Ritot jau otrajam jaunā mācību gada mēnesim, skolās ir jūtamas „Covid-19" pandēmijas izraisītās sekas. Kā Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica veidotajā rakstā „Gatavi mācīties. Bet ne attālināti" secināja pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss- Konstantinovs: „Pusaudži bija sabiedrības daļa, kuru „Covid-19" saslimšana apdraudēja vismazāk, bet kuru dzīvi pandēmijas ierobežojumi ietekmējuši visvairāk."
Atgriežoties skolas solā, atkalredzoties ar klasesbiedriem un skolotājiem pēc pusotra gada pārtraukuma, pašsaprotami ir tas, ka šis laiks ir atstājis būtiskus nospiedumus. Gan skolēnu mentālajā veselībā, gan klašu saliedētībā, gan mācību satura apguvē un skolas dzīvē kopumā. Dažādie ierobežojumi, biežā klašu došanās karantīnā saslimstības dēļ un atkal pieaugošā saslimušo statistika Latvijā skolēniem nepalīdz.
Skolas pašpārvalde iestājas par skolēniem
Arī Madonas Valsts ģimnāzijas (MVĢ) pārstāvji atzīst, ka pandēmijas sekas ir jūtamas. Madonas Valsts ģimnāzijas skolēnu pašpārvalde aktīvi tiekas iknedēļas sanāksmēs, un, kā atzīst skolēnu pašpārvaldes prezidente Lindija Smiltāne, šobrīd pašpārvaldes galvenais uzdevums un mērķis ir pandēmijas seku mazināšana. Padome aptaujā skolēnus, cenšas rast risinājumus problēmām, kā arī organizē dažādus pasākumus ar mērķi mazināt negatīvos nospiedumus, atkal vienot ģimnāzistus.
16.-17. septembrī norisinājās MVĢ Amazing race (tulk. – lieliskās sacīkstes), kas apvienoja orientēšanos, slēpņošanu un gan fizisko, gan erudīcijas uzdevumu risināšanu Madonas pilsētas teritorijā. Sacīkšu galvenais mērķis bija klašu saliedēšana, iespēja klasesbiedriem pavadīt kopā laiku ārpus mācību stundām – brīvā, drošā, sportiskā vidē visiem kopā, piedzīvojot sacensību garu, jautrību un gūstot gandarījuma izjūtu.
Atbalsta Madonas novada pašvaldība
Pasākumu organizēja ģimnāzijas skolēnu pašpārvaldes komanda, tas tika rīkots ar Madonas novada pašvaldības finansējumu Madonas novada jauniešu iniciatīvu projektu konkursā, kura galvenā tēma bija „Covid-19" seku likvidēšana. Lindija Smiltāne stāsta, ka 2021. gada maijā, kad skolēni lielāko daļu mācību gada bija pavadījuši, mācoties attālināti, viņa uzzināja par iespēju piedalīties projektu konkursā. Radās ideja par saliedējošu un vienojošu pasākumu klasēm, atgriežoties klātienes mācībās. Pašpārvaldes prezidente atklāj, ka projektu rakstīt nebija viegli, jo viņa to nekad nebija darījusi, tomēr ar Madonas Valsts ģimnāzijas direktores vietnieces audzināšanas darbā Ligitas Irbes atbalstu un palīdzību tas tika paveikts, un tika iegūts finansējums MVĢ Amazing race īstenošanai.
Pašiem savs realitātes piedzīvojums
Pasākuma pamatideja tika balstīta vairāku skolēnu bērnībā skatītā realitātes šova „Skrējiens pēc miljona" principos. Sacensību dienās katrai klasei bija iedalīts starta laiks, un aptuvenais laiks trasē bija paredzēts pusotru stundu. Pirmajā punktā klases gaidīja iesildīšanās uzdevums, noteikumu uzklausīšana un pirmo norāžu saņemšana. Tās izprotot, klases skrēja uz nākamo punktu, kur gaidīja uzdevums un turpmākie norādījumi. Tādā veidā katra klase izgāja 6-7 kontrolpunktus ar dažāda veida uzdevumiem, piemēram: skolēni spēlēja atmiņas spēli par bioloģijas tēmām, veica sportiskas stafetes, atbildēja uz jautājumiem par Latvijas sporta vēsturi utt.
Kā vēsta sacensību dalībnieki: „MVĢ Amazing race uz mirkli ļāva aizmirst par mācību slodzi un koncentrēties uz savstarpējo sadarbību un mērķi ātrāk nonākt finišā. Ļāva fiziski izkustēties, pakustināt smadzenes, kā arī uzzināt ko jaunu. Vienīgā iebilde – pasākuma dienās bija ļoti vēss laiks, laikapstākļi varēja būt patīkamāki, tad sacensībās aizvadītie brīži būtu vēl labāki."
