Ošupes pagastā jau vairākus gadus aktīvi darbojas sieviešu apvienība „Lavanda". 2019. gada 21. augustā pie zupas katla satikās pulciņš dāmu un nolēma veidot sieviešu apvienību, lai sev un citiem dāvātu prieku, smaidus, pozitīvas emocijas.
Kopš pašiem pirmsākumiem „Lavandā" darbojas Ināra Baltā un smej, ka vēl pirms sieviešu apvienības dāmas dejojušas „Orhidejās", tomēr gadi nestāv uz vietas un, laikam ejot, vēlējušās darīt ko savu.
– Vismaz reizi mēnesī mēģinām satikties, protams, ievērojot visus epidemioloģiskos noteikumus, un kaļam plānus. Tiesa, ne viss vienmēr tiek īstenots, bet tas pieder pie lietas, – pastāsta Ināra Baltā. – Pēdējie gadi gan ir ierobežojoši, jo ne visu, ko vēlamies, varam realizēt. Pirms pandēmijas daudz kur devāmies un uzstājāmies ar savām dejām. Viesojāmies Līgo un Rankā, Mārcienā, Taurenē un citās vietās, bet pēdējā laikā diemžēl nekur aizbraukt nevaram, taču tas neliedz priecēt mūsu pašu pagasta ļaudis.
Mazinoties ierobežojumiem, sieviešu apvienība „Lavanda" atkal aktīvāk sāka darboties, un pirmie pasākumi norisinājās novembrī.
Turpina Ināra: – Mēs ļoti cienām mūsu veco Gotlība skolu. Pavasarī tur izveidojām puķu dobi, kurā tika sastādītas dažādas ziemcietes ar domu, lai tā priecē katru gadu, visās sezonās. Puķu dobē neiztikt bez lavandām, tāpat sastādījām tulpes un narcises, kas priecēs jau šajā pavasarī. Vasarā krāšņi ziedēja petūnijas. Un esam nolēmušas to turpināt paplašināt. Tā kā šī vieta ir tik īpaša, pirmais šāgada pasākums notika tieši tur. Tas bija 11. novembris, Lāčplēša diena, izdomājām, ka šajā vietā aizdegsim svecītes. Atsaucība bija tik liela, nāca pagasta iedzīvotāji un aizdedza liesmiņas. Tas tik ļoti sildīja sirdis. Savukārt 18. novembrī tautas nama vadītāja aicināja aizdegt svecītes, un no jaunās skolas līdz Gotlība skolai tika veidots svecīšu ceļš. Šī ir vecākā celtne Degumniekos, tāpēc arī tik mīļa un īpaša.
Pagājušā gada izskaņā, 29. decembrī, sieviešu apvienība īstenoja vēl kādu īpašu ieceri – dāmas devās braucienā pa Ošupes pagastu, lai iepriecinātu un sveiktu pagasta seniorus. Viņas bija lieliski maskējušās par Ziemassvētku rūķiem un līdzi atvedušas pašu Ziemassvētku vecīti. Katrā pieturvietā satiktie ļaudis tika aicināti dziedāt, dejot, un pat tika zīlēta nākotne. Netrūka arī pašu rūķu sagādāto dāvaniņu un saldumu.
– Pirmā pietura bija Kalnagals, tad Ošupe, Zvidziena un Degumnieki. Dienas gaitā satikām trīsdesmit pagasta ļaudis. Dziedājām, dejojām un priecājāmies. Visiem, kurus satikām, likām dziedāt senu dziesmu „Reiz mežā dzima eglīte". Ziemassvētkiem un Jaunajam gadam piemīt burvība, maģiska noskaņa, un neiztika arī bez zīlēšanas. Katrs izvilka savu kārti ar tekstu – kāds brauks ciemos, cits pucēsies, vēl kāds kaitinās kaimiņus. Prieks, pozitīvs saviļņojums kūsāt kūsāja. Bijām sagatavojušas arī dāvaniņas – krūzīti un piparkūkas, kas ļaus gremdēties priecīgajos notikumos. Laikam jau gan bagāts ir tas, kas prot dot arī citiem, un šogad patiešām tika gan dots, gan pretī saņemts prieks. Vai jūs varat nopirkt veikalā prieku? Nē, nevarat vis! Tātad tā ir viena ekskluzīva prece, – pauž Ināra Baltā. – Brauciena laikā gadījās arī dažādi kuriozi. Kad rūķi fotografējās lauka malā, lai citiem rūķiem parādītu, cik tie šogad koši, garām brauca traktors, šoferītis domāja, ka mums kas atgadījies, bet šoferītis tika izdancināts, apdāvināts un saņēma laba vēlējumus jaunajā gadā! Diena bija jautra un notikumiem bagāta. Vislielākā dāvana noteikti ir citu cilvēku prieks, jaukās emocijas, ko mēs saņēmām un nodevām tālāk. Paldies Ošupes pagasta pārvaldei par atsaucību un palīdzēšanu ar transportu, lai varētu doties ceļā pie mūsu senioriem. Ir jāsmaida, jo smaids raisa smaidu. Ir jābūt laipniem, izturīgiem un jāciena katrs cilvēks!
7.01.2022.