Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Pieredzi gūst ģimnāzisti no Latvijas

ELĪZA ELSIŅA

Autors • 13.02.2020.

Pieredzi gūst ģimnāzisti no Latvijas
Burtu lielums

7. februārī Madonā ritēja Madonas Valsts ģimnāzijas rīkotais pasākums valsts ģimnāziju skolēnu pašpārvaldēm "Skolēnu pašpārvalde – vienota komanda".

Uz tikšanos ieradās skolēnu pašpārvalžu komandas no septiņu dažādu pilsētu valsts ģimnāzijām – Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Cēsu Valsts ģimnāzijas, Talsu Valsts ģimnāzijas un vairākām citām. Pasākuma mērķis bija pilnveidot prasmes darbam komandā, gūt informāciju par veiksmīgas komandas sadarbību un attiecībām tajā.

Madonas Valsts ģimnāzijas skolēnu pašpārvalde, tās vadītāja Ligita Irbe un skolas direktore Vanda Maderniece viesus sagaidīja jauniešu centra "Kubs" mājīgajās telpās. Tur notika dalībnieku reģistrācija, ikviens pie siltas tējas vai kafijas varēja nedaudz atpūsties pirms aktivitātēm, mielojoties ar vietējo ražotāju gardumiem. Pasākuma sākumā pašpārvalžu pārstāvjus uzrunāja Madonas Valsts ģimnāzijas skolēnu pašpārvaldes prezidents Rojs Dzilna, novēlot vērtīgu un saturīgi pavadītu dienu. Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne laipni sveica ciemiņus un deva pirmo atjautības uzdevumu pašpārvalžu komandām. Tam sekoja nodarbība "Attiecību veidošana komandā", ko vadīja starptautiskās apmācību programmas jauniešiem un pedagogiem "Start Strong" pārstāvis, treneris Andris Arhomkins. Nodarbības pamatā bija stratēģijas spēle, kurā dalībnieki tika sadalīti četrās komandās. Katrai grupai spēles gaitā bija jāizvēlas, vai sadarboties ar savas krāsas paralēlo komandu, rezultātā gūstot labumu abām grupām, vai gūt labumu tikai sev un "gremdēt" paralēlo komandu. Kad spēle bija noslēgusies, A. Arhomkins paskaidroja šīs spēles būtību un saistību ar ikdienas situācijām, globālām lietām, ekonomiku un veselību. Lektors skaidroja, ka jebkurā situācijā, spēlējot pēc "win-win" principa – palīdzot sev un arī citam sasniegt rezultātu, tu pats attīsti sevi un papildus palīdzi attīstīties otram. Citējot lektoru: "Viss pasaulē strādā pēc "win-win" principa, piemēram, elpošana – ieelpojot gaisu un to izelpojot; cilvēka sirds – saņemot un izpumpējot asinis utt. Pasaule un dzīvība ir iekārtota, lai saņemtu un dotu pretī. Cilvēks ir vienīgā būtne, kas aizdomājas paņemt sev vairāk un otram nesniegt neko, reizēm speciāli kaitējot otram. Bet cilvēkam jāsaprot, ka, darot sliktu citam, viņš dara sliktu arī sev. Spēle bija lielisks pierādījums, jo komandas, kas sadarbojās, guva daudz lielāku rezultātu, nekā komandas, kas vēlējās gūt labumu tikai sev – "gremdējot" paralēlo komandu, viņi "iegremdēja" arī sevi." Andris Arhomkins mudināja jauniešus apdomāt savas izvēles un sākt arvien vairāk jebkurā situācijā pielietot šo principu, jo tieši tā var gūt līdzsvaru, panākumus un augšupeju ikvienā sfērā.
Pēc pirmās nodarbības pasākuma dalībnieki devās pusdienās, pēc tam visi pulcējās Madonas Valsts ģimnāzijas telpās. Tur notika RSVP Design pārstāves un komandu treneres Lauras Zīvartes vadītais komandas sadarbības prasmju un komunikācijas treniņš "Kā veidot veiksmīgas komandas sadarbību?". Nodarbības sākumā Laura Zīvarte sadalīja dalībniekus desmit grupās, katrai tika dots savs uzdevums. Pašpārvalžu dalībnieki treniņa laikā izspēlēja četras spēles: "Broken squares", "Colorblind", "Webmaster" un "Post-it". Vienā no tām skolēniem bija jānonāk pie kopēja lēmuma nesarunājoties, citā bija jāpaveic uzdevums ar aizsietām acīm, neizmantojot redzes maņu. Šie uzdevumi attīstīja prasmi darboties komandā, uzticēties saviem komandas biedriem, izprast viņus, pat nesarunājoties un viņus neredzot. Lai gan sākumā spēles šķita neizprotamas un sarežģītas, noslēgumā gan viesi, gan madonieši lieliski tika galā ar dotajiem uzdevumiem. Aktivitāšu laikā dalībniekiem tika izdalītas darba lapas ar jautājumiem, uz kuriem atbildot viņi izveidoja nelielas prezentācijas par piedzīvoto. Vēlāk komandas sanāca kopā un klausījās prezentācijās par dienas emocijām un iegūto informāciju. Prezentāciju laikā skanēja smiekli, un bija skaidrs, ka pat vienas dienas laikā iepriekš netikušies cilvēki var kļūt par vienotas komandas biedriem.
Var piekrist nodarbības vadītājas Lauras Zīvartes viedoklim, ka pasākuma tematika – darbs komandā – noteikti ir svarīga un aktuāla. Jauniešu nākamais solis pēc vidusskolas absolvēšanas ir studijas vai pirmais patstāvīgais darbs. Jebkurā gadījumā tā būs jauna vide, kurā, visticamāk, būs jādarbojas komandā kopā ar kursabiedriem, kolēģiem u. tml. Skolā ir pierasts būt kopā ar vieniem un tiem pašiem cilvēkiem, līdz ar to pārmaiņas var izraisīt dažādas emocijas. Tāpēc svarīgi trenēt saskarsmes spējas, lai pielāgotos jebkurai situācijai pozitīvi. Komandu trenere atzīst: "Neatkarīgi no jauniešu interesējošās nozares, kurā darboties nākotnē, komandas darbs, komunikācija, prasmes klausīties un sadarboties ir vajadzīgas un nepieciešamas ikvienā vidē. Komanda ar laiku pārtop par otro ģimeni, un tas, kā mēs komunicējam un sadarbojamies cits ar citu, parāda, cik veiksmīgi mēs varam sasniegt kopīgos mērķus." L. Zīvarte norāda, ka pasākums bija patiešām izdevies, jo jaunieši ļoti aktīvi iesaistījās un piedalījās visos uzdevumos, varēja novērot, cik daudz zināšanu dalībnieki ieguva sev bez skolotāju mudinājuma vai iejaukšanās.
Dienas noslēgumā Madonas Valsts ģimnāzijas skolēnu pašpārvalde pateicās viesiem un pasākumu noslēdza ar ģimnāzijas skolēnu izpildītu muzikālo pārsteigumu. Pasākums gan pēc organizētāju, gan viesu domām un atsauksmēm bija interesants un vērtīgs, jo iepriekš dalībnieki nebija piedalījušies nodarbībās par komunikācijas un attiecību komandā pilnveidošanu, kas īstenībā ir ļoti svarīgs aspekts ikviena cilvēka dzīvē. Jebkurā sfērā ir jāsaskaras ar darbu grupā un komandā, kur jāprot nonākt līdz kopsaucējam, spējot pamatoti argumentēt savu viedokli, cienot un ieklausoties savos komandas biedros, jo tikai tā var sasniegt kopīgu mērķi un augt. Dalībnieki gūtās zināšanas varēs pielietot ikdienā, nākotnē un arī savas skolas skolēnu pašpārvaldes darbā, jo, lai pilnveidotu skolas kultūras, sporta, mācību un citas jomas, ir nepieciešams visaptverošs komandas darbs, kurā jāuzklausa vienam otru, jāpalīdz cits citam un kopā jāstrādā pie skolas dzīves kvalitātes uzlabošanas.



14.02.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px