Kaut gan ikviens skolotājs mācību stundā ir skolēnu priekšā, viņa darbs nereti paliek nepamanīts. Varbūt kā gaisma, kas izgaismo telpu, bet kuru neapzināmies, kura šķiet pašsaprotama.
Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas Saules zālē strādā skolotājs Ingus Akmentiņš, un gaismas šai vietā ir daudz. Tāpat mūzikas instrumentu – marimba, ksilofons, vairāki bungu komplekti, kahons, zvaniņi. Skolotājs Mūzikas akadēmijā beidzis saksofona klasi, tāpēc audzēkņiem māca gan sitamos instrumentus, gan saksofonu.
– Pagājuši apmēram 15 gadi, kopš esmu skolotājs. Tā sanāk, ka profesijā esmu diezgan ilgi, – īsi pirms Skolotāju dienas vēsta Ingus Akmentiņš. – Pats mūziku mācījos šajā skolā, pēc tam iestājos Mediņos, Mūzikas akadēmijā un vēl citās skolās. Pabeidzu arī Priekuļu tehnikumu, jo atgriezos laukos. Tad sāku strādāt Gulbenes mūzikas skolā. Vēlāk Cēsu mūzikas vidusskolā mācījos sitamo instrumentu klasē un Staņislava Broka Daugavpils mūzikas vidusskolā turpināju apgūt šo specialitāti.
Šobrīd skolotājs Akmentiņš Madonā saksofona un sitamo instrumentu programmā strādā ar 16 audzēkņiem: – Tā ir pilna darba slodze. Nodarbības sākas ap pusvieniem dienā un ilgst līdz septiņiem vakarā. Līdz janvārim esmu pedagogs arī Daugavpils mūzikas vidusskolā.
– Kad biju jaunāks, likās, ka ar šo darbu nopelnīšu naudu, – turpina skolotājs. – Tagad saprotu, ka darbs vairāk kļūst par misiju – gribas dot zināšanas, lai bērniem dzīvē ir plašāks redzesloks, lai viņi var augt un attīstīties. Bērnus ar dotībām mūzikā uzreiz var pamanīt – viņi atklāj savu muzikālo un ritmisko talantu. Taču mūsdienās liela konkurence ir ar telefoniem un citām lietām, līdz ar to talanti jāmeklē daudz pacietīgāk.
Tie, kas mācās mūzikas skolā tikai tāpēc, ka tā grib vecāki, ir grūtāk motivējami. Dažreiz kādu ieinteresēju, ieslēdzot fonogrammu un ļaujot uzspēlēt bungas, tā radot rokgrupas sajūtu. Taču profesionālā programma mūzikas skolā nav domāta izklaidei – tā ir nopietna apmācība.
Vai gadās, ka bērni "salūzt" un pārtrauc mācības?
Skolotājs pasmaida, ka pārsvarā "salūzt" vecāki. Tomēr lielākā daļa audzēkņu, kas iesāk mācības, skolu arī pabeidz. Turklāt viņiem ir iespēja piedalīties skolas kamerorķestrī. Un, ja kādreiz sitamo instrumentu skolā trūka (skolotājs ļāva mācīties uz saviem), tagad Madonas novada pašvaldība ir iegādājusies vairākus mūzikas instrumentus, ko ikdienā šīs klases audzēkņi spēlē.
Sarunā dzirdu arī kādu problēmu – salīdzinājumā ar saksofona spēli, kur apmācības sistēma ir ļoti konkrēta, sitamo instrumentu apguvei Latvijā nav izveidota viena skola vai metode. Katrs pedagogs ņem no kādas citas pieredzes, nav vienotas apmācības kā pārējās specialitātēs. Trūkst arī labi izstrādātu nošu materiālu. Un tad izglābj sadarbība ar kolēģiem citās skolās, jo pazīstamie vienmēr izlīdz.
03.10.2025.