Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Zināšanu vērtējums ir objektīvi salīdzināms

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 26.01.2026.

Zināšanu vērtējums ir objektīvi salīdzināms
Burtu lielums

Par jauno zināšanu vērtēšanas sistēmu skolās aicināju izteikt savas domas Madonas Valsts ģimnāzijas 10.c klases skolnieci Dagniju Nikolu Dieriņu.

Jauniete atzīst, ka pie jaunās vērtēšanas sistēmas visi sāk jau pierast: – Vairs nav iespēju pārrakstīt katru pārbaudes darbu, kurā iegūtais vērtējums bija nepietiekams vai neapmierināja. Tā vietā mācību gada beigās varēs kārtot kombinēto pārbaudes darbu par visu mācību gada vielu. Ja kādā reizē neesi bijis skolā attaisnojošu iemeslu dēļ – bijis slims vai tev ir bijis kaut kur jāaizbrauc – un E‑klasē redzi ierakstu "nv", tas nozīmē, ka nav vērtējuma, un šādos attaisnojošos gadījumos pārbaudes darbus atļauj rakstīt.
Iespējams, pārbaudes darbus liedza pārrakstīt, lai mēs sagatavotos šiem darbiem vienmēr un savlaicīgi. Taču gadās, ka tajā dienā sāp galva, neesi īsti labākajā formā, bet darbs ir labi jāuzraksta, taču ne vienmēr tas izdodas.
Varbūt tas ir domāts, lai mēs labāk mācītos, būtu motivēti, arī vēlētos uzlabot savas zināšanas.
Nav tā, ka atzīme, klasi beidzot, man nebūs svarīga. Būs, un domāju, ka arī citiem. Ja ir tāda iespēja mācību gada beigās rakstīt kombinēto pārbaudes darbu, lai uzlabotu vērtējumu, ir jābūt pārliecībai, ka to varu, ka esmu pietiekami gudra. Tiesa, tas rada stresa līmeni, kas jau tā ir augsts. Ģimnāzijā vidējais zināšanu līmenis ir augsts, gribas noturēties, kā arī būt virs vidējā sekmju līmeņa.
Nereti esmu dzirdējusi sakām, ka vērtējums nav svarīgs. Ir svarīgs. Ja plāno tālāk iet studēt, gribas, lai vērtējums būtu labāks. Mums dota iespēja labot saņemtās atzīmes ar vienu kompleksu pārbaudes darbu mācību gada beigās. Līdz ar to ir jādomā arī par atzīmēm. Katrs taču vēlas, lai, skolu beidzot, varētu būt konkurētspējīgs, lai varētu iestāties augstskolā.
Toties tagad ieskatīšanās E‑klasē notiek ar lielāku interesei. Vismaz man patīk, ja ir salīdzinājums, un ir zināms vidējais vērtējums klasē. Tad varu zināt, vai sekmes kādā konkrētajā mācību priekšmetā ir labākas vai sliktākas, salīdzinot ar vidējo līmeni klasē. Viss ir parādīts arī procentuāli, vai mans zināšanu līmenis ir virs vidējā vai zem tā. Klasē ir tāda kā iekšējā konkurence, un vidējais vērtējums klasē ir tāda kā atskaites sistēma, kur arī uzskatāmi redzams, kā procentuāli novērtētas manas zināšanas uz klases fona. Vērtējumu rēķina un izveido sistēma, tātad te nav subjektīvā vērtējuma.


#SIF_MAF2025

27.01.2026.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px