#SIF_MAF2022
Atskatoties uz pirmajiem kovidpandēmijas viļņiem, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Gulbenes brigāžu atbalsta centra (BAC) vadītāja Iveta Zurkova atklāj, ka šis laiks bijis satraukuma un neziņas pilns gan pacientiem, gan mediķiem. Tomēr ar daudzajiem izaicinājumiem tikts galā veiksmīgi, tostarp gūta atziņa, ka medicīnas nozarē svarīgi ir pacientus nemitīgi izglītot.
Jāatzīmē, ka kopš 2022. gada 1. novembra NMPD pārgājis uz brigāžu atbalsta centra pārvaldības modeli. Tas nozīmē, ka visas NMPD brigādes Latvijā tikušas sadalītas brigāžu atbalsta centros. Tādi šobrīd ir 14 valstī, viens no tiem – Gulbenes BAC, kurā iekļāvās divas Madonas un viena Lubānas brigāde. Ērgļu brigāde tikusi pievienota Cēsu BAC.
– Gulbenes BAC pašreiz kopumā ir 13 brigādes. Brigāžu atbalsta centrs nodrošina šo brigāžu apgādi ar medikamentiem, seko līdzi darbinieku jautājumiem, nodrošina visu nepieciešamo materiāltehnisko bāzi, arī mašīnu apkopi. Pacientiem tas nemaina neko – viņi joprojām veic izsaukumus caur centrālo tālruni 113, dispečers izsaukumu nodod brigādei, kura ir pacientam tuvākā, – skaidro Iveta Zurkova.
– Kā varētu atskatīties uz pirmajiem kovida viļņiem, pandēmijas ietekmi uz ikdienas darbu?
– Sākumā bija neziņa par to, kā būs, bailes. Treniņos mācījāmies uzvilkt individuālās aizsardzības līdzekļus, sākumā tā kā ar humoru. Bet nepagāja ilgs laiks, un šie individuālās aizsardzības līdzekļi bija praktiski jālieto, principā uz katru izsaukumu. Kombinezoni, maskas un vizieri – tas, protams, apgrūtināja darba apstākļus, jo tajos bija ļoti karsti, vizieri aizsvīda, bija grūti redzēt, bet pamazām pielāgojāmies. Sākās arī inficēšanās gadījumi kolektīvā, un tas prasīja lielu plānošanu, lai varētu nodrošināt darbu un veikt izsaukumus. Izsaukumu skaits bija ļoti liels, jo arī sabiedrība baidījās, nesaprata, vai diagnoze "kovids" pati par sevi jau nenozīmē to, ka ir obligāti jāzvana uz ārkārtas tālruni 113 un jāsauc NMPD mediķi. Kad sākās intensīvāka saslimšana (vairāk attiecināms arī uz delta variantu), pacienti slimoja ļoti smagi. Bieži vien, vedot pacientu uz slimnīcu, saprati, ka diez vai viņš atgriezīsies atpakaļ, jo rādītāji bija kritiski. Tas morāli bija grūti brigādēm, arī konkrēti man pašai.
Pandēmijas sākumā, kad laboratorijas vēl nenodrošināja kovida analīžu veikšanu, Rīgā un citviet Latvijā NMPD izveidoja analīžu ņemšanas punktus, kuros strādāja NMPD darbinieki, bija arī tā, ka braucām no laukiem uz dežūrām Rīgā, bet vienlaikus bija arī jāspēj nodrošināt izsaukumus šeit apkārtnē. Tāpat pašā sākumā daudz braucām uz pansionātiem palīdzēt noņemt kovida analīzes. Tas bija tāds izaicinājums, bet ar to tikām galā. Tad, kā jau visiem sabiedrībā, sākās vakcinācijas laiks. Jāteic gan, ka lielākais vairums NMPD darbinieku vakcinējās bez vilcināšanās, bet, protams, bija arī gadījumi, kad darbinieki pauda neizpratni, kāpēc tas jādara, bija nepieciešams vairāk vakcinēšanas nozīmi izskaidrot. Gluži kā sabiedrībā, jo mēs jau arī esam sabiedrības daļa, daži tā arī nevakcinējās. Taču to, kuri nevakcinējās, kopumā visā dienestā bija vien uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi.
