Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Ilgtermiņā iedzīvotāji noteikti būs ieguvēji

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 22.09.2022.

Ilgtermiņā iedzīvotāji noteikti būs ieguvēji
Burtu lielums

#SIF_MAF2022

Jau daudzus gadus Latvijā ar AS „Attīstības finanšu institūcija ALTUM" atbalstu no Eiropas Reģionālās attīstības fonda tiek siltinātas mājas. Pērn vairākus energoefektivitātes paaugstināšanas projektus veiksmīgi ir īstenojis arī lielākais namu apsaimniekotājs Madonas novadā – SIA „Madonas namsaimnieks", kas šoruden ir uzsācis vēl divu daudzdzīvokļu māju siltināšanu Madonas pilsētā. Pieredzē dalīties aicinājām SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekli Oskaru Janoviču, namu pārvaldnieci Sintiju Gineviču un juristi, uzņēmuma iepirkuma komisijas vadītāju Elgu Kišņakovu.

Iedzīvotāju iniciatīva
Tas, vai daudzdzīvokļu mājā tiks veikti būvdarbi energoefektivitātes pasākumu īstenošanai, ir atkarīgs no iedzīvotāju iniciatīvas un intereses par mājas siltināšanu.
Oskars Janovičs: – Liela nozīme ir arī mājas vecākajam vai kontaktpersonai, kura ļoti var ietekmēt iedzīvotāju kopējo viedokli. Kad vēlme siltināt māju nonāk līdz mums, mēs iesaistāmies šajā procesā. Iepazīstinām ar programmas nosacījumiem, kreditēšanas iespējām, aptuvenām būvdarbu izmaksām, ņemot vērā jau īstenoto projektu pieredzi.
Manā skatījumā, tie, kas mājas ir jau siltinājuši vai to uzsākuši darīt, būs tikai ieguvēji, ņemot vērā inflāciju un siltumapgādes pakalpojuma cenas kāpumu. Domāju, ka kredīta maksājums pamazām sāks nosegt starpību starp siltumtarifa sadārdzinājumu.
Elga Kišņakova: – Līdz šim AS „Attīstības finanšu institūcija ALTUM" piedāvāja izdevīgu energoefektivitātes paaugstināšanas programmu, tai ir daudz plusu. Katrā ziņā tie, kas ir paspējuši un iesaistījušies šajā programmā, ilgtermiņā noteikti būs ieguvēji.
Sintija Gineviča: – Ceļš uz mājas siltināšanu sākas ar iedzīvotāju pozitīvu lēmumu sapulcē. Grūtākais jau ir spert pirmo soli, vienoties par mājas renovāciju, jo tiek veikta ne tikai fasādes, bēniņu un pagraba pārsegumu siltināšana, bet arī citi būvdarbi. Ja tiek dota zaļā gaisma, sākas nepieciešamo dokumentu sagatavošana, tai skaitā projekta izstrāde, aprēķinu veikšana. Kad provizoriskās izmaksas ir zināmas, seko vēl viena sapulce, kur, zinot jau skaitļus, ir jāpieņem galīgais lēmums, vai iedzīvotāji uz to parakstās, jo tās tomēr ir ilgtermiņa saistības. Pēc tam seko saskaņošana ar ALTUM, kas arī prasa zināmu laiku.
No pirmās sapulces un lēmuma par mājas siltināšanu pieņemšanas līdz būvdarbu uzsākšanai paiet apmēram divi gadi.
Elga Kišņakova: – Process ir diezgan laikietilpīgs, jo, izstrādājot projektu, tehnisko dokumentāciju utt., ir jāievēro ļoti daudz prasību, un tas viss ir jāsaskaņo ar ALTUM. Pirms tam ir jāveic energoaudits, tehniskā apsekošana, jāizsludina iepirkums gan par energoaudita veikšanu, gan projektēšanu, gan būvniecību. Tiek veikta arī aptauja iedzīvotāju vidū, kādus konkrētus darbus vajadzētu veikt. Galvenais nosacījums ir ievērot energoauditā ietvertās prasības, lai tiktu sasniegts vēlamais siltumenerģijas ietaupījums.
Izvēloties būvnieku, pirmais tiek izvērtēts lētākais piedāvājums, kā arī atbilstība citām izvirzītajām prasībām. Svarīga ir arī iepriekšējā pieredze, veikto būvdarbu apjoms. Noslēdzot līgumu ar būvnieku, kā garants tiek prasīta arī apdrošināšanas polise uz 5 gadiem.

