Kopš 12. janvāra Aronas pagasta multifunkcionālajā centrā „1. stāvs" (MC „1. stāvs") darbojas radošā studija „Arona", kuras moto ir „Tikai dāmām – nē, tikai rokdarbiem – nē! Skatīsimies plašāk!". Viena no aktivitātēm ir iespēja katram iemēģināt roku aušanā.
Aronas pagastā ir pieejamas trīs publiskās aušanas vietas – Kusā, Lauterē un Zelgauskā, taču aktīvākā aušana šobrīd notiek tieši Kusā. Šopirmdien, 20. februārī, čaklās audējas pirmo reizi varēja apskatīt sava darba rezultātus.
MC „1. stāvs" vadītāja Iveta Kaparkalēja stāsta, ka interese par aušanu esot ne tikai pieaugušajiem, bet arī jauniešiem. Patlaban radošajā studijā „Arona" darbojas piecas entuziastes. Lai gan stelles centrā atradās teju gadu, aktīva aušana uzsākās tikai pagājušā gada 1. novembrī. Stelles ilgu laiku stāvēja nelietotas, jo bija nepieciešami daži uzlabošanas darbi. Steļļu atjaunošanā iesaistījās mūsu pagasta jaunieši Lauris Valdbergs, Sigvars Dzenis, Valdis Duncis, Kristaps Bedeicis un Ģirts Ozols no Sarkaņiem, kas atjaunoja un izgatavoja trūkstošās detaļas. Paldies viņiem par ieguldīto darbu! „Stelles centrā nonāca, pateicoties Ilzei Mediniecei, kas tās saņēma dāvinājumā no vīramātes. Savukārt Ilzes iecere bijusi, lai ikviens var iepazīties un atcerēties mūsu senču gudrības. „Stelles ir izgatavojis Donāts Stikāns 1889. gadā, uz tām ir austas rotainas kleitas, dvieļi, galdauti, segas, vilnas lakati. Pēc kara cilvēkiem nebija, ko ģērbt mugurā, tāpēc auda vadmalu, krāsoja alkšņu mizās un šuva kleitas, brunčus, vīriem bikses. Agrāk šīs stelles vadāja apkārt pa visu ciemu un auda. Stelles tika nodotas no paaudzes paaudzē, kā ģimenes relikvija". Iveta piebilst, ka pati ir audusi jau kopš bērnības un aušana ir kļuvusi par sirdslietu, tādēļ viņa esot piekritusi stelles uzstādīt multifunkcionālajā centrā, kur tās izmantot varētu visi interesenti.
Ilze Mediniece atzīstas, ka pati pirms tam neesot audusi, tādēļ pirmā reize bijusi interesanta un satraucoša, jo ļoti gribējies redzēt, kas sanāks. „Sākumā šķita, ka nekā nebūs, ka neko nemācēšu, bet jau pēc dažiem mēģinājumiem ātri vien piešāvos, un rezultāts priecē," iespaidos dalās Ilze.
Iveta uzsver, ka paklāji ir austi no drēbēm, kuras ir nonēsātas vai nederīgas. Aušana ir iespēja dot otru elpu šķietami vairs nederīgiem apģērba gabaliem.
Ineses Briškas sirdslieta vienmēr ir bijuši rokdarbi. Jau pirms aušanas nodarbībām viņa pati mājās gatavojusi paklājiņus uz riteņa riepas, kurai izņemti spieķi, un lupatiņas tiek tītas uz riņķi. „Pirms tam nekad nebiju audusi, sākumā nepievilku ar kociņu, bet gan ar pirkstiem, jo tā šķita ērtāk, tagad, kad esmu iemanījusies, arī tā vairs nav problēma. Nu jau pat dažādus rakstus iepinu iekšā. Man tā ir patiesa relaksācija, darbs ar rokām ļauj atpūsties un nedomāt par problēmām. Sākumā trīs stundas audu 50 cm, tagad tādam daudzumam ir nepieciešama vien pusotra stunda."
Vija Greķe atklāj, ka tieši vēlme zināt, kā izmantot nonēsātās drēbes, ir mudinājusi apmeklēt nodarbības „Ilze dzīvo man kaimiņos, un vienureiz pirms došanās aust viņa paaicināja mani līdzi. Sākumā šķita, ka kājas un rokas par īsu…, ka neko nevaru un neko nesaprotu. Bet jau pēc pāris noaustajām rindiņām kaut kā viss aizgāja. Sākumā audu vienkārši bez rakstiem, bet, kad iemanījos, liku iekšā vienu rakstu pēc otra. Turpināšu mācīties, man vienmēr ir paticis apgūt ko jaunu."
Iveta Kaparkalēja lielu paldies vēlas teikt Inesei Mailītei par iespēju iepazīties ar Sarkaņu Amatu skolas rokdarbniecēm un viņu veikumu. „Inesei paldies arī par padomiem steļļu atjaunošanā un uzstādīšanā. Tāpat arī Dainai Ārentei, kas kopā ar Inesi uzstādīja stelles un parādīja, kā izgriezt audeklu no stellēm. Mēs priecāsimies par turpmāko sadarbību! Vēl viens paldies arī Ilzes dēlam Aivim, kas šobrīd mācās arodskolā un ir izgatavojis audējām soliņu, kā arī atjauno detaļas otrām stellēm, kas vēl gaida savu rindu, lai arī tajās varētu aust.
Iveta cer, ka arī turpmāk radošajā studijā „Arona" būs iespēja apgūt aizvien jaunas prasmes, ko mācīsies pašas un nodos nākamajām paaudzēm.
Aicinām pievienoties jaunas dalībnieces un arī dalībniekus radošajai studijai „Arona"!
24.02.2017.