Madonas Valsts ģimnāzijas skolēni turpina darboties Eiropas Savienības finansētajā starptautiskajā Erasmus+ projektā „United in Diversity" („Vienoti dažādībā"), kurā piedalās sešas valstis: Ungārija, Portugāle, Itālija, Horvātija, Spānija un Latvija. Projekta īstenošanas laiks – no 2020. gada 1. novembra līdz 2023. gada 31. augustam.
No 9. līdz 13. maijam Leirijā un Maceirā, Portugālē, aizvadīta otrā šī projekta mobilitāte, kurā piedalījās projekta koordinatore skolotāja Diāna Vaidote, angļu valodas skolotāja Sandra Sinele un četri 10.b klases skolēni.
Hola! Boa dia! Boa Tarda!
Projekta mobilitātes galvenais mērķis bija iepazīt Eiropas tautas un uzzināt Eiropas pilsonības svarīgumu. Pirmais, ko pamanījām „dienvidniekos", bija tas, ka mēs pēc rakstura ļoti atšķiramies no viņiem. Portugālē, Spānijā, Itālijā cilvēki ir ļoti atvērti, atklāti un ļoti vienkārši, kas mums sākumā likās ļoti, ļoti nepierasti, bet ar laiku pie tā pieradām un nedēļas laikā sākām pieņemt šīs īpatnības. Kā arī mums pašiem bija daži kultūršoki, piemēram, āra apavu nēsāšana mājās, tajās ir izteikti mitrs gaiss un daudziem cilvēkiem mājās nav radiatoru, mājas ir tumšas, jo žalūzijas vienmēr ir ciet, lai pasargātu telpas no karstuma.
Mēs stereotipu dēļ esam pieraduši domāt, ka portugāļi ikdienā ēd daudz jūras velšu, bet izrādījās, ka tās maksā dārgi un ikdienā viņi vairāk ēd liellopa gaļu un cūkgaļu. Atšķirībā no latviešiem, viņi nesteidzas un bieži pat neplāno savu laiku. Kad tiek atvērta pludmales sezona, visi cilvēki pēc darba brauc pie okeāna atpūsties, un brīvdienās tur var pavadīt visu savu dienu. Runājot par cenām, mēs pamanījām, ka tās stipri neatšķiras.
Ceļojums sākās agri no rīta, mums no Latvijas uz Portugāli bija tiešais reiss, kas ilga 4,5 stundas. Trijiem no mums tas bija pirmais lidojums, tāpēc bija neliels uztraukums. Ceļš no Lisabonas uz Leiriju sākās ar braucienu metro uz Lisabonas autoostu, tad ar autobusu uz Leiriju, kur mūs sagaidīja viesģimenes.
Sākumā, satiekoties ar viesģimenēm, bijām pietiekami uztraukušies, jo tie bija līdz šim neredzēti cilvēki. Tomēr mūs uzņēma ļoti atvērti un darīja visu, lai Portugālē mēs justos ērti un kā mājās. Dažiem bija nelielas problēmas ar komunikāciju, tāpēc ka ne visi vecāki mācēja runāt angliski, bet tādos gadījumos palīgā nāca žesti un tulkotāji. Nedaudz laika pavadījām arī ar ģimenēm no rītiem un vakariņās, kā arī daži kopā ar viesģimenēm apmeklēja tūrisma, sabiedriskas vietas Leirijā un Atlantijas okeāna piekrasti.
Pirmā projekta diena norisinājās Maceiras skolā, kura nosaukta par godu Henrijam Sommeram, kas nodibināja skolu. Diena sākās ar skolu prezentācijām un iepazīšanos. Interesanti, ka daudzi mūsu partneri teica, ka priecātos atbraukt uz Latviju, jo viņiem ļoti patika mūsu skola. Bija lekcijas par trim dažādām tēmām: starptautiskās attiecības, kā izdarīt, lai Eiropa „rullētu", un izglītības iespējas Eiropā. Šīs dienas ietvaros mums bija neliela ekskursija pa skolu un tās teritoriju. Pati skolas ēka ir vecmodīga un nepiemērota Portugāles laikapstākļiem, jo tā uzcelta pēc skandināvu standartiem. Mums bija arī lieliska iespēja piedalīties tradicionālās portugāļu spēlēs.
