Mēs zinām, ka jau 19. gadsimta vidū progresīvie latvieši devās uz Tērbatu (tagad Tartu) pēc zināšanām. Arī mēs, Kusas pamatskolas 7.-8. klase, devāmies ekskursijā uz Tartu zinātnisko centru AHHAA, ledus laikmeta centru Jaaja Keskus, skatīties 4D filmu un citur, lai uzzinātu dažādas jaunas lietas.
Neparasta situācija izveidojās, kad dažas dienas pirms ekskursijas tika paziņots, ka par ceļu būs jāmaksā divreiz vairāk. Tas, protams, bija teju vai pēdējā brīdī, tāpēc mums nācās meklēt sponsorus. Tādēļ liels paldies Aronas pagasta pārvaldes vadītājam Andrejam Piekalnam, vecākiem: Artim Ābolam, Valdim Mediniekam, Edijam Siliņam, Andrejam Pļaviņam un Andrim Prauliņam. Paldies arī jaukajam un atsaucīgajam autobusa šoferītim Raimondam Dumpim.
Bet, par spīti visam, ekskursija izdevās lieliska. AHHAA mēs bijām jau desmitos no rīta, domājām – ko gan tik agri darīt, bet beigās izrādījās, ka tas ir ļoti labi, mēs paspējām daudz redzēt un izmēģināt. Pēc tam, ap pulksten divpadsmitiem, tur jau bija milzīgas rindas. Tur bija viss! Sākot no ekskursijas pa zemes dzīlēm, beidzot ar kosmosa aplūkošanu. Bet uz zemes bija spoguļu labirints, elektrolodes, šķībās mājas, planetārijs, ūdens eksperimenti.
Ledus laikmeta centrs atrodas 16 km no Zinātnes centra, dažus kilometrus no Tartu. Tajā arī bija diezgan iespaidīgi, bet žēl, ka viss – igauņu valodā, ko nevarētu teikt par AHHAA, jo tur bija arī latviešu valodā. Gide arī bija latviete. Protams, nevarējām iztikt bez kaimiņvalsts lielveikaliem, McDonald's un arī 4D kino, bet to visu nevar izstāstīt vārdiem, turp vajag aizbraukt!
Autors: EDGARS KALNIŅŠ,
Kusas pamatskolas 8. klases skolnieks