Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Igaunijas un Latvijas jaunieši iepazīst vēsturi

EDGARS GERTNERS, nometnes koordinators

Autors • 02.07.2015.

Burtu lielums

Jūnija vidū jaunieši no Latvijas un Igaunijas desmit dienas pavadīja vēstures izpētes nometnē Latvijā, apmeklējot zīmīgākās brīvības cīņu piemiņas vietas, sakopjot tās, kā arī iepazīstot Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu.

Nometnē piedalījās jaunieši no Rīgas, Rēzeknes, Zaķumuižas, Ogres, Jelgavas, Svētciema, Pļaviņām, Madonas, Valkas, Pērnavas, Sindi. Dalība nometnē bija bez maksas, un, lai tajā piedalītos, bija nepieciešamas labas angļu valodas zināšanas, kā arī jaunieši rakstīja motivācijas vēstules, kuras vērtēja nometnes komisija.
Ar Eiropas Savienības atbalstu tapusī nometne ir noslēdzošais posms programmas Igaunija-Latvija ietvaros, kuras mērķis ir pētīt un iedzīvināt Latvijas un Igaunijas kopīgo kultūrvēsturisko mantojumu, atgādinot, ka brīvība abās valstīs tika iegūta kopīgiem spēkiem.
Nometnes pirmais posms tika pavadīts Rīgā, apmeklējot Brāļu kapus un gida pavadībā uzzinot par tēlnieka Kārļa Zāles būvēto piemiņas ansambli, tā nozīmi Latvijas tautai. Kaut arī Igaunija, līdzīgi kā Latvija, par savu brīvību cīnījusies, izlejot daudz asiņu, piemiņas vietas, kas līdzinātos Rīgas Brāļu kapiem, Igaunijā nav, atzina nometnes dalībnieki. Tika apmeklēts arī Kara muzejs, ekskursijā izstaigāta Rīgas vecpilsēta, īpaši zīmīgs bija gājiens 14. jūnijā no Melngalvju nama līdz Brīvības piemineklim. Kā atzina nometnes dalībnieki – iepriekš šādus gājienus viņi redzējuši TV vai fotogrāfijās un nekādas emocijas tas nav izraisījis. Piedaloties gājienā, liela daļa jauniešu aizdomājušies, cik smaga bijusi mūsu vēsture. Pirmā posma noslēgumā jaunieši klausījās vēsturnieka Aigara Pērkona lekciju par kopīgajām brīvības cīņām pagājušā gadsimta sākumā.
Otrs – praktiskais – nometnes posms tika pavadīts Cēsīs, Salac¬grīvā un Mazsalacā. Cēsīs nometnes dalībnieki pavadīja dienu, iepazīstot cits citu caur saliedēšanas spēlēm atpūtas centrā „Rakši", kur mācījās šaut ar loku, spēlēja militāro spēli „Četri tankisti un suns", apskatīja vietējo zoodārzu un veica citas aktivitātes. Salacgrīvā, viesu namā „Kosīši", dalībnieki pavadīja lielāko daļu nometnes, piedzīvojot gan praktiskas, gan teorētiskas apmācības. Kopā ar instruktoriem no „Security Academy Latvia" tika organizēta militārā diena, kopā ar folkloras apvienību tika mācītas latviešu dziesmas un dejas, savukārt Latvijas kristīgo skautu 4. vienība no Baldones mācīja Morzes ābeces signālus un citas interesantas un noderīgas zināšanas. Ik dienu dalībniekiem bija jāveic kāds uzdevums: jādomā par Igaunijas un Latvijas kopīgo nākotni, jādebatē par aktuālām tēmām. Dalībnieki devās arī uz Mazsalacu, kur sakopa Brīvības cīņās kritušo igauņu karavīru kapus, kā arī palīdzēja uzstādīt informatīvu stendu par šo piemiņas vietu. Nometnes noslēgumā jaunieši atgriezās Cēsīs, kur nolika ziedus pie Skolnieku rotas pieminekļa un Uzvaras pieminekļa Cēsu centrā, tikās ar Igaunijas vēstnieku Latvijā Tenis Nirku un bijušo Cēsu mēru Māri Niklasu, skatījās uzvedumu par godu kopējām neatkarības cīņām Pirtsupītes gravā.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px