Nordplus Jauniešu programma atbalsta dažādas aktivitātes skolu izglītības jomā Ziemeļu un Baltijas reģionā: skolēnu klašu braucienus pie saviem vienaudžiem, skolēnu prakses, jaunu projektu attīstību, skolotāju apmaiņu starp skolām un citus projektu veidus, kuru ietvaros uzlabojas izglītības kvalitāte un attīstās starpkultūru dialogs.
Madonas pilsētas vidusskolas skolēni – Zane Čipāne, Gaisma Gurska, Kalvis Kristers Krīgers, Andis Poļaks, Karlīna Putniņa – un skolotājas Antra Berķe un Arnita Krīgere no 18. līdz 22. septembrim piedalījās Nordplus Jauniešu izglītības programmas projekta „Global Learning Power" pirmajā partneru sanāksmē Dānijā Kalundborgas ģimnāzijā.
Projektā piedalās piecas dalībvalstis: Latvija, Dānija, Igaunija, Somija un Islande, un līdz pat aprīlim katrā no valstīm notiks nometne. Projekta tēma ir saistīta ar vienu no ANO pieņemtajiem 17 ilgtspējīgas attīstības mērķiem, proti, nodrošināt ūdens un sanitārijas pieejamību visiem. Katra skolēnu grupa izvēlējās pētījuma problēmu, kas bija saistīta ar ūdens kvalitāti, ūdens piesārņojumu, ūdens izmantošanas lietderību, saldūdens krājumu papildināšanu.
Visu nedēļu jaunieši savu skolotāju pavadībā piedalījās dažādās aktivitātēs, saistītās ar Kalundborgas ģimnāzijas izvēlēto tēmu „Tīrs ūdens un sanitācija visiem pasaules iedzīvotājiem". Madonas pilsētas vidusskolas skolēniem tika dota iespēja iegūt jaunus draugus un jauktās grupās domāt „ārpus rāmjiem", lai risinātu lielo jautājumu, kuru katra grupa izvirzīja, balstoties uz savām interesēm. Tēmas bija dažādas – sākot no pasaules ledāju izmantošanas par dzeramā ūdens avotu līdz pat piesārņojumam okeānos un ietekmei, kādu tas atstāj uz cilvēka veselību.
Divu dienu laikā grupas veica savas tēmas padziļinātu izpēti, dažādu ideju apvienošanu un izveidoja saturīgas un interesantas prezentācijas, ar kuru palīdzību iepazīstināja pārējos projekta dalībniekus ar izvēlēto tēmu un sniedza idejas, kā risināt to.
Pēdējā projekta dienā jaunieši valstu komandās apsprieda nedēļas laikā iegūtās zināšanas un izstrādāja mērķus, kurus īstenot savā skolā, savā pilsētā, savā valstī, domāja, ko katrs pats var darīt, lai pasaule kļūtu labākā vieta, kur dzīvot.
Laikā, kuru madonieši pavadīja Kalundborgā, viņi veidoja jaunus kontaktus ar jauniešiem no citām dalībvalstīm un tuvāk iepazina Dānijas kultūru un ikdienu, dzīvojot dāņu viesmīlīgajās ģimenēs un dodoties ekskursijās pa pilsētu un tās apkārtni.
Aizbraucot no Kalundborgas, jauniešus vienoja apņemšanās savās skolās un pilsētās veikt konkrētas darbības, kas palīdzētu risināt kopējos globālos jautāju-
mus.
Jau pēc mēneša Nordplus projekta aktivitātes turpināsies Somijā, kur par pētījuma problēmu tiks izvirzīta kvalitatīvas izglītības pieejamība. Iepazītos draugus no Ziemeļvalstīm gaidīsim Latvijā, Madonā, janvāra beigās.
Paldies novada pašvaldībai par finansiālo atbalstu nokļūšanai no Madonas uz Rīgas lidostu un atpakaļ.
29.09.2017.