Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Atskats uz Ģitāristu sesiju 2025

IMANTS PULKSTENIS, Ģitāristu sesijas organizators

Autors • 06.11.2025.

Atskats uz Ģitāristu sesiju 2025
Burtu lielums

Noslēpumi un atbildes ir mūsos. Saprast sarežģīto, nebaidīties no nezināmā, priekšroku dot būtībai, analizēt kompetenti, nebremzēt progresīvos un nepārliecinātos… pretējais mums jau ir!

Ģitāristu sesija Madonā aizsākās pagājušā gadsimta beigās un šoruden nosvinēja kārtas skaitli – 27. Pasākums notika skolēnu rudens brīvdienās, tajā piedalījās 49 dalībnieki no četriem Latvijas vēsturiskajiem novadiem. Izglītību un pieredzi jaunieši guva septiņu instrumentu grupās, šogad pasākums atjaunoja starptautisko skanējumu. 27 gadu laikā sesiju apmeklējis 1801 dalībnieks, šogad Madonas novada jaunieši bija viskuplāk pārstāvēti – 25. Pasākumu atbalstīja Latvijas nodokļu maksātāji. Nozīmīgu finansējumu – arī atlaidi telpu nomai – ar balsojumu piešķīra Madonas novada domes 18 deputāti. Prieks, ka Ģitāristu sesiju apmeklējuši Artūrs Grandāns, Valda Kļaviņa, Gatis Teilis, Zigfrīds Gora un Agris Lungevičs. Paldies viņiem par veltīto laiku!
Man patīk žurnālistu bieži uzdotie jautājumi: „Kas šajā sesijā mainījies, kas atšķirīgs?" … it kā par iepriekšējām sesijām visi zinātu visu. Redz, sesijas virziens, forma, ideja ir skaidri nolasāma – mūzikas informācijas un pieredzes apmaiņa klātienē starp jaunajiem un pieredzējušajiem mūziķiem. Kā izteicās kādas jaunas solistes māmiņa: „Kad vēl manai meitai būs iespēja ar tik labiem mūziķiem uzstāties uz vienas skatuves, būt kopā, būt vienotiem mūzikā?!"
Runā fotogrāfijas. Visas sesijā gūtās emocijas, situācijas un mizanscēnas šeit nevar atstāstīt, izvēlējos apskatīt kaudzīti no šī gada foto bildēm un vizuāli atsaukt atmiņā dažas epizodes. Patīkami, ka Ģitāristu sesija pēc 9 gadiem ir atgriezusies Madonas novada kultūras centrā un jauniešu multifunkcionālajā centrā "Kubs". Tas ir gan prestiži, gan adekvāti mūsu pasākumam.
Viss sākas ar domām un komandu, tāpēc līdzās man jāpiemin trīs drostaliņas – voluntieres, kuras ar Ģitāristu sesijas idejām ir kopā jau vairākus gadus – Linda, Ginta un Aiga. Mēs veidojam nelielu, bet mērķtiecīgu organizatoru komandu. Egils Leimanis – ģitārists, skolotājs un lielisks, atsaucīgs vidzemnieks, kurš akustiskos ģitāristus sesijā māca jau 11 gadus. Aizdomājoties par mūsdienu jaunieša uzmanības noturīgumu, sesijas sākumā, kad tā ir visaugstākā, aicināju draugus no grupas "Vecās mājas". Vidzemnieku, ģitāristu, komponistu un Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri Armandu Alksni un komponistu ar pasaules vārdu – Uģi Prauliņu. Abi ir augstākās raudzes mūziķi – iedvesma, profesionalitāte, attieksme pret mūziku un cilvēciskajām vērtībām vainagojās dalībniekiem izsniegtajā muzikālās iedvesmas porcijā.
