Kampaņa par gājēju drošību sākusies jau pirms pieciem gadiem, un tā turpinās vēl joprojām. Situācija ir uzlabojusies, cilvēki kļuvuši apzinīgāki. Atstarotājus apzinīgāk lieto pensionāri. Arī skolēni ir informēti par atstarotāja nozīmi. Arvien biežāk atstarojošie elementi ir jau iestrādāti bērnu un jauniešu apģērbā. Sievietes atstarotājus lietojot vairāk, bet vismazāk par sevi gādājot pavecāki un bieži vien iereibuši vīrieši laukos. Pilsētā gan dažam pie somas vai apģērba zib pat vairāki atstarotāji.
Ziema bez sniega ir viens no faktoriem, kā dēļ valstī melnā statistika aug. Madonas rajonā situācija ir krietni labāka nekā citur. Šajā gadā nav neviena bojāgājušā gājēja. Sodīti ir 30 gājēju, no kuriem divi – ar naudas sodu. Pirmajā reizē neredzamie tiek ierakstīti datu bāzē un brīdināti, taču otrajā viņus gaida administratīvo pārkāpumu protokols un soda nauda no Ls 5 līdz 20. Cilvēki gadās dažādi, ir tādi, kuri saņemto atstarotāju jau pēc brīža noņem un ieliek kabatā vai – vēl ļaunāk – aizmet prom. Ejot tālāk pa ceļu, šāds cilvēks atkal kļūst neredzamais gājējs. Ar tādiem ir grūti cīnīties, viņus pat nebaida naudas sods, jo tās vienkārši nav.
Nupat uzņēmuma „Volvo" serviss „Mūsa Motors Rīga" visai Latvijai uzdāvinājis 30 000 t. s. rokassprādžu, Madonas rajonam ticis 1000. Līdz pavasara gaišajam laikam ar to pietikšot, ko izdalīt pa ceļu ejošiem neredzamajiem gājējiem. Tā ir ap roku apliekama lentīte, veikalā maksā ap latu, bet tie, kuri vēlas un nav līdzekļu iegādei, var to saņemt ceļu policijā.
Šonedēļ vakara tumšajās stundās „Stars" kopā ar ceļu policijas darbinieku Jāni Freiju izbrauca nelielā reidā Madonas apkārtnē, lai paskatītos, kā gājēji pārvietojas, vai viņi ir redzami. Tikko uzsnigušais sniedziņš visu bija padarījis gaišāku. Vakars izrādījās kluss un mierīgs, vien pa kādam gājējam gaišajās pilsētas ietvēs. Ārpus pilsētas nemanīja neviena gājēja. Pusotras stundas laikā nesastapām nevienu pārkāpēju. Beigās satikām trīs jauniešus Veidenbauma ielā pie „Ķīnas mūra", kuriem atstarotāju nebija. Pārkāpēji gan viņi īsti nebija, jo iela ir apgaismota, tomēr, lai nokļūtu mājās, kāds gabaliņš noteikti būtu jāiet arī pa tumsu. Ceļu policijas inspektors dāvāja viņiem atstarotājus, lai turpmāk, ejot ārā no mājas, tomēr tos lietotu.
CSDD sadarbībā ar Valsts policiju, Iekšlietu un Satiksmes ministriju šogad ar jaunām sabiedrības uzrunāšanas metodēm pievērsīs uzmanību gājēju drošībai. Iepriekšējās satiksmes drošības kampaņās par atstarotāju lietošanu tika uzrunāti gājēji. Šogad galvenā mērķauditorija būs autovadītāji, kam diennakts tumšajā laikā ir jābrauc tā, lai viņi laikus varētu pamanīt tumšos lielceļu gājējus.
Autors: AGRIS VECKALNIŅŠ
AUTORA foto