Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Atmiņas – ieguvums, ko nekas nespēj atņemt

ZANE BIKOVSKA

Autors • 03.11.2022.

Atmiņas – ieguvums, ko nekas nespēj atņemt
Burtu lielums

Ceļot nekad nav bijis tik vienkārši, kā tas iespējams 21. gadsimtā. Atliek vien izpētīt plašo piedāvājumu klāstu, izvēlēties sev tīkamāko valsti, un pēc pāris klikšķiem noskatītais ceļojums ir jau rokā. EDGARAM MIHOVAM ir uzkrāta liela ceļošanas pieredze – jaunietis apceļojis gan dienvidu, gan ziemeļu valstis un katrā no tām ieraudzījis un uzzinājis ko jaunu.

– Nu jau varu teikt, ka man ir neliela pieredze ceļošanas jautājumos, tā kā esmu bijis kopumā deviņās valstīs – Vācijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Somijā, Igaunijā, Lietuvā, Turcijā, Spānijā (Kanāriju salās) un Grieķijā (Korfu salā). Atšķirība starp ziemeļvalstu kultūru un dienvidu valstīm, kurās esmu bijis, noteikti ir manāma, taču, kā es saku, lai to izprastu, tas pašam ir jāizjūt "uz savas ādas". Skandināvijas valstīs tās ir modernas pilsētas, kas atgādina citas lielākās pilsētas Eiropā. Tajās ir arī inovāciju centri ar dažādiem uzņēmumiem un organizācijām, kas vēlas piesaistīt starptautiskos studentus. Kāpēc pieminēju šādas vietas? Man kā studentam Latvijas augstskolās ir interesanti apceļotajās valstīs arī izpētīt izglītības procesus un iespējas studentiem – gan vietējiem, gan arī ārvalstu. Protams, arī šajās valstīs ir neatvairāma daba, var vienkārši sēdēt un vērot to dienām vai pat nedēļām. Lai gan Spānija un Turcija klasificējas kā dienvidu valstis Eiropā, tām arī ir ļoti atšķirīga kultūra. Spānija, tieši Kanāriju salas, izceļas ar skaistajām pludmalēm, kalnainajiem apvidiem un vulkāniskajām reljefa veidnēm. Turcijā ir ļoti skaista arhitektūra, ar izceltajām celtnēm, kā Svētā Sofija vai Jaunā Mošeja. Turcijā gan man maz sanāca aplūkot pašas pilsētas vai dabu, jo uz turieni devos jaunatnes darba mācību ietvaros, – savā ceļošanas pieredzē dalās Edgars Mihovs.

Līdz šim viņš vairāk ceļojis tieši atpūtas nolūkos, izņēmums bijusi Turcija. Brauciens uz turieni sanācis pavisam interesants – tā kā tas noticis kopā ar 80 citiem darbā ar jaunatni iesaistītajiem, Edgars un arī pārējie nodomājuši, ka visu nedēļu, kamēr notiks mācības, laiks lielākoties tiks pavadīts viesnīcā un pašu pilsētu apskatīt neizdosies, taču mācību organizatori sarīkojuši jauniešiem patīkamu pārsteigumu.
– Vienā dienā, aizvedot mūs uz Stambulas centru, palaida, tā teikt, brīvībā, lai mēs varētu apskatīt pašu pilsētu vai iegādāties kādus suvenīrus un saldumus Stambulas lielajā tirgū jeb Grand Bazaar. Protams, vienmēr ir iespējas arī doties citos, ar darbu vai mācībām saistītos, ārvalstu braucienos. Par braucieniem, kas saistīti ar mācībām, es interesējos augstskolās, kuras caur Erasmus+ programmu piedāvā studentiem apgūt praksi vai studēt kādā ārvalstu augstskolā termiņā līdz pat sešiem mēnešiem. Aktīvi arī meklēju ar darbu saistītos braucienus, ko piedāvā Salto-Youth jeb septiņu resursu centru tīkls, kas strādā pie Eiropas prioritārajām jomām jaunatnes sfērā. Salto-Youth arī darbojas Erasmus+ projektu, kā arī Eiropas Solidaritātes korpusa ietvaros. Noteikti valsts, kura ir jau plānos kā viens no nākamajiem galamērķiem, ir Spānija, tieši Kanāriju salas. Protams, jebkurš ceļojums saistās ar kultūršoku, īpaši, ja ceļo pirmo reizi, taču Kanāriju salas bija tāds pamatīgs šoks. Sākot no skaistajām melnajām pludmalēm, kas radušās no vulkāniskajiem akmeņiem, beidzot ar pašiem vulkāniem, īpaši salas lielāko vulkānu Teide. Kanāriju salas bija pirmā vieta, uz kuru devos, izmantojot tūroperatoru, kas ievērojami atviegloja braucienu. Kanāriju salās biju pagājušā gada novembrī. Pirmais, ko uzreiz manīju, bija straujā temperatūras maiņa. Pirms izbraukšanas no Latvijas temperatūra šeit bija aptuveni +4 grādi dienā, naktī sals līdz pat -5 grādiem. Kanāriju salās temperatūra bija ap +30 dienā un ap +18
naktī, – atceras Edgars.

