Latvijas Dabas muzejs par 2009. gada dzīvnieku nominējis brūno lāci (Ursus arctos). Latvijas Dabas muzeja (LDM) 3. stāva zooloģijas ekspozīcijā notika gada dzīvnieka stenda atklāšanas pasākums, kā arī atklāta diskusija par jautājumiem, saistītiem ar brūno lāci Latvijā.
Latvijas Dabas muzejs tradicionāli jaunu gadu uzsāk ar gada dzīvnieka paziņošanu. Šogad par gada dzīvnieku ir nominēts brūnais lācis, kas par sevi pēdējo gadu laikā ir licis ļoti aktīvi runāt gan sabiedrībai, gan medijiem, gan arī speciālistiem. LDM, izvirzot brūno lāci par gada dzīvnieku, cer veicināt sabiedrībā diskusijas, kā arī izpratni par jautājumiem, kas saitīti ar lāča un cilvēka līdzāspastāvēšanu.
Pasākumā gada dzīvnieka stendu atklāja muzeja direktore Skaidrīte Ruskule, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta „Silava" pētnieks Jānis Ozoliņš stāstīja par lāču populācijas stāvokli Latvijā un riskiem, kas saitīti ar sugas atjaunošanos. Ziemeļaustrumu virsmežniecības medību un uguns apsardzības daļas vadītājs Laimonis Kļaviņš sniedza atbildes uz jautājumiem par lāčiem Ziemeļaustrumu virsmežniecībā, kas atrodas teritorijā, kura ir lāču apdzīvota.
Pasākuma laikā dalībnieki tikās ar Laimes lāci, varēja noskatīties studijas "Animācijas brigāde" leļļu filmu "Lācis nāk!", kas stāsta par slavenā Latvijas Roņu salas lāča ceļojumu 2006. gadā.
Mūsdienās Latvijā regulāri sastopami 10-15 lāču. Daži no tiem dzīvo Latvijas teritorijā, bet pārējie ieklīst no kaimiņvalstīm – Igaunijas, Krievijas, Baltkrievijas. Lāči uzturas Latvijas, Igaunijas, Baltkrievijas, Krievijas pierobežas rajonos un Gulbenes un Madonas rajonā, kā arī Kurzemē – Dundagas un Ances apkārtnē.
Autore: LĪGA MŪRNIECE
Latvijas Dabas muzeja
Sabiedrisko attiecību un izstāžu nodaļas vadītāja