Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

No kliņģeru un trauku vēstures

Redakcija

Autors • 26.04.2008.

Burtu lielums

Kliņģeri jau pirms gadsimtiem tika cepti klosteros. Pirmie klostera kliņģeri atveidoja sakrustotas rokas – rociņas.
Sākotnēji kliņģeri tika nesti uz baznīcu svētīšanai, lai pēc tam tos mājās apēstu brokastīs. Kliņģerus uzskatīja par vienotības un bezgalības simbolu. Tie vēl joprojām ir iecienīti gan goda dienās, gan Lieldienās, Mārtiņos, Ziemassvētkos un Jaungadā.

Visvecākie trauki

Pirmie virtuves trauki (ja par virtuvi saucam vietu ap ugunskuru) izgatavoti pirms 10 000-15 000 gadu akmens laikmetā. Tās bija biezas, ieapaļas, nedaudz iedobtas akmens pannas. Vēlāk akmeni izdoba dziļāk, un radās trauki, kas atgādina bļodas.

Pilnveidojoties trauku darinātāju prasmei, parādījās akmens podi.
Apmēram 3000 gadu p. m. ē. radušies pirmie māla trauki, galvenokārt podi. Laikam tādēļ māla trauku meistarus vēl līdz šodienai sauc par podniekiem.

Arheoloģiskajos izrakumos atrasti daudzi seno meistaru darinājumi: podi, krūzes, amforas. Salīdzinot tos ar mūsdienu māla traukiem, jāatzīst, ka gadu tūkstoši gan devuši tiem apdares krāšņumu un atvieglojuši podnieka darbu, taču ideālā forma, kas atrasta senatnē, saglabājusies līdz šim laikam.

Materiālu apkopojusi: DAINA STRADIŅA


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px