Otrajā dienā mēs devāmies uz Leiriju, kur pavadījām visu dienu. Vispirms Leirijas domes ēkā mums pastāstīja par Leiriju Portugāles statistikā un sporta nozīmi ikdienas dzīvē. Leirija tika izvēlēta par vienu no 2022. gada Eiropas sporta pilsētām. Pēc tam apmeklējām Leirijas pili, ļoti skaistu un iespaidīgu apskates objektu. Pēc pils apskates nedaudz pastaigājāmies pa Leiriju, tad jauniešu centrā iepazināmies ar tā ikdienu un pavadījām laiku ar vietējiem jauniešiem un bērniem. Oficiālā daļa beidzās Leirijas parkā. Tad daudzi jaunieši devās uz Leirijas gadatirgu, kur pavadīja atlikušo dienas daļu ar jauniem draugiem no partnervalstīm.
Trešā diena pavadīta Lisabonā – Portugāles galvaspilsētā, kur apskatījām vecpilsētu, Triumfa arku, apmeklējām Jeronimos klosteri, slaveno Belen torni. Mums veicās pabraukāt ar liftu Santa Husta, kas skaitās kā sabiedriskais transports un savieno divas pilsētas ielas.
Ceturtajā dienā iepazināmies ar Batalha klosteri jeb Uzvaras Svētās Marijas klosteri, dibinātu 14. gadsimtā. Apmeklējām zivju rūpnīcu „Valério &Filhos", kur uzzinājām par rūpnīcas ikdienu, par to, kā viņi rūpējas par zivju populāciju, un to, ka šī firma sastāda 20% no visām darbavietām Portugālē. Pēc tam devāmies uz Nazare – ļoti populāru sērfošanas galamērķi augsto lūzuma viļņu dēļ. Apskatījām Ziemeļu pludmali no klintsaugšas. Zvejniecības muzejā uzzinājām par zvejnieku tradīcijām un ikdienas dzīvi. Vakarā skolā piedalījāmies neaizmirstamā karaoke vakarā, dziedājām dziesmas visu sešu dalībvalstu valodās.
Noslēguma dienā strādājām komandās, veidojām plakātus un video par nedēļas kopsavilkumu. Pusdienlaikā skatījāmies skolēnu izveidotu izrādi „Karam nav jēgas".
No šī projekta guvām jaunu pieredzi, kas būs noderīga nākotnē. Esam vairāk uzzinājuši par Portugāli, tās iedzīvotājiem, tradīcijām, valodu un kultūru, kā arī papildinājām savas zināšanas par Eiropas Savienību. Esam sastapuši jaunus draugus no piecām dažādām valstīm. Mēs ieguvām jaunu pieredzi, kas būs noderīga nākotnē. Kļuvām krietni pašpārliecinātāki, atvērtāki un iemācījāmies komunicēt un iepazīt svešus cilvēkus.
Mēs noteikti iesakām piedalīties Erasmus+ projektos, jo tā ir neaizmirstama un piedzīvojumiem pilna pieredze, kad var izbaudīt ikdienas dzīvi citā kultūrā, citā klimatā un ar citiem ēšanas paradumiem. Tā ir arī lieliska iespēja, lai paplašinātu redzesloku, iepazītu tradīcijas, kā arī iegūtu jaunus draugus uzreiz no vairākām valstīm, ar kuriem, iespējams, pat uzturēsit kontaktus visu dzīvi.
EVELĪNA BERĶE,
ANETE ANNA KOVTUNA,
LAURA PLESKAČA,
VIESTURS ŠĒNBERGS,
Madonas Valsts ģimnāzijas
10.b klases skolēni
10.06.2022.