Pagājušās nedēļas nogalē, 5. un 6. jūnijā, Madonā un tās apkārtnē notika Teng Tools Rallijs Madona. Pēc veiksmīgi aizvadītām sacīkstēm uzvirmoja piegulošo zemju īpašnieku neapmierinātība par izbrauktajiem ceļiem, nomīdīto zāli un piemētātajiem atkritumiem.
Šķiet, katrā pašvaldībā, kuras teritorijā kaut vai to vienu reizi gadā sacensībās traucas rallija automašīnas, izskan arī dedzīgas diskusijas „par" un „pret" šādiem pasākumiem. Protams, rallijs ir viena no aktivitātēm, kas liek Madonas novada vārdam izskanēt visā Latvijā, tomēr katru reizi šādas sacensības nozīmē arī dažādus apgrūtinājumus, īpaši jau tiem, kuri dzīvo rallija trašu tuvumā.
Redakcijai piezvanīja z/s "Kalna putni" īpašnieks Jānis Starcis, kas pauda savu neapmierinātību par nomīdīto zāli, piemētātajiem atkritumiem un, protams, par izbrauktajiem ceļiem. Jānis Starcis: – Esmu sašutis par rallija organizatoriem, ka nespēj savest kārtībā izbraukto ceļu, salasīt tukšās pudeles un papīrus. Labi, ka iepriekš nopļāvu gar ceļmalu zāli, tad tā nav tik traki nomīdīta, ceļu pirmdienas rītā greiderēja, bet tik un tā ir izveidojusies "trepe", grūti pabraukt ar vieglo automašīnu. Nav arī salasīti izmētātie atkritumi. Varbūt pagasts varētu atsūtīt "simtlatniekus", lai savāc, ja jau organizatori to nespēj.
Aronas pagasta pārvaldes vadītājs Andrejs Piekalns piekrīt, ka šāda situācija pastāv: – Par sacensību norisi pagasts neatbild, visa saskaņošana notiek novada domē. Cik sekoju līdzi, ceļi pēc sacensībām tika greiderēti un atkritumi arī tika savākti, bet droši vien ne visur tas tika izdarīts, palika kaut kas arī nesavākts. Ja būs vajadzība, var arī „simtlatniekus" aizsūtīt, lai pārstaigā rallija norises vietas.
Teng Tools Rallijs Madona preses sekretārs Ģirts Avotiņš pastāstīja, ka pēc sacensībām pirmdien visus ceļus greiderēja, izbraukta trase visā garumā un arī savākti atkritumi. Viņš sacīja: – Pieļauju, ka vietām kaut kas arī varēja palikt, jo visu pārskatīt ir grūti. Visu piegulošo zemju īpašniekiem vajadzētu būt saprotošākiem un nevajadzētu tik daudz satraukties. Organizatoru vārdā atvainojos zemju īpašniekiem par skatītāju piemētātajiem atkritumiem. Taču – daudzi ceļi agrāk bijuši tikai iebraukti celiņi ar nepareizu trajektoriju, kuri pēc rallija iegūst pareizo trajektoriju, un greiderējot tā tikai tiek uzlabota. Visā tomēr vairāk vajadzētu saskatīt pozitīvo, kā, piemēram, to, ka sacensības Madonas novada vārdam liek izskanēt visā Latvijā un arī aiz tās robežām. Ļoti svarīgs rallijs Madonai ir ekonomiskā ziņā, daudz ko iegūst uzņēmēji, veikali, viesnīcas, kafejnīcas. Rallija laikā Madonu un novadu apmeklē ļoti daudz cilvēku un atstāj te savu naudiņu. Ieteiktu arī piegulošo zemju īpašniekiem padomāt par iespēju arī pašiem gūt labumu no tā, ka notiek rallijs. Skatītājiem varētu piedāvāt dažādus pakalpojumus, kā, piemēram, šašliku, atspirdzinošos dzērienus u. c. Šāda veida pakalpojumi labi darbojas Somijā, Igaunijā, kāpēc gan ko līdzīgu nemēģināt arī pie mums. Un visi būtu apmierināti, gan skatītāji, gan zemju īpašnieki.
Autors: AGRIS VECKALNIŅŠ
AUTORA foto