Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Apmaiņas projektā māca slēpošanu

LAURA KOVTUNA

Autors • 30.01.2017.

Apmaiņas projektā māca slēpošanu
Burtu lielums

Madonas pilsētas 1. vidusskola iesaistījusies Erasmus+ projektā „Improving Standards in Teaching School Sport to foster Physical, Cognitive and Social Development in Pupils" („Skolas sporta veidu pasniegšanas standartu uzlabošana, lai veicinātu skolēnu fizisko, kognitīvo un sociālo attīstību" – tulk. no angļu val.). Tā ietvaros aizvadītajā nedēļā, laikā no 23. līdz 27. janvārim, Madonā pieredzes apmaiņā viesojās jaunieši un viņu skolotāji no Polijas, Čehijas, Somijas un Austrijas.

Kā pastāstīja Madonas pilsētas 1. vidusskolas sporta skolotāja Elita Gusarova, apmaiņas brauciena laikā Madonā viesojās 15 jaunieši vecumā no 14 līdz 17 gadiem un seši skolotāji, viņi tika uzņemti „Smeceres silā". No Madonas pilsētas 1. vidusskolas dalībai tika izvēlēti tie skolēni, kuri nodarbojas ar sportu un kuriem ir labas angļu valodas zināšanas, jo liela nozīme projektā bija arī savstarpējai saziņai un pieredzes apmaiņai.
Projekta būtība ir katrai dalībvalstij prezentēt pašu izvēlētu sporta veidu, sniegt tajā gan teorētiskas, gan praktiskas nodarbības. Madonas pilsētas 1. vidusskolas skolotāja Arnita Krīgere atklāja:
– Projekta ietvaros notiek divu veidu apmaiņas vizītes. Ir skolotāju apmācības vizītes, kad pedagogi apgūst metodes un prasmes attiecīgajos sporta veidos. Katra valsts ir atbildīga par savu sporta veidu projektā. Mums ir distanču slēpošana, Polijā ir peldēšana, Čehijā – futbols, Somijā – hokejs un Austrijā – bumbu sporta veidi (volejbols, basketbols, florbols u. c.). Otra veida vizītes ir skolēnu apmaiņas braucieni, kad kopā ar skolotāju piedalās arī jaunieši. Metodes tiek izmēģinātas, kā tās reāli darbojas, un notiek pieredzes apmaiņa. Skolotāji jau ir devušies braucienos uz Poliju un Austriju, savukārt šī ir pirmā skolēnu apmaiņas vizīte, un tā notiek Madonā. Aprīlī skolēni dosies uz Čehiju, rudenī – uz Poliju, nākamā gada janvārī – uz Somiju, noslēgums būs Austrijā. Skolotāji pie mums atbrauks vēl nākamā gada pavasarī.
Pieredzes apmaiņas grupa tika izmitināta sporta bāzes „Smeceres sils" sportistu namiņos, šeit norisinājās arī teorētiskā un praktiskā apmācība distanču slēpošanā.
Nodarbības pasniedza Madonas pilsētas 1. vidusskolas sporta skolotāji, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas slēpošanas treneris, profesionālais maģistrs, Dr. paed. Juris Grants, treneris distanču slēpošanā Dainis Vuškāns.
Kā informēja Madonas pilsētas 1. vidusskolas direktora amata vietas izpildītāja Inese Strode, projektā iesaistītajiem jauniešiem bijušas dažāda līmeņa iemaņas slēpošanā. – Mūsu skolā slēpo jau no pirmajām klasēm, „Smeceres sila" trase ir lieliska, līdz ar to mums ir, ko pastāstīt un parādīt. Protams, atbraukušie somi bija ļoti augstā līmenī, arī no viņiem mums bija, ko pamācīties. Somijā līmenis un nodrošinājums tomēr ir pavisam cits, taču viņus interesēja arī Madonas pieredze. Neplānots, bet ļoti aizraujošs viņiem šķita Gunāra Ikaunieka stāstījums par slēpju smērēšanu, jo tā ir vesela zinātne un māksla. Tāpat somi bija pārsteigti, ka pie mums ir krietni vairāk dabiskā sniega, kamēr pie viņiem šobrīd esot tikai mākslīgā sniega trase, – pauda Inese Strode.
