Septembra beigās Cesvaines vidusskolas un Kusas pamatskolas skolēnu un skolotāju delegācija atgriezās no ceļojuma uz Turciju Eiropas Kopienas mūžizglītības programmas Comenius skolu partnerības projekta "Cilvēks. Ainava. Veselīgs dzīvesveids" ietvaros.
Laikrakstā jau tika vēstīts par projekta pirmo aktivitāti, kad pie sevis uzņēmām somu un turku skolu pārstāvjus, kā arī gatavojāmies viesoties pie mūsu partneriem viņu pārstāvētajās valstīs. Jāteic, ka mums bija paredzēts uz Turciju doties jau aprīlī, taču vulkāna pelnu dēļ arī mūsu pavasarī ieplānotais lidojums tika pārcelts uz septembri.
Šoreiz mūsu plānus nespēja mainīt nekādi apsvērumi, un Ankarā, kur mūs jau sagaidīja projekta vadītāja Turcijā, angļu valodas skolotāja Tugba, nonācām bez sarežģījumiem. Jau lidostā satikāmies arī ar somu Haukkaran skolas grupu. Pirmo nakti pārlaidām viesnīcā Ankarā un jau nākamajā dienā moži cēlāmies, lai dotos uz Kiršehiru. Tur iekārtojāmies hotelī, un pienāca ilgi gaidītais brīdis – brauciens uz Boztepe Lisesi skolu. Pats brauciens vien bija aizraujošs, jo ceļš veda pa kalnainu apvidu, kas mūsu acīm nešķiet pierasts skats.
Skolā sagaida īpaši
Kad piebraucām pie skolas, skolēni, Turcijā ierastajās skolēnu formās ģērbušies, mūs sagaidīja pie ārdurvīm. Izkāpām, un mūs no visām pusēm fotografēja un filmēja –
arī tas bija savdabīgi. Kad gājām iekšā, mums uz rokām uzlēja speciālu eļļiņu ar apelsīnu aromātu, ar ko nomazgāt rokas, un iedeva šokolādes konfekti. Vēlāk paskaidroja, ka roku mazgāšana ar šādu eļļu ir īpašs rituāls viesu sagaidīšanai. Skolā visu trīs partnerības valstu pārstāvji apsveica cits citu, apmainījās ar laba vēlējumiem un dāvanām. Pēc oficiālās tikšanās skolotāji devās uz pieņemšanu pie Boztepe novada mēra, ko Turcijā ieceļ valdība, kā arī izpilddirektora, kas ir vēlēts amats. Savukārt mēs, skolēni, ātri vien ieguvām savstarpēju kontaktu, un turku meitenes mūs aicināja kopīgā dejā skolas pagalmā. Turku skolēni vēlējās ar mums kopā fotografēties, ko arī laipni darījām. Vēlāk mūs pavadīja nelielā ekskursijā pa skolu un ciematiņu. No šīs dienas turējāmies kopā – 30 turku, somu un latviešu jaunieši.
Paveikts nozīmīgs darbs
Otrajā dienā no rīta viesojāmies Kiršehirā – īpaši talantīgo bērnu un jauniešu centrā, kur skolēni ārpus mācību laika parastajā skolā papildus apgūst mākslu, mūziku un zinātnes. Šeit par mums viesmīlīgi rūpējās Tuncay (Tundžai), kas arī atrada mūsu projekta partneri Turcijā. Redzējām iespaidīgus skolēnu veidotus projektus, kā arī klausījāmies turku nacionālo mūziku. Todien mums nācās veikt arī nozīmīgu darbu – piedalīties meža stādīšanā. Turcijas vidienes kalni ir cietuši erozijā pēc masveida mežu izciršanas, tagad tur sāk atjaunot mežu stādījumu, kas nav viegli, jo zeme ir akmeņaina un izkaltusi. Mūs uzveda kalnā, kur jau gaidīja sagatavotas bedrītes un koku stādiņi. Sadalījāmies grupās, izvēlējāmies kociņu un to iestādījām. Tagad vietā, kur mēs viesojāmies, iesakņojas Comenius mežs – rūpīgi iestādītie un arī ar dzeramo ūdeni no pudelēm aplaistītie kociņi. Tos laistīt turpina mūsu turku draugi.
Pēc godam padarīta darbiņa ieturējām pusdienas fermā – galdā tika likti uz vietas sarūpēti produkti. Vēlāk apskatījām arī aitu ganāmpulku, un tas tiešām bija iespaidīgs. Noteikti grūti iedomāties skatu, kad izdegušā klajumā bez kāda zaļuma garām jož aitu bars, ieskauts putekļu mākonī. Šīs bija citādākas aitas, nekā pie mums mītošās – ar nokarenām, garām ausīm, taču arī tām bija aita barvede un ganu suņi.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 16.10.2010.
Autore: RITA TURKINA,
projekta dalībniece
AUTORES foto