Organizatoru secinājumi un sacensību uzvarētāji
Padomes vadītāja Lindija uzskata, ka tā bija lieliska iespēja jauniešiem atsākt veidot komunikāciju ar vienaudžiem, kā arī ģimnāzijas jaunie skolēni varēja vieglāk iejusties kolektīvā. Projekts sniedza iespēju stiprināt klases garu un asināt jauniešu prātus.
Sīvā konkurencē, vērtējot veikto uzdevumu precizitāti un sacensībās pavadīto laiku, par uzvarētājiem kļuva 8.b klase, bet otro vietu ieguva 11.a klase. 15. oktobrī abas klases sagaida iespēja saņemt galveno balvu – tikšanos un praktisku nodarbību „Izaugsmes un iedvesmas pietura sava potenciāla attīstīšanai" ar pazīstamo sociālo tīklu satura veidotāju, Radio TEV ētera personību un improvizatoru Lauri Zalānu. Tikšanās ietvaros jaunieši uzzinās, cik svarīga ir mērķtiecība un skaidra mērķa izvirzīšana savā dzīvē, kā arī praktiskā nodarbībā ar improvizācijas paņēmieniem pilnveidos ķermeņa valodu un attīstīs publiskās uzstāšanās prasmes.
Cer mācīties klātienē
Runājot par nākotnes projektiem ģimnāzijā un turpmāko mācību laiku, skolēnu pašpārvaldes komanda uzsver, ka lielākā cerība visiem ir skolu turpmākais darbs klātienē, nevis attālināti. Madonas Valsts ģimnāzijas direktores vietniece audzināšanas darbā Ligita Irbe atzīst, ka visvairāk novēro to, ka šobrīd skolēni drošāk un ērtāk jūtas savos „burbuļos", kuros bija iespēja tikties attālināto mācību laikā, nevis klases vai skolas kolektīvā kopumā. „Skolēniem pietrūkst iespējas sevi apliecināt ārpusstundu dzīvē, jo skolas pasākumi, kad priecājāmies redzēt pilnu kultūras nama zāli ar vecākiem, nav bijuši pilnu mācību gadu. Pasākumi skolēniem sniedza iespēju piedzīvot dažādas emocijas, tā bija iespēja veidot saliedētus un atbalstošus klašu kolektīvus," tā Ligita Irbe. Tieši tāpēc mācību process klātienē ir tik svarīgs komunikācijas veidošanai, kā arī paver iespējas rīkot dažādus pasākumus.
Nākotnes projekti skolā
Tā kā pandēmija ir atstājusi īpaši lielas sekas uz jauniešu mentālo veselību, arī Madonas Valsts ģimnāzijā šo seku mazināšana ir viena no prioritātēm. Skolēnu pašpārvaldes prezidente L. Smiltāne atklāj, ka pašlaik ir iegūts finansējums un skolēnu padomes komanda ir uzsākusi gatavoties Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Izglītības un zinātnes ministrijas projektam „Atbalsts psihoemocionālās veselības veicināšanas pasākumiem skolās „Covid-19" pandēmijas radīto seku mazināšanai", plānojot un īstenojot Labbūtības ceļakartes aktivitātes Madonas Valsts ģimnāzijā. Iecere paredz mentālās veselības dienu, Team building (tulk. – komandas veidošanas) nodarbības klasēm, kā arī 14. oktobrī skolēnu pašpārvaldei notiks apmācības kopā ar improvizatoru Vari Klausītāju.
Jautāta par mērķiem, ko vēlas sasniegt, lai palīdzētu skolēniem atkal adaptēties skolas vidē, tajā justies patīkami, Ligita Irbe atklāj: „Skolēnu padomes vadītāja Lindija jau minēja, ka šobrīd centīsimies īstenot skolēnu plānotās iniciatīvas, ieviešot Labbūtības ceļakarti, kas ir plāns labsajūtas celšanai savas skolas kopienai. Vasarā skolēnu padomes pārstāvji piedalījās apmācībās, kurās apguva zināšanas un prasmes, kā palīdzēt sev un skolasbiedriem radīt drošu vidi, kurā var runāt par mentālās veselības problēmām un ar Labbūtības ceļakartes palīdzību ieviest ilgtermiņa risinājumus."
ELĪZA ELSIŅA
13.10.2021.