Pirms pāris gadiem uz gleznaino Madonas novada pērli — Cesvaini — kopā ar ģimeni pārcēlās DIĀNA DRUVASKALNA, kļūstot par saimnieci vēsturiskajai ēkai — Smēdes namam. Mūsu lasītāji ar viņu iepazinās pavasarī, kad viesojāmies Diānas virtuvē un baudījām viņas gatavotās gardās pankūkas.
Pateicoties milzīgai apņēmībai un apkārtējo atbalstam, Diānai ir izdevies atjaunot Smēdes namu, vienlaikus saglabājot ēkas vēsturisko auru.
Šogad tika nomainīts jumts, un tas ļauj Smēdes namam dzīvot tagad un vēl daudzus gadus turpmāk. Protams, ir vēl darāmi darbi, piemēram, dekoratīvo elementu novietošana atpakaļ agrākajās vietās un ūdens notekcauruļu uzlikšana. Kad tas būs izdarīts, vairāk pie jumta funkcionālo uzdevumu pildīšanas atgriezties nevajadzēs, par ko Diāna būs ļoti priecīga. Viņas skatījumā jumts izskatās ļoti labi, un Smēdes nams ir gluži kā konfekte skaistā iesaiņojumā. Akcija „Mainām pankūkas pret gabaliņu jumta" tika uzsākta gada sākumā un kalpoja par iespēju Diānai par sevi stāstīt citiem. Lai gan ēka ir tikusi pie jumta, joprojām ikvienam, kas grib iegriezties senatnīgajā Smēdes namā, ir iespēja kļūt par daļu no tā, atbalstot šo aktivitāti, jo saistības ar finanšu institūcijām par veiktajiem remontdarbiem joprojām ir palikušas.
– Ēkas iekšpusē es mērķtiecīgi neko būtisku neesmu mainījusi, lai saglabātu senatnīgumu, lai to varētu redzēt un baudīt. Nesen apmeklēju „Viestura ielas republikas" organizēto semināru Gulbenē, kurā arī Uģis Prauliņš dalījās pieredzē, kā sadzīvot un apdzīvot vēsturisku ēku, un viņa atziņa bija šāda: „Fakts, ka sākumā nav naudas, ir vislabākais. Viss notiek lēnām un pārdomāti – jaunajiem īpašniekiem grūtāk sabojāt autentiskumu. Lai cik skarbi un paradoksāli tas neizklausītos, tas tik tiešām nav slikti. Tiek dota iespēja padomāt, sajust un saprast, un galvenais – nesteigties, jo vienmēr vecos koka logus var izņemt ārā un ielikt modernos plastikāta. Bet, vai tas būtu īstais, kas ēkai ir patiesi piederīgs? – pārdomās dalās Diāna.
Lai Smēdes nams tiktu atdzīvināts, palīdzīgu roku snieguši daudzi, bet vislielākais paldies tiek teikts tiem, kuri piedalījās ēkas funkcionalitātes atjaunošanā. Mainot jumtu, ēka tika pie skaistām dekoratīvajām sijām. Izdevies salabot arī aizmūrētās cukas un skursteni, kuram ir funkcionāla nozīme, tādējādi krāsni, kas atrodas otrajā stāvā, kādreiz būs iespējams kurināt. Smēdes nama uzfrišināšanā savu artavu devusi arī stādaudzētava „Rožlejas", kas atrodas Lielvārdes tuvumā, aizdodot vairākus desmitus augu podos, lai tie kalpotu kā brīnišķīgs noskaņas radītājs Mājas kafejnīcu dienās. Tajās Diāna uz Smēdes namu ciemiņus aicināja jau otro gadu pēc kārtas. Liels bijis prieks redzēt viesus, kuri šeit ciemojās arī pagājušajā gadā – lai otrreiz brauktu uz vietu, kur jau ir būts, tai jāspēj un jāmāk piesaistīt, un, acīmredzot, Smēdes namam šī aura piemīt. Viesu vidū bija arī ļaudis no Igaunijas, kuri savas brīvdienas Latvijā mērķtiecīgi ieplānoja ciešā saistībā ar Mājas kafejnīcu dienām, atkārtoti iegriežoties arī Smēdes namā.
Kāds draugs aizdevis veselu kaudzi ar brieža ragiem, kas pilda savu funkciju atmosfēras radīšanā. Tā kā Diānai nav pieejami ziedi, ar tiem labprāt padalās Cesvainē dzīvojošās kundzes, savukārt draugi parūpējušies par to, lai Smēdes nams tiktu pie skaistiem aizkariem. Visiem tiek izteikts sirsnīgs un neviltots paldies.
– Smēdes nama durvis noteikti tiks vērtas vaļā biežāk gan tūrisma sezonā, gan nākamā gada siltajā sezonā un arī ziemā, bet tikai drosmīgajiem, jo apkures tajā nav. Maijā aizvadījām studenšu korporācijas „Selga" komeršu ar svinīgo daļu un stingrām tradīcijām. Nesen Smēdes namā tika nosvinētas pirmās kāzas. Ļoti gribētos nākamajā gadā ēkā ievilkt ūdeni un kanalizāciju. Neparasti, ka mūsdienās šādai ēkai pamatkomunikācijas pat nav paredzētas, lai gan kādreiz ir bijušas. To ierīkošana ir nākamais lielais darbs. Vai to varēs pagūt līdz nākamajai vasarai – raudzīsim, – nosaka Diāna.
Viņa Smēdes namu grib pozicionēt kā vietu, kur cilvēkiem satikties – lai pavadītu laiku kopā pie kafijas tases un izzinātu, kādi ir Latvijas kalēji, par ko lēnām tiek vākta informācija un meklēts veids, kā šo informāciju interesanti pasniegt; te var izkalt savu laimes monētiņu. Diāna aicina lielus un mazus rakstīt leģendu par kalējiem, smēdi, laimi, mīlestību vai patriotismu. Leģenda var būt par jebko – sena aroda meistaru Latvijā vai mākslīgā intelekta treneri. Tā var būt pamācoša, izklaidējoša vai biedējoša, haiku, dzejas vai jebkādā citā formātā. Prieks būtu sadarboties ar Cesvaines un Madonas mācību iestādēm, lai audzēkņi atklātu savu redzējumu par senajiem arodiem, pili, rotājumiem un vērtībām. Joprojām tiek vākta informācija no cilvēkiem, kuri var atsaukties un padalīties ar vēstījumiem un atmiņām par Smēdes namu gan stāstu, gan fotogrāfiju formātā, ko Diāna ieskenētu un dokumentētu.
27.09.2024.