Jau kopš 2005. gada Latvijas skolu 7. un 8. klasēm ir iespēja piedalīties Eiropas Savienības Sabiedrības veselības programmas iniciētā projektā smēķēšanas profilaksē jauniešiem – kampaņā „Nesmēķējošā klase".
Arī šogad Veselības inspekcija aicina 7.-8. klašu skolēnus līdz šā gada 17. septembrim pieteikt savas klases dalību projekta kampaņai „Nesmēķējošā klase".
Notiek pēc gada pārtraukuma
Veselības inspekcijas veselības veicināšanas reģionālā koordinatore un Madonas novada pašvaldības galvenā speciāliste veselības aprūpes jautājumos Gunta Andžāne uzsvēra, ka kampaņas mērķis ir aicināt minēto klašu skolēnus pārbaudīt savu izturību, atsakoties no smēķēšanas, un pierādīt spēju atturēties no cigaretes, tādējādi uzlabojot savu un draugu veselību.
– To, ka smēķēt ir kaitīgi, mums iemāca jau skolā, taču, ja netiek veiktas dažādas aktivitātes, smēķēšana jauniešu vidē var aiziet plašumā, it īpaši šobrīd, kad cilvēku dzīvē netrūkst negāciju un stresa. Šādos apstākļos smēķēšana „ceļ galvu". Manuprāt, ikvienai lietai, kas ir ilgtspējīga un turpinās no gada uz gadu, būs lielāks efekts nekā vienreizējai kampaņai. Arī šajā projektā ir ieguldītas lielas pūles, un priecājos, ka tas var turpināties. Diemžēl pagājušajā gadā „Nesmēķējošās klases" kampaņa nenotika. Iestājās krīze, tika likvidēta Sabiedrības veselības aģentūra un uz šā fona par konkursu tika aizmirsts. Šogad Veselības un profilakses nodaļai, ko piekabināja Veselības inspekcijai, izdevās pierādīt, ka šī ir lietderīga aktivitāte, no kuras sabiedrībai ir konkrēts labums, un vienlaikus tā neprasa lielu finansējumu. Gados, kad kampaņa tika rīkota, klašu skaits regulāri pieauga, un arī to skaits, kuras izturēja līdz beigām, bija aizvien lielāks. Arī pagājušajā gadā vairākas mūsu skolu klases vēlējās piedalīties konkursā. Par laimi, tāda iespēja ir šogad, – norādīja Gunta Andžāne, piebilstot, ka kampaņas laikā reāli samazinājies smēķējošo puišu skaits, tiesa, meiteņu smēķēšana pēdējos gados ir augusi.
Dalībniekiem dažādas aktivitātes
Projekts paredz, ka vispirms 7. un 8. klašu kolektīvi vienojas nesmēķēt sešus mēnešus – no 2010. gada 1. oktobra līdz 2011. gada 31. martam. Pēc kopējas vienošanās klase raksta pieteikumu uz e-pasta adresi [email protected]. Piesakot dalību projektā, jānorāda skola, klase un klases kontaktinformācija.
Klases līdzdalību projektā pārrauga klases audzinātājs, kas pastiprināti pievērš jauniešu uzmanību jautājumiem par smēķēšanas profilaksi un kaitīgumu. Ziņojumus par projekta gaitu ik mēnesi sagatavo klases kolektīva izvirzītais projekta vadītājs. Projekta dalībnieki piedalās arī radošo konkursu darbu izstrādē un par izturību sacenšas ar citām nesmēķējošajām klasēm. Klašu kolektīvi, kuros neviens no jauniešiem projekta laikā nesmēķē, projekta noslēgumā piedalās izlozē par interesantām veicināšanas balvām un galveno balvu – aktīvās atpūtas brīvdienu visai klasei mācību gada nogalē.
– Iniciatīva piedalīties kampaņā nāk no pašiem bērniem. Iepriekšējos gados tajā piedalījās aptuveni 2/3 no mūsu skolu 7. un 8. klasēm. Nedaudz grūtāk ir ar lielajām skolām, jo tur bērnu skaits klasēs ir lielāks, līdz ar to arī lielāka iespēja, ka kāds sāks smēķēt. Nereti man arī vaicā: „Bet kā jūs varat kontrolēt, kuri smēķē un kuri ne?" Īstenībā tādi aktīvie kontrolieri pat nav vajadzīgi, jo bērni ir „līdzjūtīgi" un, ja ierauga kādu no klases, kas piedalās konkursā, smēķējam, par to nekavējas pavēstīt. Smēķētāji atkrīt ļoti ātri, – par to, kā praksē paši skolēni cits citu pieskata, pastāstīja Gunta Andžāne.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS