Ar 1. oktobri tika indeksētas pensijas, kuru apmērs ir līdz Ls 225 mēnesī. – Kā jūs domājat, vai pensijas tiek indeksētas pietiekami lielā apjomā un vai pensiju indeksācija reāli uzlabo pensionāru dzīves apstākļus? – vakar jautājām Madonā un Kusā sastaptajiem cilvēkiem.
Madoniete Maiga: – Tik
liels pielikums – 22 lati – pie pensijas man vēl nekad nav bijis, kaut gan mans darba stāžs ir 48 gadi 4 mēneši. Ja nebūtu tik augsta inflācija, droši vien iztikt varētu daudzmaz ciešami, bet tā jāmaksā par dzīvokli, jāpērk pārtika, kas kļuvusi ļoti dārga, – gan maize, gan piena produkti.
Jānis no Kusas: – Ja pensijai pieliek 20 latu, tad, protams, kādu uzlabojumu jūt. Pirms tam arī avīzēs par gaidāmo pensiju indeksāciju tika plaši rakstīts, un par to, ka tie nebija tukši solījumi, pārliecinājāmies, saņemot pensiju. Sola, ka nākamgad pensiju vēl palielinās, bet jau tagad, kā saka, pietiek gan maizei, gan šņabim. Arī dzīvoklis ir lēts – tikai desmit latu mēnesī. Un pa vidu netrūkst arī dažādu haltūru, tā ka brīvajā Latvijā var dzīvot tīri labi.
Aija no Kusas: – Uzlabojums jau it kā ir, bet parasti pēc pensiju indeksācijas, kā saka, visa dzīve iet uz augšu un cenas kļūst lielākas. Es veikalā parasti pērku maizi, cukuru, sāli, miltus, viss pārējais ir pašai – gan dārzeņus izaudzēju, gan sivēntiņu nobaroju. Par oktobrī veikto pensiju indeksāciju beidzot var teikt – tā ir jūtama. 20 latu jau nav 19 santīmu, ar kuriem savulaik galīgi izgāzās Makarovs.
Jānis no Kusas: – Tas ir labi, ka pensijas tiek indeksētas, un, manuprāt, tā rīkoties vajag arī turpmāk, jo kā gan citādi pensionāri lai iztiek. Pie tam pensijas indeksēt vajadzētu iespējami lielākā apjomā.
Vera Trizna no Kusas: – Val-dība pensijai kaut ko jau ir pielikusi, bet ļoti daudziem, tai skaitā arī man, tā joprojām nav sasniegusi iztikas minimumu. Taču, protams, kaut kā no vienas pensijas līdz nākamajai ir jāiztiek. Ja vēl ir bērns, kas strādā un pensijai drusku piemet, tad iztikt jau var. Turklāt man ir malkas apkure. Iegādājoties malku, tāpat ir lieli izdevumi, toties pārējos mēnešos iztikšana tad ir vieglāka.
Aptauju veica ŽEŅA KOZLOVA