Laikā no 6. jūlija līdz augusta beigām norisinās Latvijā pirmā izaugsmes programma jaunietēm „Beat It", kuras mērķis ir motivēt un atbalstīt jaunas sievietes viņu ceļā uz profesionāliem panākumiem. Atlases konkursu izturējusi un programmā piedalās arī Samanta Goze no Madonas novada.
„Beat IT" programmas koordinatore Egita Brauna vēsta, ka dalībai programmā tika izraudzītas 16 dalībnieces vecumā no 16 līdz 21 gadam, kuras pārstāv visus Latvijas reģionus – Salaspili, Talsus, Rēzekni, Valmieru, Mārupi, Rīgu, Jelgavu, Madonu un Bausku. Jaunietes strādās kopā un sadarbosies ar mentorēm – Latvijā pazīstamām sievietēm un veiksmīgām savas nozares profesionālēm, kā, piemēram, Ievu Ilvesu, Ditu Danosu, Mariju Naumovu, Beāti Jonīti, Kristīni Beitiku, Beāti Krauzi-Čebotari, Baibu Sipenieci-Gavari.
Programmas dalībnieces sapņo par savu apģērbu zīmolu, par restorāna atvēršanu, vēlas kļūt par dziedātāju vai juristi. Citas savukārt grib nodibināt starptautisku lasītāju klubu, izveidot mākslas un terapijas studiju bērniem, organizēt „zero waste" festivālu, studēt ārzemēs arhitektūru un digitālo mārketingu, atgriezties Latvijas karatē izlasē pēc gūtas traumas un piepildīt citus savus mērķus.
„Saņēmām vairākus desmitus pieteikumu no visiem Latvijas reģioniem, to starpā arī no SOS ciematu meitenēm, par ko jo īpašs prieks! Meitenes, kuras pieteicās, ir ļoti atšķirīgas, kas izvērtēšanas procesu vērta īpaši sarežģītu," stāsta izaugsmes programmas autore un patrone Jana Trapāne.
Programma iesākās 6. jūlijā ar atklāšanas pasākumā, daloties ar sieviešu pieredzes un iedvesmas stāstiem, dalībniecēm pirmo reizi satiekot un iepazīstot savas mentores. Programmas gaitā vebinārus par projektu vadību, komunikāciju, mārketingu, finansēm, stresa noturību un citām ikvienā profesijā aktuālām tēmām vadīs uzņēmēja Egija Gailuma, TV personība un komunikācijas speciāliste Baiba Sipeniece-Gavare, dizaina domāšanas praktiķe, biznesa trenere Zane Segruma, inovāciju eksperte, zinātniece un uzņēmēja Elīna Miķelsone, „Carnival Youth" menedžere Guna Zučika, klīniskā psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa.
Iecerēts, ka programmas noslēgumā meitenes mājās dosies ar izstrādātu plānu jeb ceļa karti, kā soli pa solim savus sapņus vērst par īstenību. Taču motivētākā un mērķtiecīgākā dalībniece saņems naudas balvu 1000 eiro apmērā savu sapņu īstenošanai.
– Kā izlēmi pieteikties dalībai "Beat It" programmā, kas bija tava motivācija? – jautāju dalībniecei no Madonas Samantai Gozei.
– Līgo rītā Instagram ieraudzīju reklāmu Baibas Sipenieces-Gavares kontā, aicinājumu jauniešiem pieteikties programmai. Nodomāju, ka man ir 20 gadi, kāpēc gan ne? Papētot programmu, sapratu, ka gribu mācīties, bija sajūta, ka vēl kaut kas jādara, jāattīsta sevi, jo tobrīd citu mācību nebija. Bija minēts, ka katrai jaunietei būs piemeklēts savs mentors. Tas man šķita tā personīgāk. Viens ir attālinātās sesijas ar lektoriem, kur stāstīs par dažādām tēmām, bet vairāk uzrunāja, ka būs mentore, kas palīdzēs programmas gaitā virzīties uz savu mērķi. Citur nekur nebiju dzirdējusi, ka tā notiek, tas uzrunāja. Man ir sava vīzija, ko vēlos, bet nepieciešams izveidot plānu, lai nemaldos savu domu haosā. Kamēr esi jauns un aizrauj tik daudz lietu, ir tāds neliels apjukums; citi jau skaidri zina, ka viņus, piemēram, izteikti interesē sports. Domāju, ka programma ievirzīs uz to, kas man tiešām patīk, padodas un kā uz to mērķtiecīgi iet.
– Kas ir tava mentore?
– Sandra Sondore, juriste, Mg.iur., uzņēmēja, jogas pasniedzēja, jogas skolotāja. No sākuma domāju, kā viņi piemeklēs atbilstošu mentoru. Bet tas izdevies tik veiksmīgi! Mums saskan, jo man arī patīk vēdiskas, astroloģijas lietas, tostarp ir ieinteresējusi arī joga.
– Kāda ir programmas norise?
– Notika atklāšanas pasākums, kur ar mentori parunājām arī par dziļāko jēgu, kāpēc tas ir vajadzīgs. Pasākumā bija ārkārtīgi interesanti un iedvesmojoši uzzināt visu mentoru pieredzes stāstus. Šobrīd man ir uzdots lasīt grāmatu par dzīves jēgu, aizvadītajā nedēļas nogalē braucu pie mentores uz retrītu Latgalē, kur kopā pastrādāt, parunāt par jautājumiem, kas interesē. Tad sāksies lekcijas. Programma norisināsies līdz 30. augustam un noslēgsies ar kopīgu pasākums.
– Kā izjūti programmas uzsvaru, kas ir tieši sievietes un sievietes – līderes?
– Sievišķā enerģija, kas virmo, ir ļoti nozīmīga un patīkama. Jana Tapāne, kas ir šīs programmas autore, minēja, ka Latvijā nebija jutusi, ka sievietes varētu būt kopā un cita citu atbalstīt, bet citur ārvalstīs tādu pieredzi viņa piedzīvojusi, tāpēc arī gribējusi iedzīvināt. Reizēm šķiet, ka ir profesijas, kur sievietēm grūtāk izlauzties. Arī mana profesija – operators – ir ierastāka vīriešiem, bet mani interesē mazliet cits virziens, ne tikai sižetu filmēšana ikdienā.
– Pastāsti mazliet par sevi! Kas ir tie profesionālie virzieni, kas saista?
– Pēc Kusas pamatskolas devos mācīties uz Rīgas Mākslas un mediju tehnikumu, izvēloties video operatora specialitāti. Skolu pabeidzu pirms gada, pa šo laiku ik pa laikam esmu mācījusies kursos, kas interesē. Skolā tiku gājusi mazās praksītēs, divus gadus "Covid-19" ieviesa savas korekcijas, bet tiklīdz pati vēlos spert pirmos profesionālos soļus, tas prasa lielu pieredzi. Tehniskās iemaņas man ir, ik pa laikam filmēju, tas ļoti patīk, bet mazliet trūkst virziena, ietvara, kādā ielikt savas prasmes. Šobrīd attālināti darbojos, izmantojot sociālo tīklu piedāvātās iespējas, vēlētos arī blogot. Domāju, ka programma palīdzēs šo mērķu īstenošanā, jo caur sarunām ar mentori jau sajutu to pārliecību, dažādas atklāsmes, ko skolā nemāca.
26.07.2022.