Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Plāno palielināt sodus par braukšanu bez OCTA

Redakcija

Autors • 27.01.2009.

Burtu lielums

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) izstrādājis priekšlikumus grozījumiem likumdošanā, kas ļautu būtiski palielināt administratīvo sodu par piedalīšanos ceļu satiksmē ar transportlīdzekli, kuram nav OCTA. Plānots, ka sods varētu divreiz pārsniegt pašreiz noteikto soda apmēru.

Braukšana ar neapdrošinātu transportlīdzekli ir ļoti būtisks pārkāpums daudzās Eiropas Savienības valstīs, kas draud ne tikai ar administratīvo pārkāpumu un naudas sodu, bet pat ar mašīnas vai numurzīmes konfiskāciju un tiesvedību, jo par neapdrošināto transportlīdzekļu radītajiem zaudējumiem maksā apzinīgie autoīpašnieki.
Priekšlikumi par grozījumiem Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149. pantā iesniegti LR Finanšu ministrijā.

Lai nebūtu jāpalielina OCTA prēmijas

Juris Stengrevics, LTAB valdes priekšsēdētājs: „Ņemot vērā iedzīvotāju dzīves līmeni pēdējos gados un izmaiņas ekonomiskajā situācijā, ir nepieciešams pārskatīt soda apmērus par braukšanu ar transportlīdzekli, kuram nav OCTA. Pretējā gadījumā varētu palielināties to ceļu satiksmes dalībnieku skaits, kas brauc bez OCTA. Mūsu ierosinājums, ka administratīvie sodi ir jāpalielina – no 80 līdz 150 latiem līdzšinējo 50 latu vietā. Savukārt, ja pārkāpums veikts atkārtoti gada laikā, tad autovadītājam tiek uzlikts sods 180 līdz 250 latu apmērā.

Kāpēc tas ir būtisks pārkāpums? Jo par neapdrošinātu transportlīdzekļu radītajiem zaudējumiem tiek „maksāts" no apzinīgo autovadītāju maksātajām prēmijām. Tas nozīmē, ja neapdrošināto transportlīdzekļu skaits ceļu satiksmē palielināsies, pastāv risks, ka varētu pieaugt OCTA polišu cenas."

Tā, piemēram, Lielbritānijā aprēķināts, ka neapdrošinātu transportlīdzekļu radīto zaudējumu dēļ apmēram par 30 mārciņām pieaug godīgo un apzinīgo transportlīdzekļu apdrošināšanas maksājumi. Turklāt pierādīts, ka neapdrošinātos transportlīdzekļus visbiežāk vada autovadītāji alkohola reibumā vai arī pašam transportlīdzeklim nav izieta tehniskā apskate.
Kā liecina LTAB dati, ik gadu ceļu satiksmē piedalās apmēram 3% transportlīdzekļu, kuriem nav OCTA. Tā secināts, ņemot vērā neapdrošināto transportlīdzekļu izraisīto ceļu satiksmes negadījumu īpatsvaru uz kopējo negadījumu fona.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 27.01.2009.

Informāciju sagatavoja: INESE OZOLIŅA
LTAB sabiedrisko attiecību konsultante


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px