Šonedēļ, no 27. jūnija līdz 1. jūlijam, Aronas pagasta „Strautniekos" rit jauniešu vasaras nometne „Āķis lūpā".
Vairāk nekā divdesmit jauniešu vecumā no 13 līdz 18 gadiem, četri skolotāji (Kristīne Lukaševica, Aiga Āboliņa, Zane Begge-Beģis, Gatis Teilis) un brīvprātīgais Edgars laiku pavada, izzinot sevi, apkārtējos un pasauli. Nometnes mērķis ir izmest izaicinājumu, ieinteresēt katru jaunieti, lai viņš kļūtu sociāli aktīvs un līdzdarbotos sava novada jauniešu dzīves uzlabošanā. Ne velti nometnē piedalās gan Madonas novada jauniešu domes dalībnieki, gan jaunieši, kas nākotnē vēlas iesaistīties domes darbā.
Saliedēto kompāniju „Stars" sastapa trešdienas pievakarē, kad nometnes dalībnieki no „Strautniekiem" bija devušies pārgājienā uz Gaiziņkalna pusi – zemnieku saimniecību „Stikliņi" un lauku māju „Pelādes". Kaut ceļā bija pavadīti vairāk nekā 15 kilometru, karstā un tveicīgā diena ceļotājus nebija pilnībā nokausējusi, un mēs pagalmā uzsākām sarunu.
– Nometnes jaunieši ir vislabākie! – jautāta par komandu, novērtēja aktivitātes vadītāja Kristīne Lukaševica. – Jaunieši ir aktīvi, enerģiski, darboties griboši. Viņi cits citam palīdz, pārgājiena laikā azartiski spēlēja slepenos draugus, tad dāvanas ceļoja nepārtraukti. Meža zemenes, lauku puķes – ko nu kurš izdomāja. Pa ceļam arī pirtsslotiņas sasējām, jo „Pelādēs" mums plānots pirts vakars.
Caur dažādām aktivitātēm – stratēģijas spēlēm, komandas saliedēšanas norisēm, diskusijām, radošām aktivitātēm – jaunieši apgūst prasmi uzklausīt, spēju ieklausīties, ieraudzīt, atpazīt, sniegt un saņemt atbalstu.
– Lai nonāktu pie rezultāta, katram ir jāpalīdz, – uzsvēra nometnes vadītāja. – Vakar stratēģijas spēlē, piemēram, pārliecinājāmies, ka rezultāts, ja katrs strādā pats par sevi, ir ilgi jāgaida un tā var arī nebūt. Uzticēšanās, paļaušanās, ticība saviem un komandas spēkiem ir ļoti būtiska.
Jautāta par pusaudžu vecuma stiķiem, Kristīne Lukaševica atbildēja, ka ir jau savi niķi un stiķi, bet nometnē tomēr pulcējušies jaunieši, kuri grib darboties. „Pirmais nometnes noteikums tāds arī ir, ka visi dara visu un visur. Ja šujam, šuj visi, arī mūsu seši puiši. Ja lienam pa virvi pāri Aronas upei, to dara visi, kam veselība ļauj. Nometnē ir vairāki jaunieši, kas sev metuši izaicinājumu pārvarēt kūtrumu un atrast jaunus draugus. Galvenais, ko caur komunikāciju, ideju ģenerēšanu, lēmumu pieņemšanu grupā un individuāli vēlamies sasniegt, ir iegūt papildspēkus novada jauniešu domei. Nometnē darbojas četri līdzšinējie domes dalībnieki, viņi ir komandu kapteiņi un stāsta, kā jaunieši domē darbojas. Svarīgi ir uzņemties personisko atbildību, lai visi kļūtu aktīvāki, nesēdētu mājās pie datora, bet laiku veltītu jauniešu dzīves kvalitātes uzlabošanai."
Kitija Anna Strazdiņa (Madonas Valsts ģimnāzijas 9. klase) ir viena no jaunietēm, kas jau darbojas Madonas novada jauniešu domē. – Vasaras nometnes dalībniekiem stāstījām, kas ir jauniešu dome, ceru, ka klāt nāks jauni dalībnieki. Es pati, kad aizeju uz novada jauniešu domi, tur pavadu lielu daļu brīvā laika. Gudri spriežam, dzeram tēju, ēdam cepumus – ir interesanti.
