Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Muzikāls baudījums ausīm un veldze dvēselei

ZANE BIKOVSKA

Autors • 06.06.2019.

Muzikāls baudījums ausīm un veldze dvēselei
Burtu lielums

Aizvadītajā nedēļā Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolā viesojās trio „NYX" ar savu jaunāko koncertu „Muzikālā ornitoloģija". Laimas zālē tika gaidīts ikviens interesents, kurš vēlējās baudīt brīnišķīgu un emocionālu mūziku izcilu mūziķu izpildījumā, turklāt neparastā pasniegšanas manierē – apvienojumā ar putnu videoprojekcijām.

Trio „NYX" dalībnieki ir Anete Toča (flauta), Tatjana Ostrovska (vijole) un Ints Dālderis (klarnete), kas plašākai sabiedrībai pazīstams kā 11. un 12. Saeimas deputāts. Muzikālo pavadījumu spēlē Ieva Sarja (klavieres). Šoreiz koncerta tapšanas procesā iesaistījās arī ornitologs Edgars Dzenis. Viņš izveidojis video, kurā redzama liela daļa Latvijā mītošo ūdens un sauszemes putnu sugu.

Lai gan nav daudz kamermūzikas, kas komponēta tik īpatnējam un neierastam instrumentu sastāvam, koncertā izskanēja patiesi emocionāli skaņdarbi. Vairāki no tiem tikuši radīti speciāli trio koncertēšanai. Kā pastāsta J. Norviļa Madonas mūzikas skolas direktors Mārtiņš Bergs, sadarbība ar vienu no trio dalībniecēm Aneti Toču viņam izveidojusies jau iepriekš.
– Mūsu mūzikas skolā visiem ļoti patīk uzstāties, ik pa laikam piedāvājam māksliniekiem šādu iespēju. Šis bija Kultūrkapitāla fonda atbalstīts projekts, mums pašiem tas neko nemaksāja. Koncerts „Muzikālā ornitoloģija" bija viens no izcilākajiem koncertiem, kāds Madonā jebkad ir bijis. To, ka bijušais kultūras ministrs Ints Dālderis ir brīnišķīgs klarnetists, zināju, bet tas, kā viņš spēj apvienot pašreizējos amata pienākumus ar tik izcilu spēles formu, ir apbrīnojami. Ansambļa meitenes arī ir augsta līmeņa mūziķes, ir jūtama laba saspēle visu dalībnieku starpā, viņi cits citu saprot. Man ļoti patika tas, cik krāsaini skanēja mākslinieku izpildītā mūzika. Sniegums bija ļoti gaumīgs un akcentēts, – savos pozitīvajos iespaidos dalās Mārtiņš Bergs.
– Koncerts bija izcils, mākslinieku sniegums – spilgts. Mūziķu profesionalitāte patiesi apžilbināja, katrs klātesošais mūziķis to varēja saprast un sajust. Mani visvairāk uzrunāja ekrānā redzamie putni, kurus vēroju, klausoties mūziku, un tās iedarbība. Putnu kustības, dažādo putnu sugu uzvedība un reakcija, meklējot barību, pastaigājoties vai izrādot satraukumu kāda iemesla dēļ, un mūzika, kas bija perfekti pieskaņota tam, ko varēja vērot projektorā, precīzi saskanēja ar putnu tēliem, uzrunāja un lika organiski sajust sevī tās spēku. Varēja redzēt, ka repertuārs ir rūpīgi atlasīts, mākslinieki ir gatavojušies koncertam, – sajūsmā par trio „NYX" uzstāšanos ir mūzikas skolas pedagogs Uldis Deigelis. Viņš uzsver – ko tādu gribētos redzēt un dzirdēt biežāk, koncerts bijis vērtīgs ieguvums.
– Pēc koncerta biju emocionāli pozitīvi uzlādēts, ļoti labā noskaņojumā, tas nudien bija ļoti nepieciešams. Koncerta lielākā vērtība bija mākslinieku brīvā uzvedība uz skatuves, kontakts ar klausītājiem. Es kā mūzikas skolotājs varu pateikt vien to, ka koncerts bija izcils, – atzīst U. Deigelis.
Trio „NYX" koncertu apmeklēja arī mūzikas skolas pedagoģe Ilze Vāvere. Viņai par dzirdēto un redzēto palicis tikai pozitīvs viedoklis.
– Mūsu audzēkņi ikdienā pieraduši dzirdēt augsta un profesionāla līmeņa koncertus, un arī šis tāds bija. Koncerta laikā bērniem bija viegli uztvert trīsdaļīgus skaņdarbus, kuru starplaikos nedrīkst aplaudēt. Putnu video, ko varējām vērot, lieliski savijās kopā ar izvēlētajām kompozīcijām, tajā pašā laikā sniedzot bērniem informāciju par desmitiem putnu sugu, kuras viņi līdz šim nezināja. Mēs visi bijām patīkami pārsteigti, – stāsta Ilze Vāvere.
Koncerts tika aizvadīts, veltot uz skatuves notiekošajam lielu uzmanību, pilnīgā klusumā un cieņā pret izpildītājiem. Mūzikas skolas pedagogi iespēju robežās cenšas vest savus audzēkņus līdzi uz dažādiem koncertiem, apziņot viņus par pasākumiem, kas notiks skolā, un paši tos apmeklēt. Madonas mūzikas skolā šādi koncerti notiek regulāri, tie vienmēr ir bez maksas, un bērni tiek aicināti uz tiem ierasties kopā ar vecākiem vai citiem ģimenes locekļiem.
Sajūsmināti un pozitīvi pacilāti bija ne tikai mūzikas skolas pedagogi, bet arī bērni un viņu vecāki, kuri apmeklēja koncertu. Visiem bija grūti iedomāties un iztēloties, ka klarnete, vijole un flauta var tik brīnišķīgi saspēlēties, radīt mūziku, kura saviļņo, aizkustina, satrauc, liek par kaut ko aizdomāties vai – tieši otrādi – relaksēties un aizmirst tik ierasto ikdienas rutīnu, atslēgties no problēmām un ne par ko nedomāt. Uz to, ka koncerts klausītājiem patika, norādīja klusums, kas valdīja mākslinieku uzstāšanās laikā, un vētrainie aplausi tā izskaņā. Koncerta apmeklētāji un mūzikas skolas pedagogi ļoti cer, ka tuvākajā laikā viņiem būs iespējams apmeklēt nākamo koncertu, kas radīs tikpat pozitīvu un krāsainu emociju gammu, uz brīdi liks aizmirsties un dos iespēju saturīgi un interesanti pavadīt brīvo laiku.



07.06.2019.

 

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px