6. aprīlī Latvijā norisinājās Ēnu diena, kuras laikā skolēni apmeklēja dažādas darbavietas un vairāku stundu garumā vēroja interesējošās profesijas pārstāvju darba ikdienu.
Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta biedrības „Junior Achievement" karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem. Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum.
Šī programma jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā.
Iepazīst farmaceitu darbu
Šogad Ēnu dienas izvēlētā tēma bija profesijas medicīnā. Ikgadējā karjeras izglītības programmā „Ēnu diena" 50 skolēni visā Latvijā iepazina uzņēmumā „Mēness aptieka" strādājošo farmaceitu un viņu palīgu ikdienas darbu. Atsaucība bija negaidīti liela, visvairāk audzēkņu farmaceitus ēnoja Daugavpilī, Liepājā un Jelgavā. Madonā „Mēness aptiekā", kas atrodas Skolas ielā, viesojās trīs skolnieces. „Junior Achievement" karjeras izglītības programmas dalībnieces varēja uzzināt un izprast iespējami vairāk par varbūtējo nākotnes profesiju – farmaceits.
Jauniešu atziņas par redzēto
– Mani medicīna vienmēr ir saistījusi, tāpat to varu teikt par ķīmiju, un šeit kopā ir gan viena, gan otra nozare, – aicināta pastāstīt, kāpēc izvēlējās ēnot aptiekas darbiniekus, „Staram" atklāja Madonas Valsts ģimnāzijas 10.b klases skolniece Meldra Oga.
– Esmu ēnojusi arī slimnīcā, šoreiz likās svarīgi pamēģināt ko citu, tāpēc izvēlējos ēnot farmaceitu. Noskaidrot, kāda ir viņa ikdiena, ar ko aptiekas darbinieks saskaras, kādi ir šī darba plusi un mīnusi. Pamanīju, cik te ir sterila vide, šķiet, grūtības var sagādāt komunikācija ar cilvēkiem, jo nekad iepriekš nezini, kāds pircējs aptiekā ienāks. Jābūt zinošam par medikamentiem, to sastāvu, jāprot uzklausīt un dot padomu, jāpārvalda tehnoloģijas, jo tās mūsdienās ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa.
Jautāta par nākotnes profesiju, Meldra atzina, ka vēl nav pārliecināta par savu izvēli: – Medicīna mani aizrauj, tāpēc nākamajā gadā ēnošu vēl kādas profesijas pārstāvi saistībā ar šo nozari, piemēram, vēlos būt uzņēmumā, kur tiek ražotas zāles.
– Iepriekš jau vairākas reizes esmu ēnojusi speciālistus Madonas slimnīcā – ķirurgu Viesturu Miķelsonu, citus ārstus, esmu ēnojusi arī vairākus zobārstus, – pastāstīja Madonas Valsts ģimnāzijas 11.a klases audzēkne Anna Zeltiņa.
– Aptiekā mani interesē bioloģiskais un ķīmiskais process, zāļu ražošana un pārdošana. Patīk komunicēt ar cilvēkiem, un redzu, ka tam vajadzīgas iemaņas un kaut nelielas zināšanas psiholoģijā. Medicīnu cenšos apgūt arī savā brīvajā laikā, tas iespējams ar skolotāju palīdzību, piedaloties dažādos vebināros un lasot grāmatas. Ļoti vēlējos, bet šogad netiku Jauno mediķu akadēmijā. Tur ceru būt nākamajā gadā, bet perspektīvā vēlos studēt Rīgas Stradiņa universitātē.
– Atnācu ēnot farmaceitu, jo šis darbs man šķiet interesants, – laikrakstam sacīja Madonas Valsts ģimnāzijas 10.b klases skolniece Anete Anna Kovtuna. – Iepriekš ēnoju medmāsu, un man tika uzticēts darbs ar zālēm, pārskatīju medikamentu termiņus. Kad ēnoju savu mammu, viņa bija tā, kas ierosināja šoreiz ēnot farmaceitu. Zināju, ka „Mēness aptiekā" gatavo smēres, un šodien tas bija visaizraujošākais process – nosvērt sastāvdaļas, sajaukt vielas. Izrādās, katru dienu šai aptiekā tiek gatavotas pasūtītās ziedes. Grūtības saredzu darbā ar cilvēkiem, jo nekad nevar zināt, ar ko būs jārunā, cik pieklājīgs cilvēks aptiekā ienāks. Vienmēr pircējam jāpiedāvā labākais, un valsts apmaksāto zāļu piedāvājumā jāatrod zāļu lētākais variants.
Uz jautājumu, vai nākotnē varētu mediķa profesiju apgūt padziļināti, Anete piekrītoši māja ar galvu, tomēr piebilda, ka baidās no asinīm, un tieši šīs bailes varētu būt šķērslis profesijas izvēlē.
Atsauksmes ir pozitīvas
Sarunas noslēgumā uzrunāju aptiekas darbinieci, kāds viņai radās priekšstats par ģimnāzistēm. – Meitenes daudz jautāja, bija ļoti viegli ar viņām sadarboties, – atzina „Mēness aptiekas" farmaceita asistente Maira Stafecka. – Jaunietes iepazina, kā notiek preču pieņemšana, redzēja, ka mums viss ir datorizēts, viss izdarāms ātri un salīdzinoši vienkārši. Parādījām arī to, kā kādreiz gatavojām zāles, uzsvēru, ka citās aptiekās to nevar redzēt, jo Madonā esam vienīgie, kur zāles vēl gatavojam. Kopīgi pēc receptes sajaucām vienu ziedi, pamācīju, kā sastāvdaļas tiek saberztas un samaisītas, ražīgi pastrādājām.
Maira Stafecka piebilda, ka pati aptiekā strādā jau 40 gadu un joprojām viņai savā darbavietā ir interesanti.
8.04.2022.