Laika vērtība. Sesijā var redzēt, kuri laiku izmanto izaugsmei. Matīss Čudars, Andris Buiķis, Mārcis Auziņš un daudzi citi jau agrā jaunībā laiku izmanto, lai „pumpētos" uz sava instrumenta. Tādi bija arī šogad, viņiem dzīve rit uz grifa un ar ģitāru tie dodas gulēt. Ar Eduardu Treiju no kaimiņu Tirzas šad tad sazvanāmies. Šoreiz viņš piedāvāja sesijā parādīties ar jauno projektu "Advanced Blue", kur trīs puiši muzicē psihodēliskā roka manierē. Tas bija labi, stilīgi, enerģētiski, muzikāli. Puiši nominēti Zelta mikrofonam. Pateicoties ģitāristam un mūzikas profesoram Rietumlondonas akadēmijā – Andy Baker un basģitāristam Rikhard Malmsten, kurš ir Vösu džeza festivāla dibinātājs, sesijai tika piešķirts starptautisks skanējums. Abu muzicēšanas prasmes bija vērtīgas ne vien pasākuma ģeogrāfijas paplašināšanai, bet arī meistarklašu dalībnieku izaugsmei. Endijs sesijā ar pārtraukumiem ir kopš 2006. gada, bet Rikards Madonu apmeklēja, pateicoties džeza saksofonista Denisa Paškeviča ieteikumam. Sesijas nedēļā kopā ar Endiju devāmies uz Rīgu, lai „Rīta panorāmā" par Madonu un pasākumu runātu Latvijas auditorijai. Tad sekoja Rīgas lidosta, kur atpakaļceļā uz Madonu pievienojās no Zviedrijas ielidojušais Rikards. Laimīgi sakārtojās bundzinieka meklējumi abiem ārzemju pārstāvjiem. Te noderēja madonieša Andra Buiķa ieteiktais viņa skolnieks – Eduards Gauris, kurš mācās sitaminstrumentu spēli Rīgas 45. mūzikas vidusskolā.
Atzinums. 2026. gada Ģitāristu sesijas anketai ir jābūt pieejamai jau drīzumā. Daudzi to vaicā un vēlas pieteikties, pat nezinot programmu, zinot tikai sesijas apstākļus, atmosfēru un tradīcijas. Viens no sesijas faniem ir Markuss Taukulis, kura tētis mums pateicās par sesijā dotajām iespējām viņa talantīgajam un atraktīvajam lubānietim. Prieks arī par raženo bundzinieku Normanu Bārbalu, kurš spēlē trijās rokgrupās. Normans ar organizatoriem bija kopā, līdz kultūras centrā pēc noslēguma koncerta izslēdzām gaismas. Viņš tīri fiziski palīdzēja visu novākt.
Noslēguma koncerts. Tas sākās ar „Kur tu teci, gailīti" – it kā pūtēju orķestra uznācienu ar septiņām tāfelītēm, kas norādīja uz instrumentu grupām un to vadītājiem. Akustiskā ģitāra – Egils Leimanis, elektriskā ģitāra – Aigars Māls un Andy Baker, vokāls – Madara Briede, bass – Maikls Drobins un Rickard Malmsten, bungas – Normans Bārbals, kokle – Samanta Ceruka, ukulele – Tenis Dimants, svīta. Šos garšīgos ingredientus savā unikālajā majonēzē pasniedza Edgars Šubrovskis – grupas "JUUK" dibinātājs. Viņa smalkā humora izjūta, mierīgais balss tembrs un sapratne par mūzikā notiekošo deva koncertam īpašu garšu. Radoši mūzikā izpaudāmies ar noslēguma skaņdarbu – četru populāru autoru dziesmu popūriju, apdziedot rudeni. To var noskatīties Andra Miļņa komandas filmētajā un montētajā videomateriālā sesijas Facebook kontā. Jūsu pirkstiņi mierīgi var atrast arī četru sesijas vakara koncertu tiešraides, vaicājot pēc Ģitāristu sesijas Madonā!

07.11.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px