Apmaiņas vizīte aizvadītajā pirmdienā iesākās ar īsu ekskur­siju Rīgas centrā, kam sekoja mācības un pirmie soļi uz slēpēm otrdien. Trešdien profesors un Madonas pilsētas 1. vidusskolas bijušais absolvents Juris Grants, iepazīstināja ar savu metodiku. Bija padomāts arī par atpūtas programmu, un vakari viesiem bijuši kopīgi ar Madonas pilsētas 1. vidusskolas jauniešiem skolā. Tika aizvadīts iepazīšanās un diskusiju vakars, katras valsts pārstāvji pastāstīja par savu skolu un izplatītākajiem sporta veidiem. Viesiem sarīkots arī bumbu spēļu vakars un latviešu danču vakars, tāpat apmeklēta „Madonas karameļu" darbnīca. Savukārt apmaiņas brauciens piektdien noslēdzās Siguldā, kur norisinājās „Fischer" kauss, kurā piedalījās gan Madonas slēpotāji, gan savus spēkus izmēģināt bija aicināti projekta dalībnieki.
Jautāta par projekta mērķi, Inese Strode atbildēja: – Uz projektu gājām mērķtiecīgi, divu gadu garumā rakstījām pieteikumus, lai pilnveidotu savus sporta skolotājus, kā arī veicinātu pieredzes apmaiņu gan skolotājiem, gan jauniešiem. Projekta galvenais mērķis ir attīstīt, izmantot un pilnveidot sporta dzīvi.
Arnita Krīgere papildināja: – Zināmā mērā mērķis ir arī popularizēt Madonu. Piemēram, somi bija labi informēti, ka pie mums notiek Skandināvijas kauss, rollerslēpošanas pasaules čempionāta posmi, bet paši klātienē nebija redzējuši šo sporta bāzi. Atbraukuši viņi to visu atzinīgi novērtēja, savukārt austrieši, no rīta ieraugot skatu pa sportistu namiņa logu uz trases un meža pusi, noteica, ka mēs dzīvojam kā paradīzē.
Par savu iesaistīšanos projektā Juris Grants pastāstīja: – Teorētisko apmācību daļu biju organizējis neformālā gaisotnē, nojaucot visus rāmjus – skolēni ar skolēniem mācījās kopā, būtībā vienādā līmenī. Tā ir humānistiskā pieeja – veicināt mācīšanās spējas. Nevis atkārtot to, ko rāda, bet pašam būt procesā. Mācīties caur mācīšanos. Apgūto izmēģinājām arī praktiski. Jāsecina, ka skolēniem bija dažādi spēju līmeņi slēpošanā. Izcili labi turējās Somijas slēpotāji, bija arī iesācēji, bet visi cits citam palīdzēja. Tā kā esmu augstskolas mācībspēks, mums šādi projekti ir ikdiena. Bet, ja Erasmus+ ir izveidots un konkursa kārtībā izcīnīts vidusskolas skolēniem, tā ir izcilība ne tikai Latvijas, bet visas Eiropas mērogā, jo ne visas Eiropas skolas tiek šādā projektā. Apsveicu Madonas 1. vidusskolu par šādu uzņēmību un panākumu.
Kāda uzņemšana Madonā šķita viesu acīm? Skolotājs, somu grupas pārstāvis Gorans Smaros dalījās iespaidos: – Šeit ir lieliski apstākļi, dzīvošana, dabiskais sniegs. Profesionālās apmācības skolotāju vadībā bija ļoti noderīgas. Somu jaunieši ar slēpošanu nodarbojas nopietni, puiši – ar biatlonu, meitene – ar slēpošanu. Projekta lielākais ieguvums noteikti ir sanākt kopā, iepazīt dažādās kultūras un katra pieredzi. Mazliet arī apgūt svešvalodu, dzīvot citā vidē un uzzināt jaunus faktus par dažādiem sporta veidiem.
Madonas pilsētas 1. vidusskolas 6. klases skolniece Lība Marta Igaune slēpo jau trešo gadu, tā ir viņas aizraušanās. Viņa pabijusi arī Zviedrijā un Igaunijā – katrā vietā esot sava pieredze, ko apgūt, arī „Smeceres silā". – Šis projekts bija lieliska iespēja uzzināt par citām valstīm, praktizēties angļu valodā, uzzināt jaunas lietas par slēpošanu – tas ir super. Arī mums ir, ko parādīt, „Smeceres sila" trase ir ļoti laba. Ja vēl grasās pilnveidot šautuvi un mājiņas, tad tā būs Baltijā vislabākā, – ir pārliecināta Lība Marta Igaune.


31.01.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px