Pagājušā gada vidū Latvijā aktualizējās jautājums par nāvējošiem ieradumiem pie stūres – runāšanu pa mobilo telefonu, īsziņu sūtīšanu, ēšanu, dzeršanu, pīpēšanu un vēl trakākām lietām, piemēram, avīzes lasīšanu, ne viena vien dāma braucot arī uzkrāso lūpas; un to visu dara, vadot auto.
Diemžēl autovadītāji neapzinās neuzmanīgās braukšanas sekas, kas nereti beidzas ar lielākām vai mazākām avārijām. Piekopjot neuzmanīgas braukšanas stilu, tiek apdraudēts gan pats autovadītājs, gan arī izrādīta necieņa pret pasažieriem un citiem satiksmes dalībniekiem.
Citu valstu pētījumi liecina, ka apmēram 35-40% avāriju iemesls ir neuzmanība. Latvijā pēc negadījuma reti kurš autovadītājs atzīstas, ka viņš ir runājis pa telefonu, nevis 100% uzmanību vērsis uz satiksmes drošību.
„DATA serviss" ir veicis autovadītāju un pasažieru aptauju, lai noskaidrotu attieksmi pret neuzmanīgu braukšanu. Tajā atklājās, ka ¾ autovadītāju lieto mobilo telefonu, būdami pie stūres. To apstiprina arī pasažieri – vairāk nekā divas trešdaļas aptaujāto pasažieru apgalvo, ka pēdējo 2 nedēļu laikā autovadītājs braukšanas laikā lietojis mobilo telefonu. Tikai 10% pasažieru mēdz aizrādīt šoferim, ka runāt pa mobilo tālruni pie stūres ir bīstami.
Gandrīz trešdaļa autovadītāju atzina, ka pēdējo 2 nedēļu laikā pie auto stūres ir ēduši vai dzēruši. Tikmēr pasažieri, tā vietā, lai brīdinātu par bīstamību, paši pasniedz autovadītājam ēdienu vai dzērienu.
Tikai 10% pasažieru aizrādījuši, ka pie stūres ēst nevajadzētu, bet 8% pat palīdzējuši vadītājam stūrēt automobili(!). No citām blakusdarbībām pie stūres kā bīstamākās tiek vērtētas auto iekārtu regulēšana, strīdi ar pasažieriem un smēķēšana.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 24.01.2008.
Autors: AGRIS VECKALNIŅŠ
AUTORA foto