22. novembra rītā mēs – Madonas pilsētas vidusskolas abu 10. klašu skolēni – ar patriotiskām izjūtām devāmies ekskursijā uz mūsu galvaspilsētu Rīgu. Bija gaidāma ļoti interesanta un piepildīta diena.
Pirmā – visgaidītākā – dienas daļa bija ierašanās Latvijas Republikas Saeimā. Pēc stingras drošības pārbaudes mēs visi tikām aicināti iekšā un iepazināmies ar mūsu šīs dienas gidu – Protokola nodaļas darbinieku – un satikāmies ar mūsu skolas absolventi Malvīni Stučku, kas šobrīd strādā Saeimā. Sirsnīga bija Malvīnes sastapšanās ar savu bijušo audzinātāju Rūtu Trušeli. Ekskursijas sākumā klausījāmies stāstā par Saeimas vēsturi un arī par tās darbošanos mūsdienās. Apskatījām un tuvāk iepazināmies ar Saeimas telpām, kurās parasti notiek svarīgas tikšanās un īpašu delegāciju pieņemšanas. Apskatījām Dzelteno zāli, Balsošanas zāli un nolēmām kopīgo foto taisīt skaistajā Sarkanajā zālē. Saeimas ēka šajā dienā sanēja kā bišu strops, jo tā bija pilna ar cilvēkiem, kurus ikdienā redzam TV ekrānos: ar deputātiem, ar ministriem.
Mums bija tā unikālā iespēja kā skatītājiem piedalīties Saeimas ārkārtas sēdē, kurā tika dalīti astoņi miljardi eiro nākamā gada budžetam. Varējām vērot, cik uzmanīgi un atbildīgi savu darbu veic deputāti un kā notiek lēmumu pieņemšana mūsu valsts augstākajā iestādē. Varējām novērot ikkatru Saeimas deputātu un tā piedalīšanos šajā valstij nozīmīgajā notikumā. Tomēr daži deputāti sēdes laikā vairākkārt pameta savas vietas un staigāja ārā un iekšā. Sēdes laikā mūs pamanīja un pie mums pienāca 12. Saeimas deputāts, ģenerālis Juris Vectirāns, priecājās, ka mēs esam no Madonas un vēl tik lielā skaitā, un beigās atnesa un uzdāvināja mūsu skolai visjaunāko Latvijas Republikas pamatlikuma – Satversmes – izdevumu ar pašrocīgu ierakstu: „Vienmēr un visur par mūsu tautu un valsti!"
Ekskursijas beigu daļā uzkāpām augšā uz zāli, kurā izvietotas Saeimai pasniegtās dāvanas. Tā kā šajā laikā bija izsludināts sēdes pārtraukums, šeit nejauši sastapāmies ar Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci.
Jau pie garderobes (jauši vai nejauši) satikāmies ar deputātu, aktieri Artusu Kaimiņu, kas ieintriģēja visus skolēnus. Katrs vēlējās sasveicināties un uztaisīt bildi ar šo spilgto personību. Artuss Kaimiņš labprāt tērzēja un fotografējās ar mums.
Tālāk, vēl Latvijas valsts svētku noskaņās, devāmies uz Latvijas Kara muzeju. Tur tiešām bija ļoti daudz ko redzēt. Informācija izklāstīta dažādos un interesantos veidos, un tās tiešām tur ir ļoti daudz. Katrs apstājās un ielūkojās sev pazīstamāko un tuvāko vēstures posmu attēlojumā. Šī vieta tiešām ir nozīmīga jebkuram skolēnam, kam jāapgūst mūsu valsts vēsture, jo šeit tā parādīta ļoti daudzveidīgi. Ejot uz muzeju, vēl apstaigājām Vecrīgu, aplūkojām nozīmīgākās un skaistākās ēkas, redzējām, kā top filmēšanas laukums filmai par 1906. gadu. Ticiet vai neticiet, bet tur bija pat retro tramvaja vagons ar visām sliedēm! Liels bija mūsu izbrīns, kad filmēšanas grupas darbiniece piedāvāja mums novembra beigās filmēties masu skatos. Protams, pastaigas beigās piestājām arī pie Brīvības pieminekļa, kas bija tērpts no sarkanbaltsarkaniem ziediem veidotās svētku rotās.
Ekskursijas nobeigumā apmeklējām Dailes teātra izrādi „Trīs māsas". Šī izrāde bija pārdomām pilna un pamācoša, tas bija stāsts par triju māsu skaisto, bet tajā pašā laikā grūto dzīvi, kurā notikumi vienmēr var izvērsties ļoti negaidīti. Galu galā izrāde bija ļoti patīkama un interesanta, vēl jo vairāk tāpēc, ka aktieri bija pazīstami un varējām novērot, kā un cik ļoti viņu spēle atšķiras no tā, ko esam redzējuši TV seriālos.
Pēc izrādes visi, noguruši, bet ļoti gandarīti par šo skaisto un jauki pavadīto dienu, devāmies atceļā uz mūsu mīļajām mājām.
28.11.2017.