Otrais, protams, bijis neparastie dabasskati, ko Latvijā neredzēt, – melno smilšu pludmales, kalni, neparastā fauna un flora. Un pēdējais, kas Edgaru jo sevišķi Spānijā iespaidoja (tā kā tas bija viens no pirmajiem lielajiem ceļojumiem), bija atslēgšanās no ikdienas rutīnas un neparastais miers.
– Uz Grieķiju (Korfu salu) šā gada oktobrī devos ar vienu mērķi – atpūsties. Ceļoju turp kopā ar ģimeni. Kopumā Korfu salā pavadījām astoņas dienas. Tā kā neesmu liels muzeju cienītājs, parasti savos ceļojumos izvēlos izbaudīt pilsētas rutīnu un/vai dabasskatus. Korfu salā ir daudzas skaistas pludmales, sākot ar augstām, klinšainām un beidzot ar zemām un akmeņainām. Kā pārvietošanās līdzekli mēs izmantojām motorollerus, jo uz salas bieži sastopami ceļu serpentīni, līdz ar to nolēmām, ka ar motorolleriem pārvietoties būs vienkāršāk un drošāk. Pirmajā dienā devāmies apskatīt salas ziemeļus, maršrutā iekļaujot skaistās pludmales, Sokrati skatu punktu, Nimfes ūdenskritumu un Drastis ragu. Otrajā dienā devāmies uz salas augstāko vietu – Pantokratora kalnu. Interesanti ir tas, ka šī kalna virsotnē paveras skats uz visu Korfu salu, ir redzama arī pati Grieķija, Albānija, kā arī neliela daļa no Itālijas „papēža". Citās dienās devāmies uz Korfu salas galvaspilsētu – Korfu pilsētu jeb Kerkīru, kā arī apskatījām citas salas skaistākās vietas. Galvaspilsētā apmeklējām arī lidmašīnu nosēšanās skatu laukumu, kurā pavisam tuvu, virs pašas galvas, var vērot, kā paceļas un nosēžas lidmašīnas. Izbaudījām dažādus vietējos ēdienus, piemēram, vistas souvlaki vai mousaka no pamatēdieniem, arī baklavas un kataifi – tie ir deserti, – ceļojuma iespaidos dalās Edgars Mihovs.

Viņš piebilst – sirreāli viņam šķitis tas, ka kādas citas valsts vai salas galvaspilsētu būs iespējams tik vienkārši izbraukāt, turklāt ar tādu transportlīdzekli kā motorollers. Edgars neslēpj, ka Korfu sala ir ļoti skaista vieta, kura noteikti ikvienam būtu jāieplāno kā viens no savu ceļojumu galamērķiem.
Jautāts par to, kāpēc būtu vērts ceļot, Edgars Mihovs atbild – ceļošana katram ir ar savu mērķi. Kāds varbūt brauc socializēties ar citas tautas pārstāvjiem, kāds ceļo darba vai mācību ietvaros, bet vēl citi dodas baudīt dabu un kultūru. Jebkurā gadījumā ceļošana ir lielisks veids, lai iepazītu citu valstu kultūru, kā arī atslēgtos no ikdienas rutīnas.
– Noteikti mans lielākais ieguvums ir atmiņas – atmiņas, kuras neviens nespēj atņemt vai kā citādāk izdzēst. Protams, ceļošana dod arī citus ieguvumus, kā, piemēram, jaunu cilvēku iepazīšanu, valodas (parasti angļu) paplašināšanu un nostiprināšanu, jaunu augu un dzīvnieku iepazīšanu, dažādu neparastu un interesantu ēdienu izgaršošanu; protams, kāds lieks magnētiņš pie ledusskapja arī netraucē, – smaidot nosaka Edgars. Ceļošana viņam sniedz arī iespēju attīstīt savu nelielo hobiju, kas ir fotografēšana. Jaunietis arī citus mudina vismaz reizi dzīvē doties uz kādu neaizmirstamu un interesantu vietu un izbaudīt ceļošanas prieku.

4.11.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px