Siltina divas mājas
Šoruden Madonas pilsētā „Madonas namsaimnieks" ir uzsācis divu daudzdzīvokļu māju siltināšanu – Veidenbauma ielā 18 un Priežu ielā 13.
Sintija Gineviča: – Iniciatīva nāca no pašiem šo māju iedzīvotājiem. Tika sasauktas kopsapulces, īpaši kupli tā bija apmeklēta Priežu ielā 13. Manā praksē tā ir vislabāk apmeklētā sapulce, kurā līdz šim esmu piedalījusies. Gandrīz simtprocentīgi bija ieradušies visi dzīvokļu īpašnieki, daļa pat atbrauca no Rīgas. Bija jūtams, ka iedzīvotāji ir ļoti ieinteresēti gan veikt būtiskus uzlabojumus, gan samazināt siltumpatēriņu un apkures rēķinus. Šos procesus atdalīt vienu no otra nevar.
Abās šajās mājās ir paredzēta arī apkures sistēmas pārbūve. Līdzīgi kā Saules ielā 49a tiks uzstādīti individuālie skaitītāji, kad maksa par siltumu netiks dalīta vidēji uz kvadrātmetriem, bet gan aprēķināta pēc patēriņa katrā dzīvoklī. Tas ir liels ieguvums, kas visefektīvāk samazina kopējo siltumpatēriņu mājā un veicina projektā izvirzīto mērķu sasniegšanu – panākt 30% siltumenerģijas ietaupījumu.
Priežu ielā 13 tiks īstenots SIA „Madonas namsaimnieks" vēsturē lielākais energoefektivitātes paaugstināšanas projekts, kura kopējās izmaksas ir 816 873,24 eiro. AS „Attīstības finanšu institūcija ALTUM" piešķirtais grants ir 408 436,62 eiro. Lai segtu pārējās izmaksas, tiks ņemts kredīts uz 20 gadiem, prognozējamā ikmēneša maksa šajā mājā būs 1,26 eiro par kvadrātmetru.
Savukārt iedzīvotāji Veidenbauma ielā 18 vienojās par kredīta ņemšanu uz 15 gadiem, līdz ar to lielāka ir arī prognozētā ikmēneša maksa – 1,47 eiro par kvadrātmetru. Arī šajā mājā ir paredzēti vērienīgi būvdarbi. Projekta kopējās izmaksas ir 610 065,47 eiro, tai skaitā AS „Attīstības finanšu institūcija ALTUM" piešķirtais ES finansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda – 305 032,73 eiro.
Oskars Janovičs: – Projekta izmaksas vēl var tikt koriģētas, bet no tā iedzīvotājiem nevajadzētu baidīties. Piemēram, pagājušajā gadā īstenotie energoefektivitātes projekti visās trijās mājās noslēdzās ar nelielu ietaupījumu. Uzsākot būvdarbus, atklājas arī nianses, darbi, kas sākotnēji būvprojektā netika paredzēti. Tad izvērtējam, kur varētu ietaupīt, lai novērstu atklātās problēmas. Jāņem vērā, ka tā tomēr nav jauna būvniecība, uzcelt jaunu māju ir vieglāk nekā renovēt.
Elga Kišņakova: – Projekta kopējās izmaksas un kredīta maksājums ir atkarīgs no paveikto darbu apjoma, kā arī kredīta termiņa. Izdevīgāk aizdevumu ņemt ALTUM ar fiksētu procentu likmi, kas aizdevuma atdošanas laikā nemainās.

Ieteikumi citiem
Vai, ņemot vērā jau gūto pieredzi ēku siltināšanā, izšķirties par šādu soli tiek ieteikts arī pārējām uzņēmuma apsaimniekotajām daudzdzīvokļu mājām?
Oskars Janovičs: – Manuprāt, iet šai virzienā piespiedīs dzīve. Mēs negribam nevienam to uzspiest vai atrunāt. Lēmums ir jāpieņem iedzīvotājiem pašiem, izvērtējot savas iespējas un maksātspēju. Mēs iedzīvotājiem sniedzam objektīvu informāciju par ieguvumiem un arī iespējamiem sadārdzinājumiem, skaidrojam, ka samazināsies apkures rēķini, bet katru mēnesi būs jāmaksā kredīts. Daži, beidzoties būvdarbiem, izmanto iespēju savu aizdevuma daļu nomaksāt uzreiz.
Elga Kišņakova un Sintija Gineviča: – Mums kā apsaimniekotājiem jau saskaņā ar likumu ir jāsniedz šāda informācija iedzīvotājiem, jāorganizē sapulces, jāskaidro ieguvumi, renovējot un siltinot māju, – kā tas ietekmēs apkures rēķinus, dzīvokļa vērtību, iespēju dzīvot sakārtotā vidē. Un to mēs arī darām. Taču tas, siltināt vai nesiltināt māju, jau ir pašu iedzīvotāju ziņā.

23.09.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px