Jau otro gadu turpinās starptautisks projekts, kurā Teiču dabas rezervāta administrācija sadarbojas ar vācu kolēģiem, palīdzot mazā ērgļa populācijas saglabāšanai Vācijas pavalstī Brandenburgā.
Laikrakstā esam jau stāstījuši, ka viena no putnu ligzdošanas sekmju paaugstināšanas metodēm ir pielikt ligzdā klāt otru mazuli. Tā kā Latvija ir viena no mazā ērgļa areāla centrālajām valstīm, vācieši par donorvalsti uzaicināja Latviju.
Pērn no trim mazā ērgļa ligzdām mūsu rajonā, nenodarot Latvijas populācijai kaitējumu, tika izņemta otrā ola, ko ornitologs Uģis Bergmanis inkubēja inkubatorā, vēlāk mazos putnēnus baroja un audzēja, tad aizveda uz Rīgas Zooloģisko dārzu, pēc tam – uz Vāciju. Ērglēnus Vācijā turpināja audzēt līdz vecumam, kad mazuļi apspalvojas, tad ielika turienes mazo ērgļu apdzīvotajās ligzdās. Putni veiksmīgi izauga, devās uz ziemošanas vietām Āfrikā, diemžēl pārceļošanas laikā gāja bojā (visiem mazajiem ērgļiem bija piestiprināti satelītraidītāji).
Šovasar līdzīgā veidā uz Vāciju no Latvijas tika aizvesti un vācu ligzdās ievietoti seši mazie ērglēni. Kur tie atrodas šobrīd, vaicāju ornitologam Uģim Bergmanim.
– Šobrīd no vācu kolēģiem informācija, cik tālu mūsu ērgļi uz ziemošanas vietām tikuši, nav vēl saņemta, – pastāsta Teiču dabas rezervāta ornitologs Uģis Bergmanis. -13. novembrī Berlīnē būs darba grupas tikšanās, tad arī jaunāko šai jomā uzzināšu. Tikšanās laikā spriedīsim, kā uzlabot projekta gaitu, ko darīsim turpmāk. Kopumā varu teikt, ka šogad bija ievērojami labākas mazo ērgļu ligzdošanas sekmes, tas nozīmē, ka vairāk pāru uzsāka ligzdot un bija vairāk ligzdu ar divām olām, no kurām vienu varējām izņemt.
Vairāk laiset laikrakstā STARS. 01.11.2008.
Autore: INESE ELSIŅA
UĢA BERGMAŅA foto