķiet ļoti eksotiska un skaista zeme. Pavisam noteikti varu teikt, ka manai ģimenei ar šo meiteni veicās, jo viņa katru dienu nebeidza apbrīnot Latvijas dabu un cilvēkus. Arī man tas atgādināja ieraudzīt skaisto mazajās lietās, ko ikdienā bieži vien neredzam, jo koncentrējamies uz negatīvo. Emocionāli viesu klātbūtne nebija viegla, jo nepārtraukti bija jādomā, jārūpējas par savu ciemiņu, bet to atspēkoja uzzinātais ne tikai par Ungārijas, bet arī pārējo valstu tradīcijām un nacionālajām īpatnībām. Šis noteikti bija ļoti spilgts un pieredzes bagāts piedzīvojums. Atmiņā paliks Sniega diena, kad visvairāk savā starpā sadraudzējāmies un „Smeceres silā" smējāmies par saviem kritieniem, palīdzējām draugiem apgūt slēpošanas pamatus. Ar savu viešņu un citiem projekta dalībniekiem joprojām uzturu kontaktu un domāju, ka nākotnē pavisam noteikti ar ģimeni apciemošu mūsu meiteni Budapeštā.
Pateicība skolotājiem un vecākiem
– Erasmus+ projekta mērķis ir popularizēt fiziskās aktivitātes un veicināt aktīvu un veselīgu dzīvesveidu, tāpēc lielākā daļa aktivitāšu bija saistīta ar sportu. Projekta pamatā – draudzības veidošana, citu kultūru iepazīšana un jaunas pieredzes gūšana. Paldies mobilitātes partneriem par iespēju iepazīt viņu tautu kultūru un dažādo valodu skanējumu. Pateicamies par ieguldīto darbu un atbalstu visiem mobilitātē iesaistītajiem skolotājiem un vecākiem, kuri uzņēma viesus no citām valstīm! – uzsver projekta koordinatore skolotāja Diāna Vaidote
26.02.2019.