Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Jauniešu dome — iespēja ietekmēt nākotni

ZANE BIKOVSKA

Autors • 12.01.2026.

Jauniešu dome — iespēja ietekmēt nākotni
Burtu lielums

Madonas novada jauniešu dome ir institūcija, kurā jaunieši var ne tikai izteikt savas idejas un ierosinājumus, bet arī tieši iesaistīties lēmumu pieņemšanā pašvaldībā. Tā ir vieta, kur veidojas iniciatīvas, un tās uzlabo jauniešu dzīvi novadā, veicina sabiedrības līdzdalību un stiprina jauniešu kopienu.

Šogad Madonas novada jauniešu domes priekšsēdētāja amatā ievēlēts Cesvaines apvienības pārvaldes iedzīvotājs Reinis Čevers. Puisis dzīvo laukos, mācās Cesvaines vidusskolas 11. klasē. Brīvo laiku Reinis pavada Cesvaines MFC, rakstot iniciatīvu projektus, veicot brīvprātīgo darbu, biedrībā „Mēs saviem bērniem" jaunietis pilda sociālo attiecību koordinatora pienākumus, arī tur Reinis raksta un vada projektus, strādā ar bērniem un jauniešiem ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem. Visbeidzot – pēdējos trīs gadus Reinis Madonas novada jauniešu domē pavadījis kā komunikācijas nodaļas darbinieks un tagad pildīs priekšsēdētāja pienākumus.
– Es baudu to, ko daru, un mana filozofija ir – proti visu koordinēt un saplānot laiku, tad arī viss izdosies un pienākumu nebūs par daudz. Iepriekšējā gadā arī bija iespēja pieteikties jauniešu domes priekšsēdētāja amatam, bet es tad nospriedu, ka vēl neesmu tam gatavs. Tomēr zināju – kādu dienu es to darīšu. Pabeidzot Cesvaines mākslas skolu, sapratu, ka ir vairāk brīvā laika, ka esmu nobriedis šim amatam. Man jau ir pieredze gan projektu rakstīšanā un koordinēšanā, gan vairāk vadības zināšanu, līdz ar to zināju, ka šogad esmu gatavs būt jauniešu domes priekšsēdētājs. Atzīšu, ka cīņa par šo amatu bija ļoti sīva, bet, pateicoties atbalstītājiem, esmu šeit ar lieliem mērķiem un centīšos strādāt jauniešu labā, – sarunu iesāk Reinis Čevers.

Ceļā uz izaugsmi
Reinis atzīmē – katram jaunietim ir savi talanti, intereses un dzīves mērķi, un jauniešu domei jāstrādā tā, lai radītu iespējas ikvienam. Tādā veidā jauniešu domei tiks piesaistīti jauni dalībnieki un novada jaunatne būs mudināta aktīvāk iesaistīties, piedalīties – galu galā viņi ir Madonas novada un Latvijas nākotnes līderi. Galvenais Reiņa uzdevums ir vadīt Madonas novada jauniešu domes komandu un koordinēt tās darbību. Katru mēnesi jāsasauc sēdes, jāuzklausa kolēģi, jāstrādā komandā un jāpārstāv jauniešu dome kā vienots kopums.
Reinis pilnībā piekrīt teicienam „viens nav karotājs", un lepojas ar stipru un vienotu atbalsta komandu. Ikvienā darbā komandas atbalsts ir nenovērtējami svarīgs, un jauniešu dome, kā uzsver Reinis, ir tā vieta, kur strādāt un sasniegt iecerēto bez komandas nav iespējams. Katrs pasākums, forums, aktivitāte var izdoties viegli un ātri tikai tad, ja tajā līdzdarbojas saliedēts kolektīvs.
Vaicājot Reinim, kāda ir jauniešu domes loma novadā, viņš, ilgi nedomājot, atbild – ļoti svarīga. Katru gadu Inga Strazdiņa publicē aptauju jauniešiem, aicinot viņus dalīties pārdomās par aizvadīto gadu – kas paticis, kas nav paticis, kas izdevies, ko nepieciešams attīstīt, vai savu nākotni jaunieši saredz mūsu novadā un citas svarīgas atziņas. Pateicoties aptaujai, jauniešu domes komanda var plānot turpmāko darbu, organizējot pasākumus un aktivitātes par jauniešiem nozīmīgām tēmām. Jauniešu dome ir visa novada jauniešu balss, sākot no visklusākā un beidzot ar visskaļāko.
– Pagājušajā gada pēdējos četrus mēnešus mēs kopā ar iepriekšējo jauniešu domes priekšsēdētāju Robertu Kelliju iesākām tikšanos ciklu ar novada domes priekšsēdētāju Agri Lungeviču, runājot par jauniešiem aktuālo, apspriežot pasākumu idejas. Mūsu novadā strādā ļoti atsaucīgi deputāti, viņi mūs vienmēr uzklausa un iesaistās jaunatnes politikas veidošanā. Noteikti šogad to turpināsim, februārī būs nākamā tikšanās ar Agri Lungeviču, kad runāsim par gada plānu, jaunās komandas sastāvu un diskutēsim par to, kā jauniešu dome attīstīsies šogad un kā novads vēlēsies attīstīties kopā ar mums.

Jauniešos ir spēks
Reinis novērojis divas problēmas – komunikācijas trūkumu jauniešu starpā un jauniešu trūkumu. Kāds tam iemesls? Lielākoties jaunieši domā, ka jauniešu dome tikai organizē pasākumus, bet tā tas nav, un Reinis norāda – ir jāparāda, kā patiesībā domē rit jauniešu ikdiena. Notiek satikšanās ar politiķiem, dažādas citas aktivitātes. Pagājušajā gadā pārveidota domes struktūra, un tagad tajā ir trīs sektori – komunikācijas, kultūras un politikas. Reinis vēlas, lai jauniešu dome vairāk attīstās politiskajā jomā, taps arī stratēģijas plāns 2026. gadam, lai rastu veidus, kā informēt jauniešus un pārējo sabiedrību alternatīvos un pamanāmos veidos, atklājot dažādās iespējas, ko jauniešu dome piedāvā.
– Nekad necenšos uzsvērt trūkumus vai grūtības, bet gan meklēju tikai pozitīvāko un gaišāko. Ja rodas situācija, kad iecerētais neizdodas, kā ieplānots, man ir plāns B. Līdz šim gads iesācies pat ļoti labi, domes komanda ir enerģijas un spēka pilna. Ticu, ka gada otrā pusē jau parādīsies nogurums, tad domāsim par saliedēšanas pasākumu vai tamlīdzīgu aktivitāti, kā atjaunot spēkus. Uz visu cenšos skatīties reāli, bet ar pozitīvo piesitienu, un tas man ikdienā palīdz strādāt. Negatīvā ir pietiekami daudz, bet mēs nedrīkstam ļaut tam sevi pārņemt. Jaunieši, ja jums ir idejas, nāciet uz jauniešu domi un dalieties ar tām! Jums nav jābūt lieliem un brašiem, bet atcerieties, ka kopīgiem spēkiem mēs ar visu tiksim galā. Jauniešu domes komanda vienmēr ir draudzīga, palīdzēs jums. Esiet droši un ticiet sev!

13.01.2026.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px