Valsts izglītības satura centrs Latvijas valsts simtgadei veltītā pasākumu cikla „Pilsoniskās līdzdalības un labo darbu maratons" ietvaros skolu jaunatni šogad aicināja iesaistīties labo darbu veikšanā un pieteikties Labo darbu festivāliem.
Dalīties ar savu pieredzi, tā iedvesmojot labu darbu veikšanā arī citus, Vidzemes reģionā pieteicās un uz festivālu Madonā tika apstiprinātas 26 komandas – skolēni no Ogres, Limbažiem, Valmieras, Jēkabpils, Lēdurgas, Gulbenes, Balviem, Riebiņiem, Rugājiem, Palsmanes un Liepnas. Madonas reģionu festivālā pārstāvēja jaunieši no Cesvaines vidusskolas un Madonas Valsts ģimnāzijas. Cesvainieši bija pieteikuši vairākas komandas: vienu, kura izzināja Cesvaines kultūrvēsturiskās vietas un cilvēkus un skolā izveidoja fotoizstādi; otru, kas uzlaboja pašpārvaldes darba formas, bet uz festivālu šo pieredzi prezentēt tomēr neatbrauca.
Madonas Valsts ģimnāziju pārstāvēja aktivitātes „No Gaiziņa Latviju redzot" komanda – skolēni un skolotāji, kas 3. maijā Gaiziņkalnā jau vairākus gadus organizē Latvijas neatkarības atjaunošanai veltītu pasākumu – koru koncertu, foto un mākslas plenēru. Kopumā Madonā 26. septembrī ieradās ap 200 viesu.
Kaimiņu labā pieredze
– Mēs esam vismazākie šī festivāla dalībnieki un priecājamies, ka orgkomiteja mūsu komandu festivāla norisei apstiprināja, – laikrakstam atklāja Gulbenes trešās pirmsskolas izglītības iestādes „Auseklītis" audzēkņi un skolotāja Jana Ļebedeva. – Mūsu labais darbs bija saudzēt dabas resursus. Tas izpaudās tā, ka gada laikā šķirojām papīrus un no tiem gatavojām interesantus darbus. Latvijas simtgades pasākumā šos darbus dāvināsim ģimenēm un izmantosim grupas telpu noformēšanai. No papīra klūdziņām tapa papīra groziņi un dažādi trauki ikdienas priekšmetu glabāšanai. Bērni veidoja un krāsoja stilizētas Lielvārdes jostas, gatavoja papīra mājiņas un vēl citus dekorus, ar ko izdaiļot telpas. Šobrīd mūsu audzēkņiem ir 5, 6 gadi, bet darbu sākumā dažiem bija tikai 4 gadi. Esam mazi, bet dūša mums liela!
– Mēs pārstāvam Balvu pamatskolu, esam audzēkņi no 1. līdz 8. klasei, – vēstīja deju skolotāja Žanna Ivanova. – Šodien vēlamies dalīties ar savu labo darbu, ko sniedzām Balvu pansionāta iemītniekiem. Vecajiem, vientuļajiem, slimajiem ļaudīm uzrīkojām bērnu deju koncertu un iepriecinājām pansionāta iemītnieku sirdis. Labdarība ne vienmēr ir ērta vai izdevīga, bet tā veido mūsu pašu sirdis un arī pasauli labāku.
Stiprina pieaugušo vārdi
Atklājot Vidzemes reģiona pasākumu Madonas kultūras namā, Madonas novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora akcentēja domu, ka valsts stiprums atkarīgs no tās pilsoņu attieksmes. – Ieinteresētība, aktīva līdzdarbošanās sabiedrības attīstības procesos stiprina mūsu valsti un saliedē sabiedrību. Tikai tādā veidā varam sasniegt kopīgos mērķus un mūsu lielo mērķi – Latvijas ilgmūžību, – vēstīja pašvaldības pārstāvis. – Visi darbi, ko saucam par labiem, saistās ne tikai ar sevis pilnveidošanu, bet bieži tie saistās ar sabiedrības attīstību, mūsu augšupeju, ilgtspējību dzīvot. Tāpēc jebkurš darbiņš, kas palīdz sabiedrībai – talka, kādas vēstures lappuses izzināšana, koncerts, sakopta vieta -, nes vērtības nospiedumu un zīmogu. Jēdzienu „pilsoniska sabiedrība" nereti saprotam kā darbošanos politikā, taču šis jēdziens vispirms attiecas uz darbošanos savā kopienā, pilsētā, ciemā, skolā, ģimenē. Tieši tur sākas ikviena cilvēka attieksme pret sevi un savu valsti.
Darbu dažādība
Labo darbu piemēri stiprināja klātesošos. Skolēnu ieguldījums bija aptvēris visdažādākās jomas, taču pamatideja bija iesaistīties un darīt jēgpilnu un nozīmīgu darbu, atbilstoši pašu interesēm. Jaunas puķudobes izveide, atpūtas vietas iekārtošana skolas gaitenī, lasīšanas maratona organizēšana, apsveikuma kartīšu gatavošana, rīta rosmes izstrāde, teātra izrādes iestudēšana, stāstu segas izveide tekstilmozaīkas tehnikā, dzīvnieku patversmes apmeklēšana, latvisko tradīciju kopšana – tik dažādi bija skolēnu prezentētie labie darbi.
Paldies visiem, kas palīdzēja!
Lai Madonā gūtu mundrumu un iedvesmu jaunām aktivitātēm, Madonas bērnu un jauniešu centra kolektīvs Vijas Pelšes vadībā bija parūpējies par spraigu un aktīvu dienas piepildījumu. Atklāšanas pasākuma scenāriju veidoja Solvita Seržāne, zīmēto hortenziju banera pamatu nodrošināja Kristīne Šulce, muzikālo pavadījumu sarūpēja Dace Sināte, dalībnieku uzmundrināšanai darbojās Ineses Zīles vadītā studija „Pilnpiens", sportiskas aktivitātes hallē nodrošināja biedrība „Pie Kraujas" Reiņa Jātnieka vadībā, ar saviem mīļdzīvniekiem par suņu labajiem darbiem stāstīja Lana Kunce un Ingūna Tihomirova. Dienas ritumā aktīvi iesaistījās arī jaunieši paši – gan strādājot žūrijā, gan kā brīvprātīgie palīgi. Vēl diena nebūtu izdevusies, ja nebūtu garšīgo brokastu un pusdienu, kā arī autobusu, kas dalībniekus nogādāja uz sporta halli un atpakaļ.
Paliks hortenziju stādījumi
Gaidot festivālu un tikšanos ar labo darbu veicējiem, organizatoriem radās ierosme jaunam, kopīgam darbam. Tā kā mēdz uzskatīt, ka viss labais ir baltā krāsā, Madonā tika iestādīti 100 hortenziju stādi. – Lai tie zied līdz zemei noliekušās baltās ziedu kupenās un lai, sagaidot Latvijas simtgadi un vēl ilgi pēc tās, atgādina par balto svītru Latvijas karogā, – ziedu stādījumu komentēja Vija Pelše.
02.10.2018.