Vasaras nometnē Kitijai Annai visvairāk patīk sportiskās aktivitātes. „Vakar bijām pie Birānu dzirnavām, pāri upei tika novilkta trose, pieāķējāmies un bija jāvelkas atpakaļgaitā pāri. Esam kā viena liela ģimene – draudzīgi, ļoti forša kompānija. Mums veicies arī ar laiku – ir ļoti silts un saulains."
Dita Brimerberga (Madonas pilsētas 1. vidusskolas 9. klase) nometnē „Strautniekos" uzturas otro gadu. – Šogad ir vairāk izaicinājumu: vakar kopā ar biedrību „Pie kraujas" bija sportiskas aktivitātes. Bija jāliek kaste uz kastes un jākāpj arvien augstāk. Patīk arī gatavot dažādas piemiņas lietas – aproces, maisiņus, citi rokdarbi. Balstāmies uz komandas saliedēšanu, stratēģijas spēlēm, lai jauniešus pēc tam varētu iesaistīt jauniešu domes darbā.
Luīze Sniedze (Madonas pilsētas 1. vidusskolas 12. klase) jauniešu novada domē darbojas no 13 gadu vecuma, nesen ieguva balvu nominācijā „Gada izaugsme 2015":
– Rudenī aktīvāk iesaistījos jauniešu domē, laikam biju pelnījusi novērtējumu, ja saņēmu tādu uzslavu.
Šobrīd metam āķus, lai domes darbā iesaistītu arī citus. Jūtams, ka varētu būt atsaucība. Domē bieži spriežam, kā uzlabot novada jauniešu dzīvi, veidojam dažādus pasākumus. Tuvākais pasākums būs 6. augustā, kad Madonā notiks novada jauniešu diena. Tā noritēs jau piekto gadu. Dienas laikā būs dažādas aktivitātes, uzstāsies mūziķi. Domē cenšamies apzināt arī novada jauniešu problēmas, piemēram, noskaidrot brīvā laika pavadīšanas veidus. Vēlamies, lai Madonas novads būtu aktīvu jauniešu novads.
Sadarbojamies ar novada lauku un pilsētu skolām.
Vaicāta par sadzīvi, Luīze atklāja, ka nometnes dalībnieki ceļas pulksten 8, rītu sāk ar peldi vai rīta rosmi. „Dienas gaitā daudz darām paši, brīvajā laikā spēlējam tautas bumbu, izrādām savu iniciatīvu. Nometnē piedalās aktīvi jaunieši, kas grib ko darīt, tāpēc viņi no telts ārā nav jāvelk, visi ir ieinteresēti darboties."
Uz jautājumu, kāda tālāk plānota vasara, Dita Brimerberga atbildēja: – Pieskatīšu brāli, mamma ies uz darbu, man būs auklītes pienākumi. Tāpēc tagad ir svarīgi būt kopā ar vienaudžiem un aktīvi atpūsties.
Luīze Sniedze vēstīja: – Ļauju vasarai sevi vest tur, kur man jāiet. Nedaudz pastrādāju laukos, tagad atpūšos nometnē, bet lielākoties laiks rit pašplūsmā. Baudu Latvijas skaisto vasaru.
Pārgājiena dienā jaunieši „Stikliņos" izjāja ar zirgiem, „Pelādēs" ieklausījās stāstījumā par dzejnieku Aleksandru Čaku. Lauku māju „Pelādes" saimnieks Rolands Ķemers pastāstīja, ka uz Gaiziņa apkārtni pārcēlies dzīvot no Rīgas. „Aizgāju pensijā, un kopš 1998. gada esmu šeit. Mājā iekārtots privāts muzejs, veltīts Gaiziņa apkārtnes ļaudīm un Aleksandram Čakam. Aleksandra Čaka piemiņa te tiek turēta godā, pirms četriem gadiem uzrakstīju projektu, dabūju naudu un Kārlim Alainim pasūtīju dzejnieka vaska figūru."
Piebildīšu, ka pēc nedēļas Aronas pagasta „Strautniekos" būs dienas nometne mazajiem bērniem, bet jūlija beigās te notiks nometne 10-12 gadu veciem bērniem. Uz to vietas vēl ir brīvas.