– Vai visos izsaukumu gadījumos, arī saslimstot ar kovidu, pacientiem bija nepieciešama hospitalizācija, t. i., NMPD izsaukums?
– Ja runājam par izsaukumiem tagad, protams, ne visos gadījumos – ja saslimis ar kovidu, gripu – ir nepieciešams pacientu stacionēt. Protams, pacientam subjektīvi šķiet, ka viņam ir slikti, viņš ir izsaucis NMPD, brigāde ierodas un veic pacienta izmeklēšanu. Ja šie rādītāji neatbilst mūsu rekomendācijām, vadlīnijām, tad pacients tiek nogādāts stacionārā. Vienkāršās veselības problēmu situācijās, kad esi saaukstējies un ir temperatūra, nav jāzvana uz 113, bet ir jāiet pie sava ģimenes ārsta vai uz poliklīniku; teiksim, 37-38 vai pat 39 grādu temperatūra pirmās 2-3-4 dienas nav ārkārtas situācija. Te var tikt galā, lietojot medikamentus, konsultējoties ar ģimenes ārstu vai dežūrārstu, lietojot daudz šķidruma. Protams, ir gadījumi, kad pie temperatūras, gripas notiek veselības stāvokļa pasliktināšanās. Ja pēc pirmajām četrām dienām temperatūra joprojām ir augsta, pacientam pievienojas elpas trūkums, viņš nevar pāriet istabai, aiziet uz tualeti, jo trūkst elpas, šīs ir saslimšanas komplikācijas, un šai gadījumā, protams, nepieciešama stacionēšana un nepieciešams izsaukt NMPD mediķus. Šeit ir runa par nepieciešamību pacientam pašizglītoties. Sākoties gripas sezonai, mājās būtu jābūt temperatūru pazeminošiem, atklepošanu veicinošiem medikamentiem, un, protams, pacientam būtu jāapzinās, ka katru rudeni šīs infekcijas uzliesmo, un laikus būtu jāveic vakcinēšanās – gan pret kovidu, gan pret gripu. Pašlaik tas ir iespējams vienlaicīgi – vienā plecā viena, otrā – otra vakcīna. Tas tiešām darbojas un samazina smago saslimšanas gadījumu skaitu.
– Tiek pieļauta iespēja par jauna kovida paveida izplatību un vilni; vai jūtaties tam gatavi? Vai sabiedrību pa šo laiku ir izdevies dažādi pietiekami izglītot, lai cilvēki zinātu, kā rīkoties?
– NMPD, protams, ir gatavs piemēroties dažnedažādiem izaicinājumiem. Bet atkal jāpiemin pacientu izglītotības jautājums. Ja cilvēki paļausies tikai uz to, ka pie viņiem kritiskā brīdī atbrauks neatliekamā palīdzība, visu izdarīs un izglābs, tas neies cauri. Arī pašiem jādomā gan par šo vakcināciju, gan par veselīgu dzīvesveidu, gan par to, vai mājas aptieciņā ir nepieciešamie medikamenti un lietas, kurām tur obligāti būtu jāatrodas, – zāles pret drudzi, sāpēm, alerģiju, vēdersāpēm, kāds pārsējs, plāksteri. Kovida viļņi parādīja, ka varam kā sabiedrība būt saprotoši, mākam pielāgoties – staigāt maskās. Tagad redzam, kas notiek, tiklīdz masku nav, – mums aiziet augšā gripa. Distancēšanās, roku biežāka mazgāšana – varbūt to mums kovids tomēr iemācīja.
Tagad daudzās skolās, kā saprotu, tiek ierīkotas ventilācijas sistēmas, monitorē gaisa kvalitāti, domāju, tas pozitīvi atsauksies uz skolēnu veselību. Bet darbavietās un mājās – elementāra logu atvēršana, elementāras pastaigas, pusdienlaikā to pusstundu kaut iziet pastaigāties; tagad, vīrusu laikā, tas ir ļoti būtiski, lai nesaslimtu. To mēs varam darīt ikdienā, lai paši sargātu savu veselību.
17.01.2023.