Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Notikumiem bagāta nedēļa Budapeštā

Redakcija

Autors • 31.03.2022.

Notikumiem bagāta nedēļa Budapeštā
Burtu lielums

Madonas Valsts ģimnāzija ir iesaistījusies Eiropas Savienības finansētajā starptautiskajā Erasmus+ projektā „United in Diversity" („Vienoti dažādībā"), kurā piedalās sešas valstis: Ungārija, Portugāle, Itālija, Horvātija, Spānija un Latvija. Projektā darbojas divdesmit ģimnāzisti un četri skolotāji.

Pirmā šī projekta mobilitāte, kurā piedalījās projekta koordinatore skolotāja Diāna Vaidote, angļu valodas skolotāja Sandra Sinele un trīs 9.b klases skolnieces, tika aizvadīta no 7. līdz 11. martam Budapeštā, Ungārijā.
Kad ieradāmies Budapeštā, Ungārijas galvaspilsētā, kas kļuva par mūsu mājvietu uz nedēļu kopā ar citiem horvātu, itāļu, spāņu un portugāļu skolēniem, tikām izmitināti ungāru viesģimenēs, kas deva lielisku iespēju iepazīt ungāru kultūru, kā arī izzināt Ungārijas vēsturi un izpētīt pilsētu. Iepazinām arī citu valstu kultūru, pavadot laiku ar citiem projekta dalībniekiem.
Budapeštas Ekonomiskajā Politehniskajā Alternatīvajā vidusskolā, kas ir projekta dalībskola, satikām visus projekta dalībniekus, kas bija ieradušies no Spānijas, Itālijas, Portugāles un Horvātijas, kam sekoja iepazīšanās spēles un aktivitātes. Pēc šīm aktivitātēm vadījām prezentāciju par Madonas Valsts ģimnāziju, kā arī klausījāmies pārējās projektā iesaistīto skolu prezentācijas, guvām ieskatu šo valstu izglītības sistēmā, skolu tradīcijās un ieguvām zināšanas par katru no valstīm. Pusdienās restorānā „Veranda" bija iespēja nogaršot dažādus ēdienus, kā arī tradicionālo ungāru gulaša zupu. Apskatot skolas telpas, aizraujoši likās tas, ka ungāru skolā sienas rotā visādi zīmējumi un dekorācijas, kurus skolēni veidojuši paši. Gaiteņos ir daudz augu un milzīgs akvārijs ar dažādām zivīm. Pēc tam notika spēles par Eiropas valstu kultūras galvaspilsētām. Protams, visas šīs aktivitātes norisinājās internacionālās grupās, lai varētu komunicēt ar citu valstu dalībniekiem. Pēc spēlēm notika diskusija par Eiropas Parlamenta vēlēšanām.
Otrajā dienā mēs apmeklējām Eiropas Parlamenta biroju, kur uzzinājām par Eiropas Parlamenta vēsturi, darbību, kā arī piedalījāmies divās darbnīcās. Pēc pusdienošanas Trófea restorānā gājām aptuveni 3 km garā pārgājienā pa Gellerta kalnu, kas atrodas Budapeštā. No 235 m augstā kalna paveras skaists skats uz pilsētu un upi Donavu. Pārgājiena beigās mēs nonācām Filozofu dārzā, kur apskatījām vairākas skaistas skulptūras. Vakaru pavadījām kopā ar jaunajiem draugiem.
Trešo dienu sākām ar Parlamenta ēkas apskati gida pavadībā. Tā patiešām ir ļoti grezna un iespaidīga. Pēc Parlamenta apmeklēšanas atkal sadalījāmies internacionālās komandās un devāmies aktivitātē „Treasure Hunt" jeb dārgumu meklēšanā. Apskatījām vairākus objektus kā, piemēram, Zvejnieku bastionu. Dārgumu meklēšanu pabeidzām pie restorāna „Kőleves", kurā arī pusdienojām. Turpat arī notika interesanta nodarbība ar Mark Andrews (pasniedzēju no Anglijas, kas dzīvo un strādā Budapeštā) „Mūsu kopīgā nākotne Eiropas Savienībā" par ES plusiem un mīnusiem, kāpēc ir svarīgi būt ES. Vakarā skolā bija paredzēta interesanta aktivitāte – internacionālais vakars. Katra valsts bija sagatavojusi savus tradicionālos ēdienus. Mēs bijām sagatavojušas rupjmaizes-šprotu maizītes, mājas sieru, piparkūkas, konfektes „Gotiņa" un „Latvija".
Vakars bija patiešām aizraujošs, jo varējām nogaršot visdažādākos saldos un sāļos ēdienus no katras valsts. Vakars beidzās ar dejām un kopīgu sadziedāšanos dažādās valodās.
Ceturtajā projekta dienā mums bija iespēja satikties un diskutēt ar vienu no Ungārijas EP biedriem Ujhelyi István un uzzināt vairāk par Eiropas Parlamenta darbību. Pēc tam sekoja nodarbība ar Dániel Mikecz, kurā tika salīdzinātas dažādas vēlēšanu sistēmas. Vēlāk visi apmaiņas programmas skolēni veidoja vienu kopīgu logo dizainu mūsu projektam „United in Diversity". Vakarā kā pēdējā dienas aktivitāte mums bija prezentācija, kurā tika sniegta iespēja salīdzināt vēlēšanu sistēmas projektā esošajās valstīs, kā arī mēs salīdzinājām valstu valdību ar ES.
Pēdējā projekta diena tika pavadīta skolā. Sadalījāmies divās internacionālās grupās, no kurām vienai bija uzdevums pabeigt projekta logo dizainu, bet otrai bija jāuzraksta katras nedēļas dienas apkopojums. Pēc šo darbu pabeigšanas mums tika dots četru stundu brīvais laiks, kurā vēl pēdējo reizi izstaigājām pilsētu un nobaudījām ungāru ēdienus. Noslēguma pasākumā tika izsniegti sertifikāti par piedalīšanos projektā. Vakara labākā daļa noteikti bija karaoke, kas arī norisinājās turpat skolā. Bija interesanti, ka uzstājās arī horvātu un ungāru skolotāji. Dziedot un dejojot mēs noteikti pavadījām vairāk laika, nekā organizētājiem bija ieplānots.
Šīs Ungārijā pavadītās piecas dienas bija liels piedzīvojums un arī izaicinājums mums visām. Tas ir neaizmirstami. Viss piedzīvotais, redzētais un izgaršotais. Tagad, atskatoties atpakaļ, gribas pajautāt: tas tiešām notika ar mani? Es tur biju? Jo tobrīd tas šķita nedaudz nereāli. No visām dienām iespaidīgākā bija tā, kad varējām kārtīgi izbaudīt Ungārijas skaistumu. Redzētais saulriets, kas arī turpmākos vakarus apzeltīja Budapeštu, paliks atmiņā uz mūžu. Brauciens palīdzēja pilnveidot mūsu angļu valodas zināšanas, komunicējot ar pārējiem projekta dalībniekiem. Mēs ieguvām arī daudz jaunu draugu, ar kuriem uzturam sakarus vēl joprojām.

LORETA TROPA,
LAUMA VĪGANTE,
LINDA KAPARKALĒJA,
Madonas Valsts ģimnāzijas
9.b klases skolnieces

1.04.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px