2009. gads ir bagāts ar latviešu literāro pasaku autoru jubilejām: Jānim Širmanim – 105, Vikam – 70, Mārai Cielēnai – 55, Mirdzai Kļavai – 85, bet pirmajam latviešu tautas pasaku vācējam Ansim Lerhim-Puškaitim – 150 un Kārlim Skalbem – 130.
Lai ieinteresētu 5.-8. klašu skolēnus paust savas domas rakstiski, pārdomājot lasīto, dzirdēto, redzēto, piedzīvoto un pārdzīvoto, aktualizētu nezūdošās vērtības, kas iekodētas latviešu tautas pasakās, Madonas novada bibliotēkas bērnu literatūras nodaļa izsludināja domrakstu konkursu „Raibā vasara" un „Mana pasaka".
Skolēni bija ļoti aktīvi, un tika iesniegti 56 darbi (19 par piedzīvoto vasarā un 37 literārās pasakas). Vērtēšanas komisija, ko vadīja dzejniece Sarmīte Radiņa, izvērtēja iesniegtos darbus.
Žēl, ka tik daudziem mūsdienu bērniem vasara ir viena vienīga peldēšanās, sauļošanās, braukšana ar riteni, dators un televīzija – tas atspoguļojas viņu rakstītajā. Pats lielākais darbs no darbiem tagad ir palīdzēt nopļaut pagalmā zāli ar modernajiem zāles pļāvējiem. Nopietni piepildīta vasara ir bijusi tiem, kas sporto, iesaistās treniņnometnēs. Reti kuram bērnam ir bijusi tā laime kaut mazliet pavadīt laiku kopā ar vecākiem, līdz ar to ir ko aprakstīt, ir kas pamanīts, piedzīvots, justs, piemēram, ceļojums pa Aivieksti uz vairākām dienām. Patīkami lasīt darbus, kuros uzsvars likts uz savstarpējām attiecībām, pamanot, ka kādam blakus klājas grūti, ir vientulīgi.
Vairāk jāpiedomā pie tā, ka tiek rakstīts ne tikai uzskaitījums vai atskaite, bet literārs darbs konkursam.
„Vērtējot literārās pasakas, jāuzteic tie bērni, kas saglabā pasaku rakstīšanas latviskās tradīcijas – gan iesākot darbiņu, gan izmantojot senaizmirstus vārdus, vides aprakstus, tai pašā laikā noturot uzmanību un kāpinot notikumu attīstību. Patīkami, ka vērtētas situācijas, izdarīti savi secinājumi it kā pasaku tēlu acīm. Daudz vairāk jālasa grāmatas un pēc iespējas dažādas, jo pašreiz gredzenu pavēlnieku, burvju, vampīru, vilkaču invāzija Latvijā tik ļoti sabojājusi bērnu iztēli, ka viņi burtiski dzīvo šādā izdomātā vidē, lidinās kopā ar tiem, domās apdzīvo alas un, šķiet, ar maģijas palīdzību atrisinās visas problēmas. Domāt un saskatīt brīnumu sev līdzās novēlam nākamo konkursu dalībniekiem," uzsvēra Sarmīte Radiņa.
8. decembrī Madonas novada bibliotēkā tika apbalvoti labāko darbu autori. Žūrija nolēma izteikt pateicību visiem bērniem, īpaši atzīmējot konkursa „Raibā vasara" interesantāko sacerējumu autorus: Nikolu Siliņu, Kristīni Beļovu, Dairi Virksteni un Emīlu Ezerkalnu.
Par latviskāko literāro pasaku žūrija atzina Reimonda Jēgera „Strautiņa mūžs", par aktuālāko – Adriana Solovjeva „Prieks un Dusmas". Balvas saņēma Sintija Zepa par sirsnīgāko sacerējumu, tēlainākās pasakas autore ir Signe Pliķēna, bet Laima Geka sarakstījusi pasaku ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Kristers Rosmanis uzrakstījis pašu pamācošāko pasaku.
Ar skolēnu sacerētajām pasakām ikviens var iepazīties bērnu literatūras nodaļā.
Autore: LĪGA FIĻIPOVA,
bērnu literatūras nodaļas vadītāja