Citiem lauku māju bēniņos, pagrabos, šķūņos, vecos māju pamatos, mežos, tīruma zemē un pat izgāztuvēs atrastās lietas ir tikai veci krāmi. Andris Trečaks senlietas kolekcionē jau vismaz 30 gadu, saskatot tajās vēsturiskas vērtības. Pateicoties viņa iniciatīvai, kopš 2000. gada 4. maija Sarkaņu pagasta Biksēres klētī ir atvērts senlietu muzejs.
Privātā senlietu muzeja saimnieks Andris Trečaks atceras, ka uz senlietām acis metis jau no jaunības laikiem.
– Kopš vienreiz kādā vecā lauku mājā ieraudzīju ādinieka darbarīku, jutu, ka pamazām saslimstu ar seno lietu vākšanu. Ar veciem krāmiem aizkrāvu savas mājas, un vairāk jau nebija vietas, kur likt. Tā kā vecā Biksēres klēts stāvēja tukša, radās ideja te atvērt muzeju, lai senlietas apskatās visi, kas vien vēlas. Patlaban ar senajām lietām pilnas divas telpas, bet ir doma šovasar iekārtot arī trešo, kur būs kara un padomju laika priekšmeti, – pastāstīja privātā muzeja saimnieks Andris Trečaks.
Pārsvarā senlietu muzeja eksponāti ir savākti Sarkaņu pagastā, daudz priekšmetu ir no tā dēvētās Patkules (Gilzenes) muižas laikiem. Mēbeles, sekretārs, klavieres, trauku skapis, trauki, kāds galdauts, gardīnes… Mums kādreiz bija skaista pils, un senāk šīs lietas bija ikdienas lietošanā. Muzejā redzamais ir tikai maza daļiņa no pagasta vēstures. Ir medus sviede no Slāpes kroga, koka virpa, ūdenssūknis, tā saucamā triece, ir zemnieku darbarīki.
Lietas nav samestas kā nevajadzīgi krāmi, bet gaumīgi izkārtotas, par ko muzeja īpašnieks saka paldies noformētājam – Didzim Akmentiņam.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 19.04.2008.
Autore: IVETA ŠMUGĀ