Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Kad drosme ir spēcīgāka par bailēm

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 15.01.2026.

Kad drosme ir spēcīgāka par bailēm
Burtu lielums

Līdz ar pirmajiem mīnusiem nepacietīgie makšķernieki jau steidz pārbaudīt ledus biezumu uz ūdenstilpēm, aizmirstot par drošību un nepadomājot, ka šāda rīcība var beigties arī letāli.

Šobrīd, kad jau ilgāku laiku pieturās zema gaisa temperatūra, ledus var šķist drošs, taču patiesībā tas ir neparedzams un mānīgs. Zem mierīgās virsmas var slēpties plaisas, straumes un plānāki posmi, kas vienā mirklī var pārvērst mierīgu pastaigu vai makšķerēšanu par dzīvībai bīstamu situāciju. Katru gadu notiek nelaimes gadījumi, kas atgādina – uz ledus nav vietas vieglprātībai. Drošība vienmēr ir svarīgāka par ieradumiem vai pārdrošību, un apdomīga rīcība var izšķirt likteni starp nelaimi un laimīgu atgriešanos mājās.
Pērn Latvijā no ūdenstilpēm izcelti 108 bojāgājušie. Arī šogad jau ir pirmie divi šādi notikumi uz ūdens ar traģiskām sekām Vidzemē un Latgalē.
7. janvārī pulksten 14.45 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēma izsaukumu uz Lazdonas pagastu, kur cilvēks ielūzis ezera ledū. Garāmgājējs pamanīja cilvēku un nogādāja krastā vēl pirms VUGD ierašanās. Ugunsdzēsēji glābēji nodeva izglābto Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķiem. Pulksten 15.21 VUGD darbs notikuma vietā noslēdzās.
Šis gadījums ir ar laimīgām beigām. Tā sagadījās, ka tobrīd bija cilvēks, kas pamanīja notikušo un devās glābt nelaimē nonākušo.
Ledus tajā dienā bija mānīgs un kluss, bet briesmas – pavisam tuvu. Brīdī, kad sveša cilvēka dzīvība karājās uz trauslas robežas starp cerību un izmisumu, madonietis Ivars Bērziņš nevilcinājās. Aizmirstot par bailēm un risku sev pašam, viņš rīkojās pašaizliedzīgi un drosmīgi, pierādot, ka cilvēcība un līdzatbildība ir spēcīgākas par aukstumu un bailēm. Viņa rīcība atgādina, ka īsti varoņi nerodas skaļos vārdos, bet gan klusi – izšķirošos brīžos, kad tiek glābta dzīvība.
Atminoties 7. janvāra notikumu, Ivars pastāsta: – Tajā dienā, braucot no darba "Lazdonas piensaimniekā", joka pēc nolēmu nobraukt gar karjerīti. Man interesē makšķerēšana, gribēju paskatīties un novērtēt situāciju. Jāatzīst, ka mana aizraušanās ar zemledus makšķerēšanu nav tik liela, kā citiem makšķerniekiem. Vairāk tomēr patīk vasaras cope. Laižoties lejā no kalna manīju, ka ezerā kaut kas ir, bet nodomāju, ka varbūt tie ir putni vai samesti akmeņi un tāpēc ledus ir salauzts. Tomēr nebija nekādas kustības. Lēnām braucu gar krastu un skatījos, kas notiek. Aizbraucu līdz volejbola laukumam un, pirms došanās mājās, nolēmu no automašīnas arkām iztīrīt sniegu. Dauzīju to un sadzirdēju palīgā saucienus.
Tās bija sekundes simtdaļas, kad Ivars jau steidzās palīgā.
– Ielūzušais cilvēks bija krietnu gabalu no krasta. Sākotnēji viņu bija grūti pamanīt. Ja būtu gaišas vai spilgtas krāsas apģērbs, kaut cepure, domāju, būtu ātrāk redzējis, ka cilvēks ir ielūzis. Mēģinot tikt ārā saviem spēkiem, apkārt ledus bija krietni salauzts, – stāsta Ivars. – Ļoti paveicās, ka tobrīd pie Karjera ezera nebiju viens. Tobrīd autoskolas instruktors Dzintars Baltiņš apmācīja topošo autovadītāju, skrēju pie viņa, lai izsauc ugunsdzēsējus glābējus. Tikmēr es steidzos glābt ielūzušo makšķernieku. Sākumā domāju, ka palīdzēt varēšu, pasniedzot ledus urbi, tomēr tuvojoties secināju, ka tas ir ūdenī. Jo tuvāk gāju, jo ledus sāka krakšķēt. Metos guļus uz vēdera, pirms tam novilku jaku, lai ir ko padot ielūzušajam, un turpināju viņam tuvoties. Vīrietis bija enerģisks, darīja visu, ko teicu, lai veiksmīgi nokļūtu krastā. Ļoti baidījos, ka viņš ilgu laiku jau būs pavadījis ledainajā ūdenī, nebūs spēka. Viss beidzās laimīgi. Tajā mirklī nedomāju par sevi, savu drošību, bet tikai par ielūzušo vīrieti. Šis makšķerniekam ir veiksmes stāsts!
Ivars Bērziņš, nedomājot par sevi, steidzās palīgā nelaimē nonākušajam un ir paveicis varonīgu darbu. Jaunais vīrietis atgādina: – Ļoti ceru, ka šis notikums daudziem būs atgādinājums, ka nevajag kāpt uz ledus, kamēr tas nav drošs. Saprastu, ja pie krasta, kur tiešām nav dziļš, bet nevis doties uz ūdenstilpes vidu. Tāpat nevajadzētu doties vienam un vajag parūpēties par aprīkojumu – vestēm, spilgtas krāsas apģērbu.
Savukārt VUGD atgādina, ka atrasties uz ledus šobrīd ir bīstami! Jāatceras, ka ledus kārta uz ūdenstilpēm neveidojas vienmērīgi. Tā var būt biezāka pie krastiem, bet tālāk tā var būt plāna, un cilvēkiem nereti veidojas maldīgs priekšstats, ka ledus ir izturīgs. VUGD aicina iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem, neriskēt ar savu veselību un dzīvību, kā arī nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai jaunieši slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību! Līdztekus aicinām vecākus ar bērniem pārrunāt, ka šobrīd kāpt uz ledus ir bīstami. Savukārt, ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta vai arī cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet 112!

16.01.2026.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px