Visā Latvijā autovadītāju nogurumu jeb risku iemigt pie stūres mērīs „Statoil" degvielas uzpildes stacijās. Kā „Staru" informē „Latvija Statoil" mārketinga vadītāja Jana Rubīna, diemžēl Madonas „Statoil" pētījums netiks veikts. Ja kāds ļoti vēlas, tad šajā nolūkā var doties uz citām pilsētām. Vēl šomēnes to var paspēt izdarīt piektdien, 26. novembrī, Rīgā, Eksporta ielā un pirmdien, 29. novembrī, Lielvārdē.
Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pētījuma rezultāti liecina, ka risks iemigt pie auto stūres ir Latvijas autovadītāju problēma. Pētījumā piedalījušies vairāk nekā 70 autovadītāju, un daļai no viņiem konstatēts paaugstināts vai pat ļoti paaugstināts risks iemigt. Mērījuma laikā, kas ilgst 11 minūšu, atsevišķi autovadītāji pat vairākas reizes ir piedzīvojuši tā dēvēto sekundes miegu. Tas liek secināt, ka cilvēki pie stūres sēžas tik neizgulējušies, noguruši, ka viņu fizioloģiskais stāvoklis apdraud kā paša, tā arī citu satiksmes dalībnieku drošību.
Pētījums ir brīvprātīgs, anonīms, un tas tiek organizēts sadarbībā ar SIA „Latvija Statoil" un biedrību „Latvijas Samariešu apvienība". Apzinoties miegaina autovadītāja bīstamību, CSDD jau vairākus mēnešus visā Latvijā veic pētījumu, kura nolūks ir noteikt autovadītāju noguruma pakāpi. Mērījumus veic speciālisti – fiziologi, kas izmanto unikālu, ne vien Latvijā, bet visā Austrumeiropā vienīgo aparatūru, ar kā palīdzību tiek reģistrētas acu zīlīšu spontānās svārstības.
Autors: AGRIS VECKALNIŅŠ