Spēcīgais putenis, kas aizvadītajā piektdienā skāra Latviju, radīja īpaši sarežģītus braukšanas apstākļus. Vietām izveidojās bieza sniega kārta, ceļi strauji tika aizputināti un spēcīgā vēja ietekmē aizvilkti, redzamība un pārvietošanās bija ievērojami apgrūtināta.
Gan valsts autoceļu, gan pašvaldības ceļu uzturētāji strādāja pastiprinātā režīmā, tomēr snigšana un vējš daudzviet apgrūtināja savlaicīgu brauktuvju attīrīšanu. Autovadītāji tika aicināti rēķināties ar palēninātu satiksmi un izvērtēt braucienu nepieciešamību.
VSIA "Latvijas Valsts ceļi" informē, ka 13. februāra sniegputeņa seku novēršana uz valsts autoceļiem 13. un 14. februārī izmaksāja 1,17 miljonus eiro (ar PVN).
13. februārī, kad visā valsts teritorijā ilgstoši sniga, uzturēšanas darbi valsts autoceļu tīklā veikti par 645 015 eiro (ar PVN). Savukārt 14. februārī, kad nokrišņi mitējās, darbi turpinājās uz mazākas satiksmes intensitātes un zemākas uzturēšanas klases autoceļiem, attīrot tos no sniega un aizputinājumiem, un tie izmaksāja 528 016 eiro (ar PVN).
Uz valsts galvenajiem autoceļiem piektdien un sestdien veiktās darbu izmaksas sastāda 292 538 eiro (ar PVN), uz valsts reģionālās nozīmes autoceļiem – 555 412 eiro (ar PVN), bet uz valsts vietējās nozīmes autoceļiem – 325 082 eiro (ar PVN).
– 13. februārī bija ārkārtas laikapstākļi, kad spēkā ir vismaz viens no nosacījumiem: nepārtraukta snigšana ilgāka par četrām stundām, atkala, vēja ātrums pārsniedz 20 m/s, veidojas sniega sanesumi uz brauktuves. Šādos apstākļos veiktajām autoceļu uzturēšanas darbībām pieļaujama atkāpe no MK noteikumos noteiktā sniega daudzuma uz brauktuves, un primāri tiek nodrošināta ceļu caurbraucamība, – skaidroja VSIA "Latvijas Valsts ceļi" komunikācijas nodaļā. – Visi valsts autoceļi ir sadalīti uzturēšanas klasēs no A līdz D – jo intensīvāka satiksme ceļa posmā, jo tam ir augstāka uzturēšanas klase un jo ātrāk un intensīvāk tur tiek veikti uzturēšanas darbi. Valsts autoceļu uzturēšana notiek atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem par valsts un pašvaldību autoceļu ikdienas uzturēšanas prasībām un to izpildes kontroli, tos veic prioritārā secībā. Autoceļi pilnībā tiek attīrīti no sniega 3-24 stundu laikā pēc snigšanas beigām.
Gan pilsētā, gan pagastu centros joprojām aktīvi rosās tehnika. No biezās sniega segas tiek attīrītas ietves un brauktuves, nostumti lielie vaļņi.
Madonas pilsētas īpašumu uzturēšanas dienesta vadītāja Gita Lutce pastāstīja par situāciju pilsētā: – Aizvadītajā piektdienā un sestdienā aktīvi notika darbi, attīrot primārās vietas – ielas, ietves, stāvvietas, savukārt visu šo nedēļu sniegs tika novests no gājēju pārejām, autobusu pieturām, krustojumiem, paplašinātas ielas un trotuāri.
– Sniegs pašu spēkiem tiek izvests no krustojumiem, pieturām un gājēju pārejām. Izvedam lielās kaudzes, kas apgrūtina redzamību. Ja būs nepieciešams, sniega izvešanu pašu spēkiem plānosim arī citās vietās. Ārpakalpojumu nepiesaistīsim un lielāku apjomu sniega šajā sezonā neplānojam izvest. Sekojot līdzi prognozēm, nākamnedēļ jau tiek prognozēti plusi, skatīsimies, kas notiks ar sniegu, cik strauji tas kusīs. Rīkosimies pēc situācijas. Cerēsim, ka lielais sniega apjoms kusīs pakāpeniski, neradot ārkārtas situācijas, – cerīgi stāstīja Gita Lutce.
Pierimstot sniegputenim, nopietna ceļu attīrīšana no sniega tika uzsākta arī pagastu teritorijās, tīrot gan pašvaldībai piederošos ceļus, gan ceļus uz viensētām. Varakļānu apvienības pārvaldes īpašumu uzturēšanas nodaļas vadītājs Vilnis Dzērvītis atzina, ka intensīvas snigšanas laikā ceļu atbrīvošana no sniega nenotika.
– Piektdienas laikapstākļi bija izaicinoši ne tikai iedzīvotājiem, bet arī autoceļu uzturētājiem. Intensīvas snigšanas laikā ceļu tīrīšana ir diezgan bezjēdzīga. Arī mēs uzsākām ceļu tīrīšanu tikai tad, kad snigšana mitējās. Brīvdienās visus ceļus iztīrījām. Veiksmīga sakritība, ka priekšā bija divas brīvdienas un cilvēkiem nebija jāsteidzas ikdienas gaitās ārpus mājas. Ja saņēmām zvanus par nepieciešamību ceļu iztīrīt ātrāk, tad primāri to arī iztīrījām. Pozitīvi, ka mums pašiem ir sava tehnika, kas veica ceļu uzturēšanu. Veiksmīgi tikām galā, – prieku pauda Vilnis Dzērvītis. – Par sniega daudzumu šogad nevaram sūdzēties. Kur vien nepieciešams, izvedam sniegu, paplašinām ietves un ceļus. Ziema turpinās, vēl var būt puteņi, intensīva snigšana. Jāatbrīvo vieta savlaicīgi, lai nepieciešamības gadījumā ir kur stumt sasnigušo sniegu.
Visā plašajā Madonas novada teritorijā situācija aizvadītajās brīvdienās bija ļoti līdzīga. Sniega kārta, kas pārvērtās putrā, apgrūtināja pārvietošanos, citviet ceļi bija aizpūsti tā, ka pat nevarēja nojaust, kur pirms tam tie bijuši. Pakalpojumu sniedzēji, ceļu uzturētāji ceļus atbrīvoja iespējami ātrāk.
Mētrienas pagasta īpašumu uzturēšanas nodaļas vadītājs Artūrs Fridrihsons pastāstīja: – Jāteic, ka ārpakalpojuma sniedzēji ļoti veiksmīgi strādāja un uzturēja ceļus aizvadītajā nedēļā. Tāpat kā citviet intensīvi darbi tika uzsākti, kad snigšana mitējās, bet, ja kādam bija nepieciešams ātrāk, reaģēja uz katru lūgumu. Pagasta teritorijā ir noslēgti līgumi ar trim zemniekiem, kuri tīra sniegu un lieliski veic savu darbu. Tāpat arī pagasta centrā veiksmīgi tikām galā ar sniega tīrīšanu un nesaskārāmies ar lielām problēmām. Arī iedzīvotāji ir ļoti saprotoši.
20.02.2026.