Pavasarī Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju izsludināja atklāto projektu "Atbalsts psihoemocionālās veselības veicināšanas pasākumiem skolās "Covid-1" pandēmijas radīto seku mazināšanai".
Projekta mērķis bija stiprināt skolu pašpārvaldēs esošo jauniešu un atbalsta personu-skolotāju kompetenci psihoemocionālās veselības, vienaudžu atbalsta, iniciatīvas un pārmaiņu vadības jautājumos. Projekta ietvaros katrai skolas pašpārvaldes komandai bija jāizveido sava Labbūtības ceļakarte.
Madonas Valsts ģimnāzijas direktores vietnieces audzināšanas darbā Ligitas Irbes pamudināti un iedrošināti, skolēnu padomes četri dalībnieki – Keita Kitija Pakalniņa, Viesturs Šēnbergs, Lindija Smiltāne, Madara Lukaševica – un atbalsta persona Ligita Irbe aizpildīja pieteikuma anketu. Projekta komanda tika izvirzīta trīs dienu apmācībām projekta izstrādei un plānošanai, kā arī piedalījās dažādās aktivitātēs, kas jauniešiem pilnveidoja komunikācijas un sadarbības prasmes.
Septembrī jauniešu komandas izstrādāto projektu Madonas novada pašvaldības koordinatore Inga Strazdiņa iesniedza Jaunatnes starptautisko programmu aģentūrai. Labbūtības ceļakartes projekta pieteikums Madonas Valsts ģimnāzijā guva finansiālu atbalstu četrām aktivitātēm, lai stiprinātu jauniešu emocionālo labbūtību un realizētu jauniešu iniciatīvu.
14. oktobrī skolēnu padome piedalījās projekta pirmajā aktivitātē kopā ar improvizatoru Vari Klausītāju. Nodarbībā liels akcents tika likts uz komandas iepazīšanas un saliedēšanās spēlēm, jo, atnākot uz jaunu skolas ēku un atgriežoties pēc attālinātā mācību perioda, bija jūtams, ka skolēnu padome līdz galam vēl nebija iepazinusies un sastrādājusies. Nodarbība ar Vari Klausītāju bija ieguvums ikvienam dalībniekam. Viesturs atzina, ka "V. Klausītāja nodarbība ļāva garīgi atpūsties, sevi pilnveidot ne aktiermākslā, bet arī pamācīja, kā runāt auditorijas priekšā un noturēt tās uzmanību".
Projekta otrajā nodarbībā, kas norisinājās 30. novembrī, piedalījās 8., 11. un 12. klašu skolēni. Skolēni ieklausījās Pusaudžu resursu centra klīniskās psiholoģes Artas Bulmeistares lekcijā par mentālo veselību. Nodarbībā jauniešiem bija iespēja pajautāt neskaidros jautājumus un pārrunāt, kā "Covid-19" pandēmijas laiks ietekmējis viņu mentālo veselību, kā arī gūt informāciju, kā palīdzēt skolasbiedram, ja redzi, ka viņš ir saskāries ar izaicinājumiem vai nejūtas īpaši labi. Priecājāmies arī saņemt izdales materiālus par mentālās veselības nozīmi un palīdzības meklēšanu.
2. decembrī norisinājās projekta trešā nodarbība ar RSVP Design pārstāvi Lauru Zīvarti. Nodarbībās ar Lauru Zīvarti piedalījās skolēni no 7. līdz 10. klasei. Laura skolēnus iepazīstināja ar vienu no kolektīva saliedēšanas spēlēm – Color Blind aktivitāti. Spēles galvenais mērķis bija likt skolēniem savā starpā sarunāties un sekot vienam kopīgi izstrādātam plānam. Pēc spēles Laura dalījās ar saviem novērojumiem, izvērtēja klases kopējo sadarbošanos, komunikācijas prasmes. Izvērtējot sadarbību spēles gaitā, nodarbības noslēgumā tika ieteikts, kas jāpamaina klases komunikācijā, kā to uzlabot un kādā veidā, savā starpā sadarbojoties, sasniegt iecerēto mērķi.
Skolēnu padomes vadītāja Lindija Smiltāne pastāstīja par projekta noslēguma aktivitāti – informatīva banera izveidošanu, kurā būs atspoguļota informācija, kā plānot savu dienu efektīvāk, kā atpūsties, neizmantojot ekrānus, kur vērsties pēc palīdzības, ja tāda nepieciešama.
Lai iegūtu vispārīgu "Labbūtības ceļakartes Madonas Valsts ģimnāzijā" projekta izvērtējumu, projekta komanda izveidoja arī aptauju par projekta norisi un aktivitātēm Madonas Valsts ģimnāzijas skolēniem. 58,8% aptaujāto jauniešu projektā īstenotās aktivitātes atzina par noderīgām, savukārt 26,8% jauniešu atzina, ka guvuši jaunu informāciju un zināšanas. Uz jautājumu "Vai šādās nodarbībās piedalītos vēlreiz" 80,4% skolēnu atbildēja apstiprinoši ar "jā".
Nu jau projekts tuvojas noslēguma posmam, un projekta komanda ir secinājusi, ka pats grūtākais bija sākums, aktivitāšu apzināšana, saplānošana un tāmes izveidošana, kā arī aktivitāšu īstenošana, ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskos noteikumus. Projekta laikā grūtākajos mirkļos lielu atbalstu un palīdzību sniedza mentore Ginta Salmiņa, kas motivēja, iedvesmoja, kā arī paslavēja visu komandu jau par padarīto darbu.
Skolēnu komandas atbalsta persona Ligita Irbe atzina, ka šis projekts jauniešiem ir devis pieredzi projekta plānošanā, rakstīšanā, realizēšanā un izvērtēšanā. Pats būtiskākais – analizēt, kāpēc viena ideja strādā, bet otra ne tik labi, un saprast, kādi varētu būt galvenie šķēršļi, kas varētu traucēt īstenot projektu. Ceru, ka jaunieši turpinās izstrādāt projektu idejas un īstenot tos, lai uzlabotu skolas dzīvi.
Projekts "Labbūtības ceļakarte Madonas Valsts ģimnāzijā" īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2021.-2023. gadam ietvaros.
ARTA PINKA
10.b klase
29.12.2021.