Pēc sentēvu tradīcijām vakar, 2. februārī, bija atzīmējama Sveču diena, kas iezīmē ziemas vidu. Šai dienai savulaik bija savas dziesmas, rotaļas, paražas, ticējumi un ēdieni. Viens no svarīgākajiem darbiem – sveču liešana, jo ticēja, ka tieši Sveču dienā lietās sveces deg visgaišāk un izlietojas vistaupīgāk. Līdz mūsdienām Sveču dienas tradīcijas maz saglabājušās. No tām, kas vēl tiek ievērotas, var minēt laika pareģošanu, sveču liešanu un dedzināšanu – kā patīkamu, relaksējošu nodarbi, kas, protams, piekopjama gan svētkos, gan ikdienā.
Cesvaines internātpamatskolas 1. grupas audzinātāja ILZE PLISKA ne vien pati labprāt brīvā brīdī lej un izgatavo sveces no dažādām izejvielām, bet arī ar prieku radošo procesu ierāda saviem audzēkņiem. Tā jau nedēļas sākumā 1. grupiņa skolā aktīvi darbojās, lai līdz Sveču dienai jau būtu gatavas pašu izlietās svecītes.
– Lējām parastās stearīna sveces, izmantojot neizdedzinātās svecītes, nodeguļus. Tās kausējām par jaunu un lējām formiņās. Tā sacīt – devām lietām otro dzīvi. Bērniem parādīju arī, kā izskatās parafīna vai palmu vaska materiāls, kas iegādājams specializētajos veikalos. Tie ir sīki, mazi graudiņi, bērni secināja, ka izskatās pēc cukura. Pārrunājām arī, ka, piemēram, baltam sveces galiņam var pierīvēt vaska krītiņus, lai piedotu citu toni. Var saliet visādās krāsās – ielej pirmo krāsu, pagaida, lai sacietē, lej nākamo – tad svece sanāk strīpaināka. Man patika šis process, bērni to labprāt pieņēma,ī un viņiem bija interese. Protams, tā nav ikdiena, bet bērniem bija patīkami ieraudzīt, ka viņi paši spēj kaut ko radīt, – pastāstīja Ilze Pliska.
Viņa atklāja, ka viņas mājās Sarkaņu pusē svecīte degot teju vai katru dienu: – Reizēm arī vasarā, bet ziemā piecelties un aizdegt sveci man ir gluži vai kā rīta kafijas rituāls. Atkarībā no noskaņojuma svecītes arī atšķiras – vai tā ir parastā tējas vai garā svecīte. Gribas ienest gaismiņu, īpaši šai tumšajā periodā. Sveču diena ir ziemas vidū, un tas patiešām šķiet tā simboliski.
Ilze Pliska sveču liešanā ļaujas eksperimentiem, tās izgatavojot no parafīna, stearīna, rapšu vaska, bišu vaska, želejas, palmu vaska. Mājas apstākļos viņa izmēģinājusi gatavot pat peldošās sveces. Cits interesants eksperiments – lejot sveci, iebērt arī ledus gabaliņus. Ilze skaidroja: – Svecei sacietējot, ledus gabaliņi izkusīs. Tajās vietās paliks caurumiņi, un svece izskatīsies ļoti dekoratīva.
Viņai vismīļākās laikam esot bišu vaska sveces, jo arī tām ir daudz dažādu izgatavošanas variantu. Var salocīt vai sapīt sveces no bišu vaska plāksnēm; otrs variants – izkausēto vasku uz degļa vai dakts pilināt virsū ar karotīti. – Jo vasks ir karstāks, jo svecīte sanāks gludāka, bet, ja vasks sāk mazliet atdzist, formiņa sanāk kā eglīte vai buka radziņi, kā ar mazām pērlītēm. Trešais variants – degli var arī mērcēt. Protams, ir arī gatavās silikona formiņas – puķītes, čiekuriņi -, kurās vasku ielej, tas sacietē un ieņem formu. Bet šīs formiņas labi maksā, iepriekš minētie trīs varianti ir tādi, ko pats mājās var izgatavot, – teica Ilze.
Brīvajā brīdī viņu saista ne vien sveču izgatavošana, bet arī visdažādākie rokdarbi un radošie darbiņi.
– Rokdarbi man ir mīļa lieta. Tas ir interesanti, ja pats vari kaut ko uztaisīt savām rociņām. Gandarījums rodas arī, ja priecājas pārējie un izveidojas dāvināšanas prieks. Patīk parādīt, iemācīt otram – tā ir kopābūšana. Mums vairākus gadus uz Ziemassvētkiem ir bijušas radošās darbnīcas mājās draugu lokā, un sveču liešana ir bijusi viena no tām lietām, ko kopīgi apgūstam un darām. Ar vasku esam pat zīlējuši nākotni – Jaunajā gadā „laimīti" var izliet arī no parafīna vai vaska un ēnā ieraudzīt interesantu vēstījumu.
Pēdējā laikā Ilzi Plisku aizrāvusi tekstilmozaīka, kas ir šūšana no maziem auduma gabaliņiem – top galdsegas, segas kā pārklāji, paliktnīši, mazi maciņi. – Gatavoju arī apsveikumus, rotas, tāpat pie manis pazīstamie vēršas, ja uz kāzām vajag izrotāt glāzes jaunajiem vai uzšūt karogu. Mamma jau smējās, ka es gluži vai ar šķērēm rokās piedzimusi. Man ļoti patīk strādāt ar papīru – griezt, veidot, līmēt. Mani aizrauj viss radošais!
03.02.2017.