“Braku” muzeja organizētais Rūdolfa Blaumaņa konkurss gadu gaitā ir guvis lielu skolu atsaucību.
Šogad piedāvātie temati pamatskolu grupā: "Mana sastapšanās ar "Braku" mājām", "Cilvēks un jūra R. Blaumaņa novelē "Nāves ēnā"" un "Pret draugu atklātam būt – to turu par savu pirmo lietu" (R. Blaumanis); vidusskolu grupā: "R. Blaumaņa literārie varoņi dzīves krustcelēs", "R. Blaumaņa daiļrades varoņa vēstule citam tēlam vai rakstniekam" un "Es gribu sirdi pret sirdi" (R. Blaumanis).
Konkursam tika iesūtīti 222 domraksti no dažādām Latvijas skolām, visčaklākie rakstītāji bija no Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas un Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas. Darbus vērtēja žūrija: Zinta Saulīte, Kristīne Lūse, Mārīte Breikša, Indra Rone un Sanita Dāboliņa, izvirzot 78 skolēnus uz apbalvošanas ceremoniju.
Noslēguma pasākums notika 6. decembrī. Jau rīta agrumā varēja ciemoties "Braku" muzejā, kur laipni sagaidīja krājuma glabātāja Kristīne Lūse. Viesu istabā visus priecēja jaukas dziesmiņas. Tās izpildīja Rebeka Māra Jankava, Miķelis Ūdris, Amēlija Vilma Vīgante un Elza Pundure, pie klavierēm – dziedātāju skolotāja Ieva Vilnīte.
Ērgļu saieta namā notika konkursantu reģistrācija, ko atbildīgi veica Mārīte Breikša, Indra Rone, Olga Elksne un Baiba Kaļva. Aktīvi darboties aicināja radošo darbnīcu vadītāji. Rita Dudko rosināja veidot eglīšu rotājumus. Līgas Kļaviņas vadībā varēja gatavot dekoru, bet audēju studijā iepazīties ar aušanas mākslu un iemēģināt roku šajā arodā. Darbojās arī kafejnīca, kur bija iespēja iegādāties "KL Kūkas" gardumus.
Noslēguma sarīkojumu profesionāli, sirsnīgi un ar labestīgu humora dzirksti vadīja Latvijas Nacionālā teātra aktieris Ainārs Ančevskis. Konkursantiem labus vārdus veltīja Ogres teātra aktieri Guntars Arājs un Annija Norberte, Vestienas pagasta A. Burova leļļu ekspozīcijas vadītāja Jolanta Bardziņa, Latvijas Nacionālās bibliotēkas muzejpedagoģe Anita Smeltere, apgāda "Zvaigzne ABC" projektu vadītāja Aija Balcere, "Repharm" komunikācijas direktore Līga Ribkinska, Madonas novada Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Sarmīte Jansone un Ērgļu pārvaldes vadītāja Elita Ūdre.
Atzinības saņēma vairāki Madonas novada izglītojamie: Liezēres pamatskolas 9. klases skolēni Gustavs Vāvere – par radošiem meklējumiem un Jēkabs Stepiņš – par analītiskumu, Madonas pilsētas vidusskolas 8. klases skolniece Nika Marija Zvejniece – par sevis analīzi tēmas ietekmē, Cesvaines vidusskolas 11. klases skolniece Sofija Isačenko – par patiesumu tēmas atklāsmē, JTT Barkavas struktūrvienības 1. kursa audzēkne Elīna Elizabete Ancveriņa – par pamatīgu analīzi un 3. kursa audzēknis Ričards Mazūrs – par atklātu mīlestības jūtu izvērtējumu. Liezēres pamatskolas 9. klases skolnieks Dāvids Paeglis saņēma veicināšanas balvu.
Konkursa laureāta tituls tika piešķirts 7 skolēniem. Pamatskolu grupā 3. vieta – Katei Jermakai, Bebru psk.; 2. vieta – Sabīnei Petrovai, privātā psk. "Gaismas tilts 97"; 1. vieta – Kristiānam Vanagam, Rīgas Purvciema vsk.
Vidusskolu grupā 3. vieta – Martai Ģērmanei, Mālpils vsk.; 2. vieta – Paulai Skudrai, E. Kauliņa Lielvārdes vsk., un Karīnai Vingrei, Rīgas Valsts 2. ģimn.; 1. vieta – Nikai Sircovai, Rīgas Purvciema vsk.
"Braku" speciālbalva – Martai Epaltei-Drullei, Rīgas Valsts 2. ģimn.
Konkursa finansiālie atbalstītāji: Madonas novada pašvaldība, Ērgļu apvienības pārvalde, Blaumaņa biedrība, Latvijas Nacionālā bibliotēka, SIA "Apgāds Zvaigzne ABC", AS "Latvijas mediji", "Mēness aptieka", Dace Blaumane un Jānis Grāmatiņš, Ogres biškopis Gints Krastiņš. Līdzās sponsoru sarūpētajām dāvanām un Madonas novada pašvaldības piešķirtajām naudas prēmijām visi uzaicinātie saņēma "Braku" kalendāru 2026. gadam, kas iespiests tipogrāfijā "Erante".
Par konkursa prezentāciju jau daudzus gadus atbildīga ir apvienība "Mana filmu studija", ar jautriem deju priekšnesumiem priecēja Ērgļu jauniešu deju kolektīvs "Trimiņš" (vadītāja Antra Grinberga), bet par telpu noformējumu un laipno uzņemšanu paldies Ērgļu saieta nama kolektīvam. Kopīgi radījām skaistus svētkus un vēlreiz pārliecinājāmies, cik talantīgi, radoši un izdomas bagāti ir mūsu jaunieši. Uz tikšanos 22. konkursā!
Ieskats skolēnu darbos
"Novelē "Nāves ēnā" nav pabeigtības. Te ir tikai bezgalība. Mainība mainības galā. Jūra. Cilvēks." Gustavs Vāvere, Liezēres psk., 9. kl.
"Jūra ir tāds liels noslēpums, kuru jāmācās cienīt, respektēt un no kuras ir arī jāuzmanās." Dāvids Paeglis, Liezēres psk., 9. kl.
"Jūra bija spēcīga, pelēka, draudīga, apkārt valdīja tikai izmisums, bailes un nāves alkas." Nika Marija Zvejniece, Madonas pilsētas vsk., 8. kl.
"Atklātība palīdz saprasties, uzticēties un augt kopā." Jēkabs Stepiņš, Liezēres psk., 9. kl.
"Un varbūt tas ir lielākais cilvēka sapnis – nevis izdzīvot, bet palikt atmiņā." Elīna Elizabete Ancveriņa, JTT Barkavas struktūrvienība, 1. kurss.
"Es [Krustiņš] biju dēls, kam vajadzēja nest jums [vecākiem] prieku, bet atnesu tikai rūgtumu un vilšanos, solījos kļūt par cilvēku, bet paliku par ēnu. Ja biju jūsu lepnums, tad pārvērtos par jūsu kaunu." Sofija Isačenko, Cesvaines vsk., 11. kl.
"Es ticu, ka cilvēks var būt patiesi bagāts tikai tad, ja viņam ir attiecības "sirdi pret sirdi" – mīlestībā, ģimenē vai draudzībā." Ričards Mazūrs, JTT Barkavas struktūrvienība, 3. kurss.
12.12.2025.