Māris Locs – fotogrāfs, kas apceļo Latviju ar divriteni, – nesen bija iegriezies Madonā. Viņš apmeklēja arī Madonas muzeju, kur 2009. gada 25. martā paredzēts atklāt personālizstādi par tēmu "Komunistiskā terora upuru piemiņas vietas Madonas rajonā".
Māris Locs Madonas rajonā fotografē visu, kas būtu derīgs izstādēm. Kas attiecas uz nākamā gada izstādi Madonā – tā jau ir sagatavota.
– Labāk lai ir kvalitāte, nekā kvantitāte, – uzsvēra fotogrāfs, minot, ka salīdzinājumā "Agrāk un tagad" būs apskatāmas apmēram 50 bildes – piemiņas vietas Madonas rajonā, kas uzņemtas jau 80. gadu beigās un tagad.
Pagājušajā gadā vērienīga izstāde "Piemiņas vietas Vidzemē, Rīgā un Rīgas apkārtnē. Komunistiskais terors un nacionālo partizānu darbība (1919.-1991.)" tika atklāta Okupācijas muzejā. To Māris Locs uzskata par mūža nopietnāko izstādi, kur varēja apskatīt 20 gadu laikā tapušās vairāk nekā 350 fotogrāfijas. Izstādi atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Apmeklējot Latvijas novadus, Māris Locs vairāk nekā 800 objektu nofotografējis par tēmu "Agrāk un tagad". Viņam līdzi ir senās fotogrāfijas, vadoties pēc tām, tiek uzmeklēti un fotografēti tie paši objekti. Fotografētas gan dzelzceļa stacijas, gan vējdzirnavas, gan pagastmājas, gan baznīcas, gan tilti, rūpnīcas un citas vietas.
Valsts Kultūrkapitāla fonds atbalstījis vairākus Māra Loca projektus. Strādājot pie fotoizstādes Latvijas Okupācijas muzejā par komunistiskā terora upuru piemiņas vietām, M. Locs paralēli vāc materiālus izstādēm "Latvijas dzelzceļu vide – toreiz un tagad", "Baznīcas Latvijas kultūrainavā" un izstādei "Tā bija – tā ir! Vidzeme" par Latvijas dabas objektiem un ainavām vēstures gaitā, kā arī fiksē fotogrāfijās bijušās vējdzirnavas. Nākamā gada pavasarī Latvijas Kultūras muzejā "Dauderi" ir iecerēta izstāde par Rīgu "Agrāk un tagad", bet septembrī Brīvdabas muzejā paredzēta izstāde "Ar vēja spēku" – par Latvijas dzirnavām.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 27.09.2008.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto