Spītējot lietainajam laikam, vakar Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) Madonas nodaļā pulcējās Kusas pamatskolas un Madonas pilsētas vidusskolas komandas, lai mērotos spēkiem un zināšanām konkursa jaunajiem un topošajiem velosipēdistiem „Jauno satiksmes dalībnieku forums 2018" pirmajā kārtā.
Jau ierasti plaši pārstāvētās Kusas pamatskolas, no kuras konkursā šoreiz piedalījās piecas komandas, direktors Agris Sārs pajokoja, ka līdzi atvedis teju vai visu skolu. – Tie ir 3.-5. klases skolēni, kuri ikdienā aktīvi trenējušies un mācījušies. Citiem jau tiesības bija, bet ir arī jaunie velosipēdisti, kuri tiesības kārtoja šodien. Šāda iespēja viņiem ir svarīga, tas kalpo kā daļējs pamudinājums piedalīties konkursā, protams, uzrunā arī iespēja iegūt balviņas.
No laikapstākļiem un spēcīgajiem konkurentiem nenobijās Madonas pilsētas vidusskolas 4.d klases komanda „Komēta nāk" skolotājas Allas Sniedzes vadībā. Bērni ar prieku atklāja, ka jau no rīta visi nokārtojuši velosipēdista tiesību eksāmenu, līdz ar to prieks piedalīties „Jauno satiksmes dalībnieku foruma" pirmajā kārtā bijis divkāršs.
Sacensību dalībniekiem bija jādemonstrē savas teorētiskās zināšanas par ceļu satiksmes noteikumiem un satiksmes drošību, jāprot sniegt pirmo medicīnisko palīdzību, jāpārzina velosipēda uzbūve, kā arī jāveic praktiskās braukšanas demonstrējums, pieveicot gana sarežģīto šķēršļu trasi.
Kā uzsver organizatori, forums ar nodomu tiek rīkots neilgi pirms vasaras brīvlaika, lai bērni varētu pagūt nolikt velosipēdista tiesības un piedalīties ceļu satiksmē legāli, kā arī praktiskā veidā trasē apgūt dažādas ikdienas satiksmē svarīgas lietas, jo elementi ir veidoti pietuvināti realitātei uz ceļa, piemēram, jāatskatās pirms joslu mainīšanas vai jāsignalizē, ka velosipēdists grasās bremzēt, un tamlīdzīgi.
CSDD Madonas nodaļas priekšniece Ilze Dreimane novērtēja, ka Madonas novada skolēni konkursam rūpīgi gatavojušies un regulāri mācījušies, jo arī pārbaudāmo zināšanu un prasmju loks ir gana plašs. Par šādiem foruma dalībniekiem droši var secināt, ka ceļu satiksmē viņi būs pietiekami zinoši un prātīgi.
Tāds arī ir konkursa, kuru CSDD rīko jau 25. gadu, mērķis – uzlabot skolēnu zināšanas un prasmes ceļu satiksmes drošībā. Tādējādi tiek veicināta drošība uz koplietošanas ceļiem un radīta izpratne par ceļu satiksmes noteikumiem. Katrs skolēns, kurš ir piedalījies un ieguvis jaunas zināšanas un prasmes, pēc tam var justies daudz pārliecinošāk un drošāk mūsdienu aktīvajā satiksmes plūsmā gan pilsētā, gan ārpus tās.
Labākā komanda cīnās par iespēju tikt uz Eiropas mēroga sacensībām, kur šogad vajadzēs aizstāvēt pērn Latvijas iegūto čempiona titulu.
Arī šogad sacensības norisinās četrās kārtās, no tām pirmā kārta Madonas reģionā jau aizvadīta. Otrā kārta – reģionālais pusfināls – notiks laikā no 26. aprīļa līdz 28. maijam.
Madonā notikušā konkursa pirmajā kārtā pārliecinošu uzvaru ieguva Kusas pamatskola, gūstot visas trīs godalgotās vietas. Pirmajā vietā ierindojās komanda „Kusa 1", kuras sastāvā – Sanija Kruglova, Sabīne Bērtiņa, Ralfs Vilciņš un Ludvigs Sidrevics. Otrās vietas ieguvējkomanda – „Kusa 3", to pārstāvēja Evija Muraško, Ivita Kļaviņa, Aigars Černiševs un Kristaps Fakss. Savukārt trešo vietu izcīnīja „Kusa 2", kurā piedalījās Lorita Ūdre, Loreta Lazdiņa, Kristaps Ozoliņš un Krišjānis Putniņš.
Kā pēc konkursa atzina Agris Sārs, rezultāti priecē, bet vienmēr varot gribēt labāk. Daži skolēni neparādījuši tik labus rezultātus, kā varētu gaidīt, jo starts sacensībās atkarīgs no saņemšanās, iepriekšējas sagatavošanās un tam atvēlētā laika. Uz nākamo sacensību kārtu Gulbenē 28. maijā tiks aicinātas 20 labākās komandas, viņu vidū, visticamāk, arī kāda no uzvarējušajām Kusas pamatskolas komandām.
Sacensību pēdējā kārtā sacentīsies trešās kārtas 1. un 2. vietas komandu dalībnieki, iegūstot iespēju iekļūt Latvijas izlasē, kas piedalīsies foruma Eiropas jauno satiksmes dalībnieku sacensībās Ungārijā 2018. gada septembrī.
Jauno satiksmes dalībnieku foruma satura izstrādē CSDD sadarbojas ar Valsts izglītības satura centru. Sacensības organizē un vada CSDD, tās finansē OCTA, savukārt Latvijas izlases dalību foruma trešās kārtas sacensībās nodrošina Latvijas Automoto biedrība.
18.04.2018.