Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Svētku laikā atgriežas tālās atmiņās

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 29.12.2020.

Svētku laikā atgriežas tālās atmiņās
Burtu lielums

Katram no mums mājās glabājas kāda sena un īpaša lieta, uz kuru palūkojoties ataust īpašas atmiņas, pārņem sentiments. Atcerēties laiku pirms trīsdesmit un vairāk gadiem, gremdēties atmiņās, šobrīd, individuāli piesakoties, iespējams Mārcienas pagastā, aplūkojot skaistu izstādi.

Mārcienas kultūras nama vadītāja Zanda Buzina šajos Ziemassvētkos parūpējusies, lai pagasta ļaudis atgrieztos ne tik senā pagātnē un atcerētos, kā tika svinēti svētki, kādi rotājumi greznoja eglītes. Iesaistot pagasta iedzīvotājus, kultūras nama vadītāja 21. decembrī Mārcienas pagasta pārvaldes zālē apmeklētājiem vēra izstādi „Padomju laiku Ziemassvētku rotājumi un apsveikuma kartītes".

– Šādu izstādi izveidot es biju plānojusi sen, bet diemžēl līdz šim tas nebija izdevies, jo savākt un apkopot visu ir diezgan laikietilpīgs process. Šī ārkārtējā situācija ir devusi vairāk laika paveikt darbus, kas ikdienas skrējienā nav bijuši paveicami, – pastāsta Mārcienas kultūras nama vadītāja Zanda Buzina. – Pirms kāda laika uzrunāju pagasta iedzīvotājus un aicināju dalīties ar saviem padomju laiku eglīšu rotājumiem. Zinot, ka tie bija ļoti trausli, ātri mēdza saplīst, cerēju, ka kādam tomēr vēl kas ir saglabājies. Cilvēku atsaucība bija liela, nesa ne tikai eglīšu rotājumus, bet arī to laiku apsveikuma kartītes. Šī ir atmiņu, nostalģijas izstāde. Laiks plūst uz priekšu, viss mainās, bet šeit var atgriezties bērnībā un jaunībā, savukārt jaunā paaudze var uzzināt, kā svētkus svinēja padomju laikos.
Sākotnēji izstādē tika plānots parādīt eglīšu rotājumus un lampiņas, bet, pateicoties iedzīvotāju atsaucībai, tika nestas arī apsveikuma kartītes.
– Kartītes ir ļoti dažādas un interesantas. Pati vecākā izstādē ir no 1958. gada. Tāpat ir arī no 1973. un 1980. gada, pārējās ir jaunākas. Kārtojot izstādi, es sapratu, ka tā laika apsveikuma kartītes ļoti maz atkārtojas. Attēli uz tām ir ļoti dažādi. Daudz ir ierasto kartīšu, bet atnestas arī kartītes, kas ir īpaši mākslas darbi, jo tās ir zīmētas. Atceros, ka skolas laikos, tuvojoties svētkiem, paši zīmējām programmas. Salīdzinot ar pašreizējo piedāvājumu, tajos laikos tiešām kartīšu izvēle bija bagātīga un ļoti dažāda. Attēli bija mīļi un jauki, pozitīvi. Kārtojot izstādi, pašai bija ļoti interesanti, jo atgriezos atmiņās. Man ļoti patika kartītes, kas ir no vienas sērijas, piemēram, ar Margaritas Stārastes zīmējumiem. Tās ir ļoti sirsnīgas. Priecājos, ka atsaucība bija tik liela un ka tik daudziem vēl ir saglabājušās šīs kartītes. Daudzi gan minēja, ka laika gaitā tās ir pazudušas vai izmestas, – atklāj kultūras nama vadītāja.
Zanda norāda, ka šī izstāde raisa dažādas emocijas un atmiņas, arī viņai pašai, gan atnesot rotājumus no savas bērnības, gan uzklausot izstādes apmeklētājus.
– Necerēju, ka tik daudz būs arī eglīšu rotājumu. Tajos laikos tie tika gatavoti no trausla stikla. Bieži gadījās, ka mantiņām nedaudz piesitas un tās saplīst. Bet cik dažādas tās bija! Ir interesanti aplūkot un pat atcerēties, ka kāda no tām Ziemassvētku laikā greznoja arī mūsu eglīti. Pati ļoti daudzas atceros, citas redzu pirmo reizi, – sajūsmu pauž Zanda. – Tomēr tā dažādība ir tik liela, pat necerēti liela. Diemžēl reti kuram vēl ir saglabājušies rotājumi, bet izstāde, manuprāt, ir izdevusies, jo ir, kur papriecēt acis.
Lielu interesi un sajūsmu par padomju laiku rotājumiem un apsveikuma kartītēm ir izrādījuši arī pagasta iedzīvotāji.
Turpina Zanda Buzina: – Kad vēl tikai kārtoju izstādi, jau bija pirmie interesenti, kas vēlējās redzēt, ko es daru. Izstādes apmeklētāji ar sajūsmu apskatīja kartītes un rotājumus, dalījās savās atmiņās un iespaidos. Daudzi atzina, ka pēc izstādes ir pārņēmusi nostalģija. Tajos laikos apsveikumu sūtīšana bija ierasta. Uz katriem svētkiem tika saņemtas un sūtītas kartītes, piemeklējot atbilstošāko katram adresātam. Tagad arvien retāk un retāk tās tiek sūtītas. Viens no iemesliem, ka tas ir dārgi, otrs – modernās tehnoloģijas. E-pastu nosūtīt taču ir ātrāk un ērtāk, tomēr tas nav tik personiski kā saņemt ar roku rakstītu vēstuli vai apsveikuma kartīti svētkos. Izstādi apmeklē arī bērni, viņiem ir ļoti interesanti palūkoties, kādi rotājumi bija pirms 30 gadiem un vēl senāk. Tā ir vēsture, jo šobrīd reti kur vairs eglītēs iekar šādus senus rotājumus. Bērnus visvairāk pārsteidza materiāls, no kā rotājumi tika gatavoti, tagad jau pierasts, ka tie ir no plastmasas. Izstāde apmeklētājiem būs apskatāma līdz 6. janvārim, iespējams, pat ilgāk. Daudzi, kuri palīdzēja tapt izstādei, savu krājumu ir atvēlējuši man. Katra kartīte tiks saglabāta, iespējams, pēc laika atkal tiks izveidota izstāde vai tās nodotas muzejam.


30.12.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px