Iestājoties tumšākam laikam, arvien aktuālāks kļūst jautājums par atstarotāju lietošanu gājējiem. Pēdējo gadu laikā situācija ir uzlabojusies un cilvēki arvien biežāk apģērbam piestiprina atstarotājus, tomēr tik un tā vēl pietiekami daudzi pakļauj savu dzīvību riskam, atrodoties uz lielceļiem bez atstarotājiem.
Daudzi gājēji par savu drošību jau ir parūpējušies, piestiprinot somai vai virsdrēbēm dažādus atstarotājus, bet dažiem ir pat jakas ar platām atstarojošām svītrām, kas ļauj tos pamanīt jau pa gabalu. Der atgādināt, ka sods par pārvietošanos neapgaismotā ceļa posmā bez atstarotāja ir brīdinājums, savukārt, ja gājējs jau iepriekš pārkāpis šo likuma pantu, var nākties maksāt no 5 līdz pat 20 latiem.
Var minēt piemēru, ka šoferis, braucot ar ātrumu 50 kilometru stundā, gājēju bez atstarotāja pamana pēdējā brīdī un var arī no sadursmes neizvairīties. Vēl traģiskāka situācija ir, ja gājējs bez atstarotāja iet pa šoseju, kur atļautais braukšanas ātrums ir 90 kilometru stundā – bremzēšanas ceļš šajā gadījumā ir gandrīz trīs reizes lielāks nekā attālums, kurā tumšo gājēju lukturu gaismā iespējams pamanīt. Noteikumi paredz, ka gājējam ir jāpārvietojas pa kreiso nomali vai brauktuves malu, pretim transporta līdzekļu braukšanas virzienam, turklāt tumšajā diennakts laikā jālieto atstarojošie elementi. Iespējams, tie, kuri nekad nav bijuši pie stūres, neizprot, ka gājējus bez atstarotājiem patiešām nevar saskatīt. Viņiem šķiet – kad stāvu zem lampas, mani taču redz. Kā tad var neredzēt šoferis, ja viņš brauc ar ieslēgtām lampām? Ja cilvēks nelieto atstarotāju un notiek nelaime, viņš var vainot tikai pats sevi. Tāpat arī, ja kas notiek ar bērnu atstarotāja nelietošanas dēļ, vecākiem būtu jāvaino pašiem sevi, nevis sabiedrību. Cilvēks sāk saprast tad, kad cieš viņš pats vai viņa tuvinieki. Iedomājas, ka es jau nevienam netraucēju, autovadītājiem mani jāredz – viņiem taču ir uguņi! Bet neko nevar pamanīt, ja gājējam nav atstarotāja vai lukturīša. Arī gaišas drēbes nepalīdz – tās jau nav atstarojošas.
Atstarotāji ir jānēsā pareizi, lai tos var saskatīt. Ja tie piesprausti pie somas, kas tiek nesta uz muguras, tad, gājējam ejot pa pareizo ceļa pusi, šoferis to neredz. Tādēļ ieteikums gājējiem – atstarotāju nēsāt pie labās rokas, tomēr drošības dēļ labāk nedaudz pārspīlēt ar atstarotāju skaitu, jo par daudz jau nebūs. Gājēji kā argumentu, kādēļ atstarotājs netiek lietots, nevar izmantot arī tā cenu, jo lētākie atstarotāji ir nopērkami pat par niecīgu summu. Atstarotājus iespējams iegādāties gandrīz jebkurā veikalā, un tie maksā, sākot no 50 santīmiem. Par efektīvākiem tiek uzskatīti aproču veida atstarotāji, jo piekaramie vējā mēdz šūpoties un no visām pusēm nav redzami.
Paši lētākie nav tie labākie, jo vajadzīgo efektu tie nedod. Vajadzētu izvēlēties kvalitatīvus un zināmu firmu ražojumus. Lai arī dārgāki, tie labāk veic savas funkcijas, un, lietojot tos, autovadītāji noteikti jūs pamanīs jau laikus. Kārtējo reizi arī atgādinājums, ka braukšanas ātrums autovadītājam ir jāizvēlas atbilstoši ceļu satiksmes noteikumiem, kā arī ceļa un laika apstākļiem.
Autors: AGRIS VECKALNIŅŠ